Ugrás a tartalomra

Hiány már nincs cukorból és tejből, de ki bírja kifizetni?

2022.11.04
12:13
2022.11.04
16:26
Forrás
Pannon RTV
A nyár folyamán, a befőzési idény kellős közepén cukorhiány volt Szerbiában, később a friss, majd a tartós tej is eltűnt az üzletek polcairól.

Mostanra rendeződött a cukor- és tejellátás országszerte, a boltok polcai megteltek, de jelentős áremelkedés tapasztalható. A tejtermelők ugyanakkor arra panaszkodnak, hogy az ő helyzetük tovább romlott, ugyanis az olcsóbb, behozatali lengyel tej miatt nem nőtt a nyers tej felvásárlási ára.

A nyáron tapasztalt áruhiány mostanra már rendeződött, ismét tele vannak a boltok polcai cukorral, a hűtők pedig tejjel, de a vásárlók szerint az árak drasztikusan emelkedtek.

Vojnić Éva, Palics: „Mindennek fölment nagyon az ára, de nekem például egy kiló cukor három-négy hónapig elég. Annak nehezebb, aki többet használ.”

Az áremelkedések leginkább a nyugdíjasokat érintik.

Grozdana Poljaković, Palics: „Kapható most minden a boltokban, de nagyon drága. Nekünk, nyugdíjasoknak nagyon drága. Mi ebből a nyugdíjból nem tudjuk megfizetni az élelmiszereket, hiszen mindennek az ára ugrásszerűen nő. A tavalyi évhez képest mintegy 100 százalékkal.”


Irsei Márta, Palics: „Drága, és a nyugdíj, meg a fizetés nem követi az emelkedéseket.”

A szerb kormány október 31-én meghosszabbította az árstopot a cukor esetében, ugyanakkor annak maximális kilogrammonkénti árát 114,99 dinárban határozta meg a korábbi 109,99 helyett. Úgy tűnik a folyamatos áremelés megoldotta az beszerzési és ellátási gondokat.

Aladics Andrea, üzlettulajdonos, Ludas: „Amikor a cukorral megjelent a probléma, akkor 89 dináros áron kellett árulni. Azóta elmúlt 2-3 hónap és azóta az ár folyamatosan növekedett, most 114,99-ért kell adni. Most már mindenki beszerezte, úgyhogy most nincs akkora kereslet a cukor iránt. Tehát valószínű, hogy felhalmozás is történhetett.”

Szerbia kormánya november végéig meghosszabbította a tej és tejtermékek kivitelének ideiglenes tilalmát, amely nem vonatkozik az Észak-Macedóniába és Albániába irányuló exportra. Ezt az intézkedést a piaci hiány megelőzése érdekében vezették be szeptember elején. A piac jelenleg jól ellátott. A kereskedők szerint elegendő hazai és import tej van a polcokon.

Aladics Andrea, üzlettulajdonos, Ludas:„Volt nap, amikor nem érkezett tejből szállítmány, most érkezik. Az az előírás, hogy 10 százalék haszonkulccsal lehet megformálni a tejnek az árát. Vannak behozatali tejek is, amit olcsóbban tudtak megvásárolni, mint mondjuk a hazai tejüzemből. Mi velük vagyunk szerződéses viszonyban, most rendszeresen kapunk, viszont az ár egy picit magasabb, mint a behozatali tejé.”

Nenad Budimović, az állattenyésztők szövetségének titkára elmondta, a tejkivitel tilalma ugyan meghozta az eredményt, de az ilyen jellegű beavatkozások nem jelentenek hosszú távú megoldást. Sőt, a szerbiai tejtermelőknek a tejbehozatal további veszteségeket okoz, panaszolta a ludasi Szalma Barnabás.

Szalma Barnabás, tejtermelő, Ludas: „Amint behozták Lengyelországból a tömérdek mennyiségű tejet, rögtön megállt az ár. És így ki lehet mondani, hogy 55-60 dinár prémiummal együtt a tejnek az ára nem nem tükrözi a munkánkat, amit mi belefektetünk.”

A ludasi tejtermelő hozzátette, ehhez képest a boltokban akár háromszor annyiba is kerül egy liter tej, mint amennyit a termelőknek a tejüzemek fizetnek a nyers tejért. Egyes gazdák a gazdaságok felszámolásán gondolkodnak, mivel az aszályos nyár miatt a takarmányárak is az egekbe szöktek. Ez miatt további ellátási gondok jelentkezhetnek a szerbiai tej termelése és feldolgozása terén.

tej
cukor
áremelés
áremelkedés
mezőgazdaság

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.