Ugrás a tartalomra

A környezettudatos hulladékgyűjtés Szerbiában még gyerekcipőben jár

2018.08.16
17:03
2024.03.19
08:41
Forrás
Pannon RTV
Az uniós jogharmonizáció kapcsán a törvényi szabályozásokban szerepel a szelektív gyűjtés is, illetve az, hogyan kell hasznosítani az így összegyűjtött hulladékot.

A környezettudatos hulladékgyűjtés Szerbiában még gyerekcipőben jár. Ennek ellenére számos pozitív példával is találkozhatunk intézményeknek és a lakosság önszerveződésének köszönhetően. Szerbia európai uniós csatlakozási fejezetei közül a 27-es foglalkozik a környezetvédelemmel. Az uniós jogharmonizáció kapcsán a törvényi szabályozásokban szerepel a szelektív gyűjtés is, illetve az, hogyan kell hasznosítani az így összegyűjtött hulladékot.

A gyerekeket lehet a legkönnyebben ráébreszteni arra, mennyire fontos környezetünk óvása. A szabadkai Széchenyi István Általános Iskolában a tanítók egyebek mellett a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára tanítják őket. Zónai Inesz, tanuló: „Az iskolánkban kialakult ez a kis csapat, és ennek hála szelektívebben gyűjtjük a dolgokat. Ezért csatlakoztam én is, hogy megóvjuk a környezetünket.”
 

A felsős tanulók ösztönözni szeretnék a kisebbeket is, ezért számukra is érdekesen módon oldották meg a gyűjtést. Sztipáncsevity Nikoletta, tanuló: „Szoktunk így külön a lányok inkább, dobozokat festeni, hogy ezekbe gyűjtsük a kupakokat, üvegeket, s akkor így a kisebbeknek is érdekesebb.”

Az ökológiai szakkörön a műanyag flakonokat, a kupakokat, a papírt, a karton, az elhasznált elemeket gyűjtik, amiket utána egy szabadkai cégen keresztül értékesítenek. Cinkler Klára, kémiatanár, Széchenyi István Á. I., Szabadka: „Nagyon jó a kapcsolatunk, a kifizetés megfelelő módon történik, a megfelelő áron, amiben megegyeztünk, mennyiség lemérése alapján. Egyenlőre mindennel meg vagyunk elégedve. A pénzeszközöket a szociális hátrányú tanulók megsegítésére fordítjuk.”     

Céljuk, hogy az iskolát felvegyék a nemzetközi ökológiai iskolák jegyzékébe. Weiss Vesna, igazgató, Széchenyi István Á. I., Szabadka: „A felsős tanulók és a diákparlament tagjai kiemelten tartottak előadásokat a tanórákon az újrahasznosítás fontosságáról. És megszervezték a kémiatanárnő irányításával, tényleg nagyon szép szinten a hulladék összegyűjtését.”

Míg egyes iskolákban már folyik a környezettudatos hulladékgyűjtés, addig Szabadkán ez nincs minden esetben megoldva. Az önkormányzat idén elfogadott egy hulladékgazdálkodási tervet, amely előrelátja a háztartások primáris hulladékának szelektálást. Ennek előfeltétele a Regionális Hulladéklerakó működése, amely azonban egyelőre csak épül Békova és Orom között.

Az önkormányzat ennek ellenére saját tervet dolgozott ki. Egy kétkannás rendszerrel szeretné ösztönözni a polgárokat arra, hogy szétválogassák a hulladékot. Góli Csilla, igazgató, Regionális Hulladéklerakó Kft., Szabadka: „Ha kiteszi a kék kukát és azt a Köztisztasági Közvállalat elszállítja és a Regionális Hulladéklerakó utána szelektálja és továbbadja a piacon, akkor remélhetőleg idővel, amikor beindul ez a rendszer, akkor legalább a Regionális Hulladéklerakó működési költségeit ebből a szekundáris nyersanyagból tudjuk fedezni.”

Az illetékes szerint, ha felszámolnák a mostani szeméttelepeket, az egészségünkre és a környezetünkre is pozitív hatással lenne. Hozzátette, habár nincsenek pontos felmérések, a nem megfelelő hulladéktárolással nagy veszélynek tesszük ki saját magunkat és a környezetünket is. 

környezetvédelem
hulladékgyűjtés
szelektív
újrahasznosítás
csatlakozás
fejezet
Szabadka

Most

13:35

Lesz-e fagykár a gyümölcsösökben?

Idén is, mint jó pár évre visszamenőleg kora tavaszi fagyokkal szembesültek a gyümölcstermelők. Az elmúlt hetekben a fagyzugos helyeken a hajnali órákban a -4, -6 fokot is elérte a hőmérséklet.
13:20, Frissítve: 13:26

Tojásvadászat Királyhalmon

Tojásfadíszítés, kézműves foglalkozás és kincskeresés - ez várt ma a gyerekekre Királyhalmon. A kultúrotthon előtti parkban örömmel gyűjtötték a húsvéti kincseket a legkisebbek.

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.