Ugrás a tartalomra

Megújul a szerbiai egészségügy

2017.11.16
13:07
2024.03.19
08:51
Forrás
Pannon RTV
Az egész intézményrendszerben egy teljes felújítás vette kezdetét, úgy a digitalizáció, mint az épületek, kórházak korszerűsítésének terén.

A reformok folyamatosak, átmeneti időszakban vagyunk. Egyszerűsítik az ügyintézést is. Várhatóan a krónikus betegeknek sem kell majd sorban állniuk a háziorvosnál, ha gyógyszert szeretnének kiíratni. A beutalók érvényességét is kitolták, és a szakorvosi rendelésre való bejelentkezés is elektronikus lesz.     

Mindenképp könnyítés lesz a betegek számára, ha nem kell telefonálgatni, hanem mindjárt a beutalóval együtt időpontot is kapnak a háziorvostól a szakrendelésre. Marija Pašagić, Szabadka: „Ötödikétől tizedikéig van nála időpontfoglalás, ha sikerül erre az időszakra időpontot foglalnom, akkor az én háziorvosom bejelent, ő jelent be.”

Nem mindig ilyen egyszerű a helyzet, egyesek szerint most csak bonyolódik az adminisztráció. Ana Dekanj, Szabadka: „Minden évben megyek ellenőrzésre a pajzsmirigyemmel, évente egyszer megyek ultrahangra, mert a jobb vesémben ciszta van, mindezt megkomplikálták, amikor elmentem a szakorvoshoz, ő mint specialista, nem tud időpontot adni ultrahangra.”

A legújabb szabályok szerint, ha valaki szakrendelésre szeretne menni, először a háziorvosánál kell, hogy jelentkezzen, aki a számítógépen megnyit egy táblázatot, amelyből kiderül, mikor van szabad időpont és mindjárt a beutalót ez alapján írja ki. Az emberek még nem igazán vannak tisztában azzal, hogyan is működik majd az új rendszer. A zentagunarasi Zabos Irén minden újításnak örül.

– Hallottak-e esetleg arról, hogy a beutalókat meghosszabbítják, hogy egy évig lesznek érvényesek, mit gondol, ez az önök életét megkönnyíti?
– Nagyon. Erről még nem hallottam, erről még nem jutott el a hír hozzánk, csak mondták, hogy a gyógyszereket tudjuk majd elektronikusan kiváltani
– mondta Zabos Irén.

A digitalizáció egyik fő célja, hogy bármelyik intézménybe, ha elmegy a beteg az egészségügyi kártyájával, az orvos bárhol hozzáfér a kórtörténetéhez, és nem kell vinni a leleteket egyik orvostól a másikig - nyilatkozta a Pannon RTV-nek dr. Gyólay Karolina. A Magyarkanizsai Egészségház igazgatója elmondta, a belső elektronikus utalások már gond nélkül működnek a Tisza menti településen. Dr. Gyólay Karolina, igazgató, Magyarkanizsai Egészségház: „Tavaly bevezette a minisztérium az ISIS-programot. Egy kezdetleges program, ami valójában azt próbálja biztosítani az orvosnak, hogy időpontot tudjon találni a betegnek magasabb szintű intézménybe. Nagy nehézségekbe ütközik ez az időpontfoglalás, mivel az orvos sokszor nem talál időpontot, és a beteg sajnos kárát szenvedi, mivel van, hogy hónapokig is várakozunk, mire találunk egy szabad időpontot a szakorvosnál.”

Az intézményekben fokozatos az átállás, de minden újítás a betegek érdekében történik – mondta dr. Slobodan Puškar, a Szabadkai Közkórház igazgatója. „Ez mind újdonság, aminek segítenie kellene a pácienseket, hogy lerövidítse az itt tartózkodást, kevesebb alkalommal kelljen menniük az általános orvoshoz, hogy elektronikus úton történjen a bejelentkezés, és a receptek küldése is a gyógyszertárak irányába. Tehát, ezek az újdonságok biztosan aktívak lesznek az elkövetkező időben és bízunk benne, hogy segít bennünket a munkában.”

Az egészségügyi miniszter türelemre kérte az embereket ebben az átmeneti időszakban az átallás miatt. Zlatibor Lončar, egészségügyi miniszter, Szerbia: „Régebben úgy volt, hogy volt egy orvos a faluban a rendelőben, vagy bárhol, és amikor elvitték a gyereket, nem kellett tovább vinni fül-orr-gégészhez, vagy másik, harmadik szakorvoshoz, mert rendelkezett elég tapasztalattal ahhoz, hogy kezelni tudja. De manapság nincsenek ilyen emberek, mert egyszerűen ágazatokra bomlott az orvoslás, és mindenki a saját szakterületével foglalkozik. Kevés az olyan orvos, aki rendelkezik akkora munkatapasztalattal, hogy felismerje a kóros állapotot és terápiát tudjon felírni és ne küldje tovább. Most azonban alkalmazkodnunk kell a jelenlegi helyzethez, és egy működő rendszert kell felállítanunk.”

A jobb betegellátás érdekében egy újabb pályázatot írtak ki csaknem 1800 egészségügyi dolgozó foglalkoztatására, ebből 216 orvos felvételére.

Szerbia
egészségügy
reformok

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.