Ugrás a tartalomra

A királyhalmi termelőknek jól jön a határon átkelők áradata

2019.07.22
15:17
2024.03.19
08:47
Forrás
Pannon RTV
Az átkelő felé vezető úton lakó gyümölcstermelők szinte minden terményüket eladják, piacra sem kell járniuk. A határon várakozó, megfáradt utasok többsége megáll a helyi árusoknál.

A királyhalmi határátkelő felé vezető Muskátli utcában, az utca elején, helyi termelőktől már akár 50 dinárért lehet vásárolni első osztályú őszibarackot. Ugyanakkor a tök kilóját is 50 dinárért adják. Azt mondják, hogy általában legtöbb a magyar vásárló, illetve a határ felé tartó vendégmunkás.

Szabó Katalin minden reggel friss gyümölcsöt szed, azt kínálja az erre járóknak. Szerinte azért kedvelik a magyarországi vásárlók az itteni terményeket, mert édesebbek, ízesebbek. És nem adják drágán - teszi hozzá. Azt is elmondja, hogy ltalában magyarok, külföldiek, de szabadkaiak, kanizsaiak is vásárolnak.

40, 50, 60 és 80 dinárba kerül a szilva, a kajszi- és az őszibarack kilója, minőségtől függően. A méz kilója 600, egy negyedkilós csomag pucolt mogyoró pedig 300 dinár.

Kovács Eszteréknek is nagyon sok visszatérő vásárlójuk van. Frissen szüretelt barack és alma, valamint körte-, alma-, kajszi- és birspálinka van eladó. A nedű literjéért 500 és 1000 dinárt kérnek, a friss gyümölcs kilójáért pedig 80-100 dinárt: „A magyarok általában ládaszámra elviszik a barackot, jobban vásárolnak, mint a külföldiek. A külföldi vesz egy kilót az útra, de a magyarok ládaszámra átvisznek egy pár napra valót. A fürdőből jönnek palánkai, topolyai, újvidéki vásárlók. Reggel, amikor mennek, beszólnak, hogy mikor jönnek vissza, egy láda kemény barackot vagy érettebbet, kinek milyet készítsünk, mire jönnek 5-6 óra felé.”
 

Berta Vilmos királyhalmi borász azt mondja, amikor hétvégén az ócskapiacra mennek, a magyarországi vásárlók ott hagyják nála az üres borosüvegeket, betérnek egy kis kóstolóra, és visszafelé menet mennek be a már kikészített borért. A jóféle homoki házi bor literjét 200 dinárért vagy 500 forintért méri: „Azt mondják, ott is van, de nem ilyen, mint a mienk. Ez a királyhalmi sokkal jobb ízű, most azért, mert homoki bor vagy miért, nem tudom. Azt mondják, jó borok vannak ott is, csak nem ezt az ízt kapják, mint itt a királyhalmi borból.”

A férfiak általában a fehér száraz borokat kedvelik, a hölgyek pedig a kicsit édeskésebb vörös nedűket - tette hozzá a borász.

Királyhalom
termelő

Most

Népszerű

Új szak a magyarkanizsai Iskolaközpontban

Új szakkal és több férőhellyel várja a diákokat a következő iskolaévben a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont. A középiskolában a 2024/2025-ös tanévben már a virágkertészeti szakot is választhatják a fiatalok.