Ugrás a tartalomra

Mihez van joga Szerbiában a fogyasztónak, vásárlónak?

2017.11.07
18:42
2024.03.19
08:51
Forrás
Pannon RTV
Hiába a kétéves garancia, a vásárolt terméken szinte hetek alatt jelentkeznek a károk - ezekkel a tényekkel szembesül egyre több fogyasztó Vajdaságban.

Az idén a legtöbb panasz az információs és kommunikációs eszközökre, a kommunális szolgáltatásokra és kiemelkedően a lábbelikre érkezett az illetékes szervekhez.     

A kommunális szolgáltatások esetében a helytelenül kiállított számlák miatt érkezik a legtöbb panasz - mondják a Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesületnél. A technikai cikkek esetében a legjellemzőbb kritika, hogy nem rendeltetésszerűen működnek. Stábunknak sem kellett sokáig keresgélni, Újvidéken percek alatt futottunk rá olyan felhasználóra, aki nincs megelégedve a nemrég vásárolt készülékével. „Sűrűn kikapcsol és néha fél óra is elmúlik, mire újra be tudom indítani. Van, hogy kitörli a telefonszámokat a telefonkönyvből.”

Idén a megvásárolt lábbelikre is rengeteg panasz érkezett. A vevők szerint sok esetben a borsos áron megvásárolt cipők néhány hét alatt teljesen tönkremennek. „Úgy tűnik, hogy rossz a minősége. Négy és fél ezer dinárt fizettünk érte, nem az ezer-kétezer dináros kategóriából való. Mégis tönkrement, tíz napja vásároltuk.”

Mivel a károk eredetének bizonyítása rendkívül összetett folyamat, ezért a lábbelikre érkezett reklamációkat legtöbbször visszautasítják a kereskedők. A Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület évek óta harcol azért, hogy szigorításokat vezessenek be az árubehozatal ellenőrzését illetően, szerintük ugyanis nyilvánvaló, hogy hatalmas mennyiségben érkezik rossz minőségű áru Szerbiába. Az egyesületnél elmondták azt is, hogy a panaszt tevő polgárok száma évről évre növekszik Vajdaságban. Mladen Alfirović, jogi tanácsadó, Vajdasági Fogyasztóvédelmi Egyesület, Újvidék: „A panasztétel határideje két év. A válaszadás határideje pedig nyolc nap. A kereskedőnek állást kell foglalnia, hogy elfogadja-e a panaszt, és konkrétan meg kell határoznia, mennyi időn belül tudja megoldani a problémát. A törvény szerint 15 napon belül kell megoldania, kivéve a technikai árucikkek és a bútorok esetében, ahol az áru jellege miatt a határidő valamivel hosszabb, 30 napig tart.”

A pénz visszatérítését az első hat hónap folyamán követelhetik a fogyasztók, az ezt követő másfél év során pedig csak javítást, vagy árucserét kérhetnek.

fogyasztóvédelem
Szerbia
áru
panasz
garancia

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.