Ugrás a tartalomra

Mađarski ministar Peter Sijarto istakao Aleksandra Vučića za pozitivan uticaj međudržavnih odnosa Srbije i Mađarske

2017.10.06
10:55
2017.10.09
07:40
Forrás
Pannon RTV
Ekskluzivan intervju mađarskog ministra spoljnih poslova Petera Sijarta za emisiju “Subjektiv” Pannon TV.

Peter Sijarto, ministar spoljnih i spoljnoekonomskih poslova Mađarske posetio je u petak Suboticu, gde je prisustvovao potpisivanju ugovora o ekonomskoj podršci Fondacije Prosperitati sa firmama koje su osvojile konkurse. Tim povodom dao je intervju za Pannon TV.

Mađarska je 2015. godine donela odluku da se Strategijom ekonomskog i regionalnog razvoja vojvođanskih Mađara sa 50 milijardi forinti (oko 166 miliona evra) podrže poljoprivredni proizvođači vojvođanskih Mađara i porodična preduzetništva. Prvi konkurs raspisan je početkom 2016. godine, a otada je u brojnim konkursnim krugovima iz tog okvira podržano više hiljada uspešnih projekata.

U petak je 15 velikih vojvođanskih preduzeća potpisalo ugovore o podršci i kreditiranju sa predstavnicima Fondacije Prosperitati i OTP banke Srbija. Na svečanom potpisivanju bio je prisutan i Peter Sijarto, ministar spoljnih i spoljnoekonomskih poslova Mađarske, koji je nakon ove svečanosti dao intervju za Pannon TV.

Pannon TV: Kako biste ocenili rad Fondacije Prosperitati, ne u svetlu današnjeg događaja već proteklih gotovo dve godine rada?

Peter Sijarto: Oni su trebali da obave jedan jako velik zadatak. Imajući u vidu da mađarska vlada još nikada nije sprovela ovakav prekogranični program ekonomskog razvoja. Pogotovo ne u ovakvoj količini. U ovim slučajevima je jako važno da vlada te države, u ovom slučaju Vlada Srbije takođe oseti da to nije ni protiv koga okrenuto, i da ovakav program predstavlja prednost ne samo za mađarsku naciju, već i za Srbiju koja je dom ovdašnjeg dela mađarske nacije. Sada je politička i ekonomska saradnja na jednom istorijskom vrhuncu. To je stvorilo to poverenje da se ovaj program sprovede. Fondacija je trebala da sprovede jako komplikovan i dugotrajan proces kako bi on bio uspešan. Na prošlogodišnjim konkursima bilo je 7 hiljada prijavljenih, što je trebalo da se obradi, oceni, da se pripreme ugovori, izvrše sve procedure. Od sedam hiljada prijavljenih je bilo 6.208 uspešnih, koji su dobili pomoć iz mađarskog državnog budžeta u iznosu od ukupno 9,9 milijardi forinti (oko 33 miliona evra). Dobra realizacija Fondacije Prosperitati je dozvolila da se ove godine otvori i nova dimenzija, a ona se tiče privrede, velikih investicija u poljoprivredi, te da se pristupi tim konkursima. Do sada je stiglo 36 velikih konkursa od kojih je 23 bilo uspešno i koji su dobili ukupno 11 milijardi forinti (oko 36 miliona evra).

Pannon TV: Naveli ste da je za realizaciju programa bila potrebna podrška Srbije. Koji deo je imala država Srbija po ovom pitanju?

Peter Sijarto: Vidite, u Srbiji smo. Pod nadležnošću Vlade i države Srbije. Dakle, očigledno je mnogo lakša realizacija ovakvog programa ako postoji pozitivan odnos vlade i kao i predstavnika države. 

Pannon TV: Da li je to tako bilo od prvog trenutka?

Peter Sijarto: To je bilo tako od prvog minuta. Uloga Aleksandra Vučića, tada kao premijera, a i kao predsednika je imala vanredno pozitivan uticaj na mađarsko-srpske veze. Celo vreme je tražio način kako da dve države pozitivno sarađuju, da se na prijateljstvo gleda kao na izvor snage, a takođe i na nacionalne zajednice jedni drugih u svojim državama. Smatram da sadašnja vlada Srbije daje primer i EU u ovoj regiji o tome kako treba da se odnosi prema nacionalnim manjinama. Upravo zato su od prvog trenutka pozitivno pristupili ovom programu, koji se ne bi mogao toliko uspešno i mirno sprovesti da smo se stalno morali suočavati sa recimo preprekama od strane države Srbije.

