Ugrás a tartalomra

Kecskenyájjal bővült a Palics-Ludas Közvállalat revitalizációs programja

2017.10.30
18:25
2017.11.02
17:59
Forrás
Pannon RTV
A már több éves projekt segítségével a szabadkai puszta természetes élővilágát igyekeznek visszaállítani a természetvédelmi őrök.

A néhai palicsi meteorológiai állomás helyén az elmúlt években elszaporodott a nád, illetve a különböző invazív növényfajok, például az amerikai kőris. Ezt a területet emberi erővel nehéz lenne megtisztítani a szakemberek szerint. Sok betontörmelék és más akadály is nehezíti a kétkezi munkát. A kecskenyáj temérdek erőfeszítést megspórol, mivel az özönnövényeket szívesen fogyasztják.

Szekeres Ottó, természetvédelmi őr, Palics-Ludas Közvállalat: „Vagy azt csináljuk, hogy egy megfelelő létszámú csorda kerül ki a területre és az ott állandóan jelen van, tartja karban a területet, vagy pedig hogyha nagyobb számban mennek ki, mint például a kecskék, akkor időbelileg vannak korlátozva, hogy mennyi időt töltenek a területen.”

Egy kisebb kecskenyáj pusztán legeléssel két-három hónap alatt revitalizálhatja az adott területet úgy, hogy szinte semmilyen költséget nem igényel. Az állatok alkalmazása nem csak a legtermészetesebb, hanem a leggazdaságosabb módszere is a terület revitalizációjának.

 

A programban először szürke marhák érkeztek a környékre. A területet néhány éve majdnem teljesen nád borította. Mára szinte teljesen visszaállt az ősi gyeptakaró. Olyan ritka fajok is visszatértek, mint például a mocsári kosbor vagy a sziki őszirózsa.

Szekeres Ottó: „Például a piroslábú cankó, hosszú évek óta először költött ismét a területen, illetőleg több pár bíbic is költött, valamint egy pásztorgém is megjelent a területen, amelynek az első előfordulása volt itt a környéken és ez nyilvánvalóan a szürke marháknak köszönhető, mert ez a madár igenis kötődik a legelő, nagytestű állatokhoz.”

Az állatok kulcsfontosságúak a természetes ökoszisztéma megőrzésében, emellett pedig, különösen a szürke marhák, turisztikai látványosságként is megállják helyüket - mondta a szakember. Vidékünkön még meglepi az embereket az, ha állatokat használnak területek kezelésére, de ez más államokban, például Magyarországon is bevett módszer a védett területek karbantartására.

 

kecskenyáj
revitalizáció
Szekeres Ottó

Kapcsolódó tartalmak

Most

19:19

A húsvét lényegéről gyerekeknek, játékosan

Húsvéti játékos foglalkozás tartottak a szabadkai Zorka Helyi Közösségben. A 2 és 10 év közötti zorkai gyerekek számára meglepetéssel is kedveskedtek. A húsvéti programot évről évre a VMSZ zorkai helyi szervezete hívja életre.

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.