Ugrás a tartalomra

Drágulási hullámmal néz szembe Európa

2022.03.14
14:35
2022.03.14
20:15
Forrás
Pannon RTV
Szinte minden drágul, elsősorban az élelmiszer és a közszükségleti cikkek árai emelkednek folyamatosan. Nincs ez másként Szerbiában sem.

Az áremelkedési hullám elsődleges oka az energiahordozók drágulása, mert ezzel az előállítási és a szállítási költségek is növekednek. Poljaković Szilvia szerint akárhányszor elmegy a boltba, mindig több és több pénzt hagy ott, ugyanazért az árukért.

"Én személy szerint már úgy vásárolok, hogy nézem, ami abban a pillanatban, azon a napon épp akciós. És hajlamos vagyok ilyenkor egy kicsit többet venni abból az áruból, hogy elraktározzam. Tudom, hogy úgyis fölmegy legközelebb az ára, de raktározok."

A további áremelkedésektől tartva egyre többen raktároznak be alapvető élelmiszereket, holott az illetékesek azt mondják, erre semmi szükség, mert mindenből van elegendő Szerbiában.

Nagy Torma Károly pár apróságért tért be az egyik vegyesboltba. Azt mondta már nem is nézi az árakat, de észreveszi, hogy mindenért egyre többet kell fizetni.

"A kávé, én nem tudom más mi, meg olyan nagyon nem is szoktam figyelni rá valóban, de tudván tudjuk, hogy fölment az ára, de megvenni úgyis megvesszük. Ha tetszik, ha nem."

Aladics Andrea ludasi üzlettulajdonos is megerősítette, hogy napról napra frissíteni kell bizonyos árcédulákat a boltban.

"Folyamatosan észreveszünk árváltozást, általában olyan 5-10 dinárokat, tehát kúsznak fölfelé az árak. Kapunk értesítést is ezzel kapcsolatban, hogy az üzemanyagárral van összeköttetésben, és a szállítás, tehát a disztribúció megoldása, vagyis ez is okozhatja ezt a változást."

Hozzátette, jelenleg a kormányrendelet értelmében nem emelkedhet az étolaj, a kristálycukor, a puha liszt, és a 2,8 százalékos zsírtartalmú tej ára. A félkilós fehér kenyér ára is 46 dinárban van meghatározva, a boltokban van belőle, a magánpékek azonban azt mondják, nem tudják tartani ezt az árat. A magánpékségekben még pénteken emelkedtek az árak, nagyjából tíz dinárral drágult minden. Így az egyszerű fehér kenyér most 70 dinárba kerül, egy túrós burekért 160 dinárt kell fizetni, a töltött péksütemények átlagára 100 dinárt tesz ki, míg egy sima kifli vagy perec 40 dinárba kerül.

A drágulási hullám Európa-szerte akkor indult el, amikor a koronavírus-járványhoz alkalmazkodott és újraindult a gazdaság, és egyre nagyobb nyersanyagszükséglet mutatkozott. Az energiahordozók kitermelése és szállítása azonban nem tudta követni a fokozott keresletet. Ezt most tetézte az orosz-ukrán háború - mondta Zombori Imre, közgazdász.

"Egyes már meglévő újratermelési láncok, beszállítási láncok felszakadoznak, elnehezülnek. Tehát látjuk, hogy változik sok árunak az idáig bevett szállítási módja, ez az energiahordozókra, a mezőgazdasági termékekre, és nyersanyagtermékekre vonatkozik."

A szakember szerint egyes országok, köztük Szerbia is, korlátozták az alapvető élelmiszerek és az üzemanyag árát, ezzel azonban bizonyos költségvetési tartalékokat is fel kell használniuk.

A hétvégi üzemanyag-fogyasztási adatok azt mutatják, hogy a piac megnyugodott, mondta Aleksandar Vučić. A szerb államfő bejelentette, hogy hamarosan döntés születik a gazdálkodók további támogatásáról az üzemanyaggal kapcsolatban. Vučić szerint a régió országaihoz képest tisztességes árat, és megfelelő mennyiségű üzemanyagot sikerült biztosítani. Az elnök továbbá arról is beszélt, hogy a térség országaiban megállapodások útján engedélyezik majd a búza ellenőrzött kivitelét, először Albánia felé.

drágulás
energia
áru
Európa
Szerbia

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.