Pannon TV: Odnosi između dve države još nikada nisu bili tako dobri. Od čega su tako dobri srpsko-mađarski odnosi?

Peter Sijarto: U prvom redu sa obe strane postoji racionalan pristup. Mađarskoj je potrebna snažna evropska Srbija u susedstvu iz bezbednosnog pogleda i iz pogleda stabilnsoti Zapadnog Balkana, dok je Srbiji potrebno da bude snažno podržana unutar EU po pitanju ubrzavanja procesa integracija. Takav odnos nam je oduvek bio potreban, međutim ranije uprave prethodnih vlada to nisu prepoznale ili su bile nesposobne da učine korake u tom smeru, ili su imale nedostatak političke legitimacije i unutarpolitičke sigurnosti ili stabilnosti da bi napravile te korake, ili jednostavno nisu na potreban način obratili pažnju na ovo pitanje. Sada je situacija da obe strane, i srpska i mađarska imaju takve vlade koje vode zemlju na taj način da dobre veze smatraju izvorom snage. Ulažu više nastojanja u dobre veze nego u loše.

Voleo bih da razmišljanja predsednika Ištvana Pastora uzmem kao vodilju, jer ne želimo mi iz Budimpešte da kažemo kako da se vodi nacionalna politika u Vojvodini. To vojvođanski Mađari treba da izraze. On kaže da su najveći benefitor tih trenutnih srpsko-mađarskih odnosa vojvođanski Mađari. Po meni, ni ne može da postoji pozitivnija kritika nacionalne politike, ili pozitivnija ocena nacionalne politike od onoga što Ištvan Pastor redovno govori. Ne treba da pametujemo iz Budimpešte, već da obratimo pažnju na mišljenja koja dolaze od strane Mađara sa lokalnog nivoa.

Pannon TV: U čemu se ogledaju dobri srpsko-mađarski odnosi?

Peter Sijarto: U prvom redu postoji jako značajna trgovinska razmena između dve države. Srpsko tržište je od značaja za hiljade mađarskih firmi. Dinamici obostrane trgovinskog prometa može da doprinese i to što se u Mađarskoj iz godine u godinu postižu sve veći izvozni rekordi. Ekonomija Mađarske je u velikoj meri izložena spoljnim faktorima. Uspeh izvoza uvek odlučujuće utiče na uspeh nacionalne ekonomije. Zato je srpsko-mađarska ekonomska saradnja od životnog razgovora za rast mađarske ekonomije. Sa druge strane je za nas stabilnost Zapadnog Balkana ključno pitanje, jer mi koji ovde živimo tačno znamo kakva razlika može da bude između mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu ili ako ga nema. Upravo zato jedna stabilna, snažna Srbija može da pruži stabilnost i Zapadnom Balkanu. Upravo zato teško shvatam, reći ću vam iskreno, i frustrira me evropsko ponašanje iz Brisela prema Srbiji. Na primer, žele da Srbiji drže lekcije povodom manjiskih prava. U Ukrajini se trenutno na ponižavajući način, sa obe noge gaze manjinska prava. A Srbija je primer kako se daju i poštuju prava manjina. Benefitori i uživaoci dobrih veza u prvom redu treba da budu ovdašnji Mađari, a prema povratnim informacijama od njih, to sada i jeste tako.

Pannon TV: Fondacija Prosperitati je do sada pružala podršku porodičnim, malim i mikro preduzećima, a ove godine je otvorila prostor i za velika preduzeća. Zašto ste to smatrali važnim? 

