Ugrás a tartalomra

Ibériai romákról a közmédiában (Az MTV hírei)

2012.06.07
14:50
Katalóniában forgatott a roma kulturális magazin

A P’amende, Rólunk pénteki adásában a nézők a Barcelona környékén élő romák életével ismerkedhetnek meg
Katalóniában forgatott a roma kulturális magazin A P’amende, Rólunk pénteki adásában a nézők a Barcelona környékén élő romák életével ismerkedhetnek meg. A Gitano catalán című összeállításban kereskedők, országgyűlési képviselők beszélnek életükről, identitásukról. Görögország után Spanyolországban forgatott a P’amende (Rólunk) roma kulturális magazin stábja. Barcelonát és környékét keresték fel, ahol a cigányság lélekszáma meghaladja a 60 ezer főt. A film a katalán romák életének hiteles keresztmetszetét mutatja be. Az összeállításban megszólal a Barcelona délnyugati részén fekvő Sant Boi del Llobregat városban dolgozó vállalkozó, valamint Bereményi Ábel antropológus, aki egy évtizede kutatja az itteni romák életét. Természetesen nem maradhat ki a moziból a jellegzetes cigány tánc, a flamenco sem. „A romák jövőbeni élete két pilléren nyugszik – nyilatkozta a stábnak Juan de Dios Ramírez Heredia, roma származású politikus. – Egyrészt nem várhatják másoktól boldogulásukat, saját maguknak kell tenni jövőjük érdekében. Másrészt a környezetük szemléletét kell gyökeresen átalakítani: az egyesült Európában a rasszizmusnak, előítéletnek nincs helye.” A film forgatásának különös aktualitást adott, hogy a válság Katalóniát is elérte, a munkanélküliségi ráta a tartományban is megemelkedett. Talán egyedülálló Európában, de az itteni romák kevésbé érezték meg a krízist. Dolgos nép, kereskedelemből, piacozásból él, s a szorgalmas munka az életszínvonalában is megmutatkozik. Kedvező életkörülményeiket látva, sorstársaik számos más tartományból, így Andalúziából is nagy számban érkeznek szerencsét próbálni. Az itteni romák büszkék lakóhelyükre, katalán cigánynak vallják magukat, a spanyol jelző számukra sértésnek számít. A különállásnak történelmi gyökerei vannak, a félévezredes spanyol uralomból számukra csak a megaláztatás jutott. Katolikus Izabella és Ferdinánd regnálása alatt megtiltották számukra a nyelvük használatát, így ma már senki sem beszéli közülük egykori anyanyelvét. Talán a nehéz örökségnek is köszönhető, hogy a katolikus Spanyolországban napjainkban a romák javarésze a pünkösdista egyházhoz tartozik. Adás: 2012. június 8., péntek (m1 12.25) Szerkesztő: Horváth Éva Operatőr: Ancsics Csaba

Kapcsolódó tartalmak

Most

21:33, Frissítve: 07:18

Exit poll: a HDZ nyert, de nem tud önállóan kormányt alakítani

A kormányzó jobbközép Horvát Demokratikus Közösség nyert a horvát parlamenti választásokon, de nem tud önállóan kormányt alakítani - derült ki a szavazófülkékből kilépők megkérdezésén alapuló és az urnazárás után nyilvánosságra hozott felmérésből.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.