Ugrás a tartalomra

Zseniképző

2019.06.21
10:13
2023.11.02
09:05
Forrás
Soós Georgina
A vajdasági lány diákjai 20 jegyű számokat szoroznak fejben.

A szülő mindig a legjobbat akarja a gyerekének: okos, tehetséges és boldog felnőtté nevelni, aki megtalálja a helyét a világban. A dicső, de kőkemény feladathoz pedig segítséget kér: különórákat, szakköröket, sportklubokat, táncstúdiókat, zeneiskolákat, állami és magánintézményeket keres fel. Elképesztően színes már a kínálat, a határt pedig sokaknál csak a szülő pénztárcája vagy a gyerek teljesítőképességének, erejének, idejének végessége jelenti. A gyermekkori fejlesztés egyik útja lehet a mentális aritmetika elsajátítása.

Szin Jázmin nevét sokat hallhattuk az elmúlt napokban. A tízéves, szegedi lány lett Európa egyik legkiemelkedőbb számolója. Ő a kontinensbajnokság legjobb újonca, 20 jegyű számokat szoroz, 10 jegyűekből köbgyököt von, ráadásul mindezt fejben, papír, ceruza vagy más segédeszköz nélkül teszi. Sikere mögött egy különleges számolási módszer és egy határozott, ma már Szegeden élő, de szabadkai pedagógus, Soós Boglárka áll. Vele beszélgettem.

- Mitől különleges Jázmin? Tehetség, gyakorlás vagy valami más hozta számára az európai szintű sikert?

- Jázmin sikere mögött kiemelkedő emberek több évnyi tudása áll. Meg persze a szorgalma. Ő az a gyerek, aki mindennap gyakorol, aki mindennap egyre magasabbra teszi a lécet, aki nagyon maximalista. A gyakorlás során különleges feladatokkal dolgozunk. Például képes fejben 20 jegyű számot 20 jegyűvel beszorozni, 9-10, akár 15 jegyű számokból köbgyököt von, negyedik, ötödik, hatodik gyököt. Időt számít, valutát vált, a kedvence pedig a dátumszámítás. Ha mondunk neki találomra egy dátumot, például 1992. november 17., pillanatok alatt, fejben kiszámolja, milyen napra esett.

- Hogy néz ki egy ilyen verseny, és mi számít: a pontosság vagy a gyorsaság?

- Ez egy többnapos verseny és workshop volt, Németországban tartották. Amikor megérkeztünk, készítettek egy felmérést, ez alapján megnézték, hogy a gyerekek melyik csoportba kerüljenek a műhelymunkákon. Naponta 7 órán át tanultak új dolgokat, illetve gyakoroltak. Jázmin két challengen vett részt. 15-15 perce volt az adott feladatok megoldására. A fő teszt kétórás volt közel 3000 feladattal. A pontosság és a gyorsaság is számított. A legfontosabb azonban, hogy a papírra egyetlen pontot vagy csillagot, semmilyen jelölést nem tehetnek. A versenyző kizárólag a helyes megoldást írhatja fel.

- Jázmin a különleges tudását a Kis Zseni iskolában tanulta meg. Mi a ti módszeretek lényege?

- A Kis Zseni iskolában mentális aritmetikával foglalkozunk, amire ezt a mentális matematikát építettük rá. A mentális aritmetika által a gyerekek megtanulják elképzelni az abakuszt. A japán abakuszt használjuk, amit szorobánnak hívnak. Keresztléccel vannak elválasztva a pálcikák, a pálcikákon 9-9 golyó sorakozik. Ezen a képzeletbeli eszközön megtanulunk összeadni, kivonni, szorozni és osztani nagyon gyors sebességgel. A technikának köszönhetően a bal és a jobb agyfélteke egyensúlyba kerül, így a tanulóink mindenben sokkal kiemelkedőbbek lesznek. Célunk, hogy a gyerekek minél előbb, már az első naptól kezdve elhagyják az abakuszt, és mindent fejben, a képzeletüknek köszönhetően számoljanak ki. Arra is megtanítjuk őket, hogyan lehet ebből az eszközből kettőt elképzelni, és mind a kettőn egyszerre matematikai műveleteket végezni.

- Hány éves kortól ajánljátok a képzést?

- A módszer négyéves kortól ajánlott a gyerekeknek, a beiratkozás felső határa 14 év, a mentális matematikát pedig 9 éves és annál idősebb gyerekeknek javasoljuk. A mentális aritmetika az alapvető számításokat jelenti: az összeadást, kivonást, szorzást, osztást, gyökvonást és négyzetre emelést. A mentális matematika a további műveleteket, számolásokat jelenti.

