Ugrás a tartalomra

Csökken a haltermelés Szerbiában

2022.05.18
13:46
2022.05.18
20:02
Forrás
Pannon RTV
Az elmúlt nyolc évben csak a pontykitermelés aránya a felére csökkent. Hasonló a helyzet a tiszai halállománnyal is. A folyó magyarkanizsai szakaszánál is kevés a ponty, ami pedig megtalálható benne, azt mind Magyarországon telepítik a vízbe.

Keveset és rendszertelenül fogyasztunk halat - ez derül ki a kutatásokból. Pedig egészséges. Az általunk megkérdezettek többsége maximum heti egyszer eszik halat, de van olyan is, aki egyáltalán nem.

Sóti Erzsébet, Magyarkanizsa:
A halat nem élem, de a gyerekeim szeretik és hetente egyszer esznek halat, amelyik a legfinomabb.

Barna Leóna, Magyarkanizsa:Esszük a halat, mindenféle halat szeretünk, de nagyon drága a hal.

Csendes most a Tisza, viszont ennek ellenére az egyik legközkedveltebb horgászterület, annak ellenére is, hogy kevés a hal. A helyi horgászok szerint közel 50 százalékkal kevesebb a folyóban található hal, mint húsz évvel ezelőtt. Kizárólag a magyarországi telepítéseknek köszönhetően van most a folyóban ponty.

Sarnyai Csaba, horgász, Magyarkanizsa:
Itt nálunk a mostani halállományt, lényegében a pontyok számát ez határozza meg, hogy Magyarországon, az ár, árhullámok lehozzák évente többször is és itt megtalálják a helyüket, mondhatni, hogy ívnak is ezek a pontyok már.

A ponty kilója élősúlyban jelenleg 600-700 dinár, míg felpucolva 950 dinárt kell fizetni érte. Györke Antal halbolt-tulajdonos két évvel ezelőtt nyitotta meg az üzletét. Akkor, mint mondja, a ponty beszerzési ára közel 300 dinárba került, mostanra ez a duplájára nőtt. A községben legkeresettebb a ponty és harcsa, viszont az elmúlt időszak halhiánya itt is megmutatkozott. A halastavak nem tudnak biztosítani elég halat, és most be kell járnunk nagyobb területet, vadászni kell a halat valójában, hogy legyen elég nyersanyagunk, ami az édesvizű halakat illeti. Ami a tengeri halakat illeti, azt fagyasztva vásároljuk.

Másfél évtizeddel ezelőtt 12 ezer hektáron működtek halastavak, mára pedig már csak 3500 hektáron. Szakemberek szerint nagyon magasak a vízügyi társaságok kiadásai, ez befolyásolja a hal árát.

Aleksandar Stajčić, igazgató, DTD Halászat:
A covid helyzet miatt a haltermelés hanyatlásnak indult és a nehéz üzletmenet egész folyamata felgyorsult. 2020-tól ennek eredményeként a piacon nincs elég szerbiai hal, az árak és a kereslet pedig emelkedett. A következő időszakban nem lesz könnyű helyrehozni a dolgokat az ágazatban, az elkövetkező két-három évben az várható, hogy drága marad a szerbiai hal az országban.

Szerbiában egyébként a behozatali hal is megtalálható. Ezek többsége jellemzően Görögországból és Horvátországból érkezik.

haltermelés
Magyarkanizsa
Tisza

Most

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.