Peter Sijarto: Zato što se zaista robusno mogu otvoriti radna mesta ako se pruži podrška velikim preduzećima. Nikada ne treba gledati isključivo direktan uticaj, već je činjenica da je sada uspešno konkurisalo 23 preduzeća. Među njima ima proizvođača torbi, nameštaja, silosa, prerađivača povrća, fabrika autodelova. Oni će direktno stvoriti oko 700 radnih mesta. Istovremeno, oni kupuju sirovine, sredstva i delove od preko 4.300 poljoprivrednih proizvođača i malih preduzeća. To sve znači da podrška nekom velikom preduzeću ima uticaj i na mala i srednja preduzeća. Sadašnja 23 uspešna konkursa predstavljaju investiciju u visini 26.8 milijardi forinti (oko 89 miliona evra). Od toga je mađarska vlada obezbedila 11,1 milijardi (oko 37 miliona evra). Taj uticaj prevazilazi 23 firme koje sada podržavamo.

Pannnon TV: Program ekonomskog razvoja je usmeren u prvom redu na Vojvodinu, ali očigledno ima uticaja i na Srbiju. Sa strane mađarske vlase je već više puta navedeno da bi želeli da se mađarski proizvodi pojave i južno od Beograda. Kako teče taj proces?

Peter Sijarto: to je važan cilj jer smatram da se time zaista može dokazati da kada mi razmišljamo o mađarsko-srpskoj saradnji onda pod time ne mislimo samo na saradnju Mađarske i Vojvodine, već i na prostor južno od Beograda. Nije slučajno zadnji mađarsko-srpski susret na vrhu održan u Nišu. Tolikog progresa svakako ima da je OTP otvorio jedan veliki centar u Nišu i to će da stvori mogućnost da mađarske firme dobiju još veću sigurnost u tom smislu da imaju šta da traže ne samo na severu već i na jugu Srbije. Sa Exim bankom smo otvorili jedan kreditni okvir koji pomaže one mađarske preduzetnike koji žele da ulažu u Južnoj Srbiji. To je kreditni okvir koji je dugoročan i pod povoljnim uslovima obezbeđuje kredite za hrabre mađarske firme. Tako da smo mi učinili ono što se moglo sa državnim sredstvima. Nadalje je na preduzetnicima red da se pojave sa svojim investicijama, proizvodima i uslugama i na jugu.

Pannon TV: Program ekonomskog razvoja teče skoro dve godine u Vojvodini. Kako vidite, da li je on uspešan, da li ekonomija jača?

Peter Sijrto: Ja vidim, i obostrani trgovinski promet pokazuje da ekonomija Srbije jača i da ekonomija Srbije ne može jačati bez osnaživanja ekonomije Vojvodine. Ako 6.000 – 6.200 porodičnih preduzetnika, 23 velike firme dobiju jednu značajnu injekciju u kapitalu, onda po definiciji to treba da ima pozitivan uticaj na ovdašnje regionalne i nacionalne ekonomske uspehe. One povratne informacije koje dobijamo iz regije i Beograda, svi oni ukazuju da se tu desio značajan iskorak.

Pannon TV: Tokom posete Srbiji ste imali jednu stanicu i Subotici, a toom dana ćete posetiti Beograd, gde ćete se sastati sa vodećim državnim političarima.

Peter Sijarto: Imaću dugačko popodne u Beogradu. Imajući u vidu da ću se sresti sa gospodinom predsednikom i gospođom premijerkom, a pored njih ću imati sastanke i sa ministrom spoljnih poslova, ministrom privrede, ministrom energetike, ministrom evropskih integracija.  Dakle, valjda se bez preterivanja može reći da ću se sresti sa pola srpske vlade. To zato ima značaj jer se sada u Vladi Srbije osnovalo ministarstvo evropskih integracija. Time što sam došao i idem u Beograd želim da signališem da mašarska vlada i dalje predano podržava proces srpskih integracija. Naime, imamo nacionalne eksperte koji rade uz vladu Srbije. I u Briselu najodlučnije moguće ubrzavanje procesa integracija i to konstantno držimo pod pritiskom, to je tako nepriličan izraz, ali konstantno inspirišemo i ohrabrujemo aktulene predsedavajuće Evropskom Unijom. Trenutno Estoniju, a zatim ćemo to učiniti i sa Bugaskom i Austrijom, da se ubrzaju procesi, da se otvori što je moguće više poglavlja. Mi apsolutno podržavamo predsednika Srbije u tom cilju, to jest u njegovom dostizanju, da se 2019. godine mogu zatvoriti pregovori. Za to je potreban brz, dinamičan rad i konstantno otvaranje poglavlja. Sa druge strane nam se pak u mnogim spoljnim poslovima poklapaju stajališta. Želeo bih da objasnim da će pre susreta ministara spoljnih poslova Višegradske grupe i Zapadnog Balkana mađarsko stajalište o proširenju Evropske Unije nije promenilo, već da ćemo uneti još snažnije stavove za proširenjem nego ranije.

