Ugrás a tartalomra

Kevés halat fogyasztunk - csőd szélén a halgazdaságok

2021.05.05
21:21
2021.05.05
21:33
Forrás
Pannon RTV
Elmúlt a böjtök időszaka, a halastavakban azonban a megszokottnál több hal marad. A piacon visszaesett a kereslet, ellehetetlenült a hosszútávú tervezés. Becslések szerint az eladásra szánt hal több mint 40 százaléka visszakerült a tavakba.

A decemberi lehalászáskor a bánáti halászok még reménykedtek és örültek a szép hozamnak. Napjainkban viszont nem sietnek a telepítéssel. Sok halastóban a visszamaradt eladásra szánt halnak kell most helyet szorítani.

A halgazdaságok is – akár sok más ágazatban dolgozók – az államtól remélnek segítséget.

A szerbiai halastavakon az éves hozam mintegy 9000 tonna. Pintér Zsolt nagybecskereki halászati szakmérnök szerint lenne hal kivitelre is. Boszniába, Macedóniába már tudunk vinni halat, de az EU-ba nem, különböző határozatok, engedélyek híján - mondta a szakember a Közügyek stábjának.

A ponty ára csökkent az utóbbi időben. A kiskereskedésben kilogrammonkénti 400 dinár körül állapodott meg, de ez sem növelte a keresletet.

A járványhelyzet miatt sokáig nem dolgozhattak az éttermek, ráadásul Bánátban sincs túlzott hal iránti érdeklődés. Hiába mondják a szakemberek, hogy fogyasztása egészséges, előnyben részesül a disznó- és a baromfihús.

Mint sok minden másban, itt is az ár az, ami eldönti, hogy az emberek mit vásárolnak. A szakemberek szerint a jelenlegi helyzetben a 300-350 dináros kilogrammonkénti kiskereskedelmi ár lehetne az az összeg, amennyiért az emberek hajlandóak lennének több halat venni és fogyasztani.

halastó
hal
halgazdaság

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.