Ugrás a tartalomra

Zakon o embrionima

2017.04.21
16:00
U republičkoj Skupštini je počela raprava o Zakonu o biomedicinski potpomognutoj oplodnji koji će regulisati testiranje, dobijanje, obradu, zamrzavanje, očuvanje, skladištenje i distribuciju reproduktivnih ćelija i embriona, pa čak i uvoz, odnosno izvoz reproduktivnih ćelija
U republičkoj Skupštini je počela raprava o Zakonu o biomedicinski potpomognutoj oplodnji koji će regulisati testiranje, dobijanje, obradu, zamrzavanje, očuvanje, skladištenje i distribuciju reproduktivnih ćelija i embriona, pa čak i uvoz, odnosno izvoz reproduktivnih ćelija. Zakon reguliše i unutar telesnu i vantelesnu oplodnju u slučaju medicinske opravdanosti. Definisano je i postojanje banke embriona odnosno reproduktivnih ćelija koja će omogućiti i takozvanu odloženu upotrebu reproduktivnog materijala čime se na duži rok može planirati dinamika reprodukcije. Predlogom zakona koji čeka skupštinsku raspravu predviđeno je da supružnici odnosno životni partneri koji imaju višak embriona mogu ustupiti svoj reprodukcioni materijal drugim parovima odnosno ženi koja je sposobna da samostalno obavlja roditeljsku dužnost. Praktično, biće omogućeno usvajanje potomstva još u ranoj embrionalnoj fazi, samo dve nedelje nakon oplodnje. Pretpostavlja se da trenutno oko 2000 parova očekuje da se usvajanjem zakona obezbede uslovi da ostvare roditeljstvo jer su svi ostali pravno-medicinski mehanizmi iscrpljeni. Zakon ne predviđa mogućnost takozvanog surogat majčinstva odnosno ne dozvoljava da embrion jednog roditeljskog para nosi druga žena i da nakon porođaja ustupa dete biološkim roditeljima, a skupštinskoj debati pažnja se poklanja i etičkim pitanjima koja prate bimedicinski potpomognutu oplodnju. Predviđene su i oštre kazne za nuđenje, odnosno darivanje reproduktivnih ćelija i embriona radi sticanja imovinske ili bilo koje druge koristi pa je zabranjeno čak i reklamiranje i oglašavanje potrebe za gotovim embrionima ili reproduktivnim ćelijama. (foto: RTS)

Najnovije

14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.
15:57, Frissítve: 16:04

Deca u Čantaviru učila o značaju oprašivača

Povodom Dana planete Zemlje, Osnovna škola „Janoš Hunjadi” u Čantaviru i Ekološko udruženje „EcoKarma” zajednički organizuju različite programe za mlade. Centralna tema jednonedeljne serije programa je značaj i zaštita oprašivača.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Izložba fotografija u Maloj sinagogi u Senti

Izložba najuspešnijih radova pristiglih na foto konkurs pod nazivom "Prizvane vrednosti - naša graditeljska baština u očima mladih" je otvorena u utorak u Maloj sinagogi u Senti.