Pannon TV: U novembru će se održati nova zajednička sednica Vlada Srbije i Mađarske, ovog puta u Mađarskoj. Koje su najvažnije teme koje će biti dodirnute?

Peter Sijarto: O tome ćemo danas voditi razgovore sa ministrom Kneževićem. Želeli bismo da se uspostavi širok sporazum o tome da se ne samo u Vojvodini, već u naseljima u celoj Srbiji obnova javnih usluga, komunalnih usluga, vodovoda, isporuke električne energije povere mađarskim tehnologijama, znanju i tehničkim rešenjima. To bi bilo vanredno važno jer bi dalo nov podsticaj obostranoj ekonomskoj saradnji. Sa druge strane želimo postići i dalje rezultate po pitanju otvaranja novih graničnih prelaza za one koji žele da prelaze legalno i sa dobrim namerama iz jedne dežave u drugu. A, oni koji žele da prelaze ilegalno njih ni nadalje naravno nećemo puštati. 

Postoji i još jedna jako važna zajednička investicija, to je modernizacija železničke pruge Beograd-Budimpešta. Krajem novembra će se u Budimpešti održati sastanak na vrhu Kine i Istočne i Srednje Evrope na kojem će se 16 premijera srednjeevropskih i centralnoevropskih država sastati sa kineskim premijerom. Jedan od najvažnijih rezultata tog susreta na vrhu treba d abude to da se raspiše tender i to ne samo za deonicu železničke pruge Budimpešta-Beograd, već i za modernizaciju mađarske deonice. Ako bude sve išlo kako treba, onda će istovremeno sa susretom na vrhu i u Srbiji započeti gradnja. Dakle za nekoliko godina će se koncept gradnje morskog kineskog Puta svile sa tačke evropskog početka ili ako pogledamo krajnju tačku najbržeg puta od Pireja do Zapadne Evrope, to će biti taj pravac. To će biti dobro i za Srbiju i za Mađarsku.

Peter Sijarto
Mađarska
Srbija
interjú

Najnovije

17:53, Frissítve: 18:43

Praznični program na Panon RTV-u

Panon televizija povodom predstojećih uskršnjih praznika za gledaoce priprema praznični program i filmove. Ne samo televizija, već Panon radio i Subotički mađarski radio su takođe pripremili šaroliki praznični program za slušaoce.
12:06, Frissítve: 16:23

Zanimljiv Dan škole u Bečeju

Osnovna škola “Šandor Petefi” u Bečeju je juče proslavila Dan škole. Ovog puta publici na glavnoj bini Mađarskog kulturnog društva nisu se predstavili đaci.
19:56, Frissítve: 20:08

Uređivanje zelenih površina u Novom Sadu

Tretman stabala oštećenih u nevremenu prošlog leta, orezivanje granja i ruža, košenje travnjaka, sadnja prolećnih cvetnih aleja. Zelene površine Novog Sada uređuju radnici Javno-komunalnog preduzeća „Gradsko zelenilo”.

Najčitanije

U Subotici se nastavlja asfaltiranje ulica

Trenutno se odvija asfaltiranje ulice Ernea Kuna u MZ Željezničko naselje i Ljermontove ulice u MZ Makova sedmica. Stanovnici su zadovoljni realizacijom dugo očekivane investicije.

Proleće izmamilo gorocvet u dolini Krivaje

U dolini reke Krivaje kod Lipara u centralnoj Bačkoj je autohtono stanište ovog zaštićenog, vizuelno privlačnog divljeg cveta. Ekološko društvo “Arkus” iz Bačke Topole je organizovalo šesti put šetnju kako bi skrenuli pažnju na retke biljne vrste.