Ugrás a tartalomra

A klímaváltozás mindenkit érint

2021.11.08
12:57
2021.11.08
17:48
Forrás
Pannon RTV
Fagykár, hozamkiesés, szárazság - felejtsük el vidékünkön a hagyományosnak számító gyümölcstermesztést?

A klímaváltozás hatására átalakulóban van az ágazat Vajdaságban. Évről évre elfagy a barack meg a korai cseresznye is. Csak körtével és almával érdemes foglalkozni - gondolhatnánk. Persze ez sem számít örök értékű igazságnak.

2020 áprilisa: arról tudósított médiaházunk, hogy a márciusi fagyok károsították a gyümölcsösöket. 2019 februárjában arról írtunk, hogy hirtelen jött a felmelegedés térségünkbe. 2018: a késő téli fagyok szinte teljesen tönkretették a barackrügyeket Vajdaság-szerte. Ez csak néhány cikk az elmúlt időszakból. Egyértelmű, a klímaváltozás a nyakunkon.

De vajon alkalmazkodnak-e az új helyzethez a környékünkön élő termesztők? Egyes vélemények szerint az őszibarack, a birsalma, a körte, és az alma egyes fajtái, továbbá a kései gyümölcsök azok, amelyek termesztése most az időjárás szempontjából megfelelőbbek. Az almára ugyanakkor idén rájárt a rúd.

Kovács Norbert, gyümölcsész, Hajdújárás: „Az utóbbi időben sajnos azt tapasztaljuk, hogy a tél az kihúzódik, rendes telünk nincs, és kora tavasszal, amikor már nem hiányzik, komoly fagyos reggelekre ébredünk. Ezt idén is tapasztalhattuk, sajnos nekünk ezt a királyhalmi részt a határ mellett nagyon megfogta a hideg, itt nem volt jó harminc százalékos termésünk csak. Még szinte zöld bimbóban volt az alma és elfagyott.”

A klímaváltozás okozta hatások ellen számos védekezési mód létezik. A legnagyobb baj ezekkel azonban az, hogy sok esetben drágák. Füstölés, növényvédő szerek a fagy ellen, vagy öntözés a szárazság ellen.

Bognár Pásztor Hajnalka, növényvédelmi szakmérnök: „Egyre extrémebbek a hőmérsékletek, ez a jelenség már jelen van, hogy a növények stresszes állapotba kerülnek, és amikor ilyen állapotba kerülnek a növények, bármilyen oknál fogva, lehet az magas hőmérséklet, szárazság, vagy a kora tavaszi fagyok, a növény kevésbé lesz ellenálló a különböző patogének, kártevők támadására.”

A növényvédelmi szakmérnök hozzátette, folyamatban vannak olyan felmérések, amelyek a klímaváltozás hatásait vizsgálják, és majd segítséget tudnak nyújtani a termelőknek. Az időjárási szélsőségekre ugyanakkor a jövőben is készülnünk kell - mondja a klímakutató.

Kovács Géza, klímakutató: „Előre lehet látni a szélsőségeket, az extrém magas hőmérsékleteket, de hirtelen hőmérséklet-ingadozás is lesz. Egyik nap, a legnagyobb melegből, áttérhetünk egy 15-20 fokos lehűlésbe. Ugyanakkor villámárvizek is lehetnek, tehát hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék, ami komoly gondokat okozhat.”

És így a riport végére mindenképpen leszögezhetjük azt, hogy aki eddig azt gondolta, hogy őt a klímaváltozás meg annak gyümölcsökre gyakorolt hatása bizony nem érinti, az jó nagyot téved, ugyanis évről évre mi fogyasztók is tapasztaljuk azt a negatív hatást, amit ez eredményez, ez pedig a drágulás. Évről-évre ha valami elfagy, az mindenképpen drága a piacokon, így mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha olyan gyümölcsöt szeretnénk venni, ami kárt szenvedett az adott évben.

klímaváltozás
klímavédelem
klímavédelmi akcióterv
Klímavészhelyzet
gyümölcs
fagy
hőség
tél
tavasz
nyár
csapadék
Kovács Géza
Bognár Pásztor Hajnalka

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.