- Felnőttek megtanulhatják ezt?

- Az eszköz használata elsajátítható, de a képzeletben számítás nem igazán. Ha egy felnőtt öt éven keresztül mindennap gyakorol, és minden erejét beleteszi, akkor öt év alatt eljuthat oda, ahova a gyerek mindössze egy hónap alatt.

- Akkor te ott tartasz nagyjából?

- Mivel ezzel kelek és fekszem, így rengeteget fejlődtem. Most már el tudom képzelni az abakuszt.

- Hogy néz ki egy óra a ti iskolátokban, mennyire kőkemény számolás, és mennyire igazodik a gyerekek életkorához?

- Ez a pedagógus habitusától is függ. Az óráink játékosak, interaktívak. A célunk, hogy a gyerekek ne teherként éljék meg, de tanártól függ, hogy kinél milyen szigor van.

- A gyerekek szeretik?

- Imádják.

- Miért, hiszen ez matek, amit nem igazán szeretnek a gyerekek?

- Nálunk például lehet ülni az asztalon. Az egész órát úgy alakítjuk ki, hogy a gyerekeknek örömet okozzon. Barátságos, családias közösség alakult itt ki.

- Bárki lehet a diákotok, vagy kell hozzá egy alaptudás vagy -képesség?

- Ahhoz, hogy valaki beiratkozzon a Kis Zsenibe, egy ingyenes és kötelezettségmentes szűrésen kell részt vennie. Ezen megvizsgáljuk, hogy a gyerek érett-e a programunkra.

- Mennyi ideig kell idejárni, és mennyit kell gyakorolni, hogy valaki elérje például Jázmin szintjét?

- A mentális aritmetika teljes körű elsajátítása egy gyereknek két évig tart. Napi 10-15 perces gyakorlás elengedhetetlen. Ha pedig valaki mentális matematikával akar foglalkozni, akkor ennél is nagyobb szorgalomra van szükség, mert nagyon sok számot, részeredményt kell maguk előtt látniuk a gyerekeknek.

- Ezeket a készségeket hol tudják majd alkalmazni a diákjaitok? Melyik szakmákban lehet előnyükre?

- Célunk, hogy azok a gyerekek, akik most mentális aritmetikával foglalkoznak, később a munkaerőpiacon is megállják a helyüket. 20-25 év múlva fognak bekerülni a munkaerőpiacra. Addigra a mai munkák több mint fele el fog tűnni vagy át fog alakulni. Szeretnénk, hogy ők ezekben az új helyzetekben felkészültek legyenek.

- Magyarországon több városban és a világon is számos helyen tanulható a ti módszeretek. Hol?

- Magyarországon jelenleg 20 városban 23 iskolával rendelkezünk. A határ mentén több település is érintett: Szeged, Kecskemét, Orosháza, Hódmezővásárhely. Európában 12 országban vagyunk jelen. Szerbiában is van Kis Zseni, Szabadkán szerbül, de Zentán és tudomásom szerint Óbecsén magyarul is lehet tanulni.

- Fontos egyébként az oktatás nyelve? Hiszen alapvetően számolásról van szó. Szerinted egy magyar diák megpróbálhatja szerbül is?

- Szerintem ez egy tökéletes lehetőség. Mivel az órák nem megterhelők, kis csoportokban zajlanak, így egy magyar gyereknek remek lehetőség lehet arra, hogy fejlessze a képességeit és a szerb nyelvet is elsajátítsa.

- Nem rég volt a mentális aritmetikai olimpia Belgrádban, amin szintén részt vettetek. Milyen egy „aritmetikaolimpia”?

- A versenyen 18 ország vett részt, Amerikából, a Dél-afrikai Köztársaságból és Franciaországból is érkeztek versenyzők. 1800 gyerek egyszerre számolt mentálisan és papíron is. Négy diákot vittem a versenyre, ebből lett mentális számolásban egy bronzérmünk, lett papíron egy bronzérmünk, az egyik gyerek mindössze három ponttal csúszott le a bronzról, Jázmin pedig negyedik lett.

Mindezek végén már csak az nem világos, ha ez a módszer annyira jó, annyira szórakoztató, és ilyen kiváló eredményeket lehet vele elérni, miért nem használják szélesebb körben és az állami iskolákban is. Nos, Bogi szerint nem biztos, hogy jóra vezetne az, ha mindenki kis zseni lenne. A lehetőség mindenesetre adott.

Soós Boglárka
Szin Jázmin
matematika

Kapcsolódó tartalmak

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.