Ugrás a tartalomra

A fél világ bitcoinlázban ég

2017.12.17
00:22
2024.03.19
08:37
Forrás
Pannon RTV
Az emberek nagy többsége azt sem tudja, hogy létezik, de aki már hallott róla, annak sem nagyon van fogalma, milyen elvek alapján működik a rendszer. Pedig már közel 900 féle digitális pénz létezik.

31 millió dollár értékben tulajdonítottak el hekkerek kriptovalutát novemberben. A digitális nyersanyag ára mégsem csökkent. Dollár tízezreket is kaphatunk bizonyos fajtájáért. A kriptovalutákat bányászni kell, de aki csak adás-vételével foglalkozna, arra is lehetőség van.

Malatenszki Dávid Ethereum bányászattal foglalkozik. Mégsem koszolja össze magát sosem, hiszen az Ethereum nem nehézfém fajta vagy érc, hanem riptovaluta, azaz digitális fizetőeszköz. Pár hónappal ezelőtt az értéke 300 dollár volt. Most az 500-hoz közelít az ára. Dávid fél éve kezdett bele, azóta - mint mondja, - megtérült a befektetés, de azért senki se hagyja ott a munkáját, mert a kriptovaluták piaci árfolyama másodpercenként változik.

A bányászat cégóriások hálózataira, vagy erre kialakított rendszerekre, azaz virtuális bányáira csatlakozva történik. Malatenszki Dávid: „Bányászprogrammal tudjuk őket bányászni. Matematikai képleteket, számításokat végez, amely létrehoz egy dekódolt sort, amelyet tranzakciók azonosításával tudunk használni.

A nyereség a miénk, de a vállalat néhány százalékot megtart minden megszerzett kriptovaluta után. A bevételt egy webes pénztárcán tárolhatjuk. A világhálón kialakított pénzváltókban pedig pénzé tehetjük a digitális nyersanyagunkat. Szerbiában léteznek kihelyezett pénzváltók, de itt 30 százalékos adót kell fizetni minden tranzakció után.

Szabadkán vannak olyan számítógépes szaküzletek, ahol beszerezhetjük az úgynevezett bányászfelszerelést. Knezi Kazimir, informatikus: „Itt vannak a grafikus kártyáknak a helyei. Ide hat darab grafikus kártya megy.”

Knezi Kazimir, egy szabadkai informatikai vállalat üzletvezetője stábunknak is megmutatta, hogy mi szükséges a bitcoinok kinyeréséhez. A művelethez egy olyan alaplap kell, amire több grafikuskártya kapcsolható. Elegendő tárhely, hűtés, illetve erős tápegység, amely kibírja az asztali gép megállás nélküli működését. „Itt lehet gyengébb gépet összerakni, meg drágábbat. Ilyen olcsóbb gépek 250 ezer dinártól indulnak. A drágábbak fél millióba is kerülnek. Attól függ, hogy milyen erős a grafikus kártya. Van 1080 Ti grafikus kártya 110 ezer dinárért. Ha az ember ebből hatot berak, az 600 ezer dinár, plusz a többi alkatrész.”

 

Egy Bitcoin, amely a legértékesebb kriptovaluta, jelenleg mintegy 18 ezer dollárt ér. Ha szerencsések vagyunk és akár eggyel is rendelkezünk, akkor pedig ennél jóval drágábban is túladhatunk rajta. A digitális fizető eszközök ezen formáját ezelőtt főként az úgynevezett Dark Weben használták, hogy nyom nélkül tudjanak illegális tranzakciókat végrehajtani. Mára azonban legális és elterjedt befektetési mód.

Bitcoin
kriptovaluta
bányász

Most

11:06, Frissítve: 11:11

Verstappené a Red Bull századik pole pozíciója

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Kínai Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamon ő rajtol majd az élről.
10:14

Verséneklő koncertet tartottak Ürményházán

A Vajdaságban tevékenykedő három Petőfi Sándor Program ösztöndíjasának együttműködésével jött létre a magyar költészet napja alkalmából megrendezett zenés műsor, amit az ürményházi Szent Anna Római Katolikus Templomban mutattak be.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.