Ugrás a tartalomra

Korszerű megoldások a mikotoxin szennyezés megelőzéséért

2019.11.23
09:36
2019.11.23
16:25
Forrás
Pannon RTV
A digitalizáció már nem csupán az alapanyagok termelésében, de az egészségre ártalmatlan élelmiszer előállításában is alkalmazható. A növénytermesztésben fontos a növényvédelem, illetve a megelőzés.

A takarmány minőségétől és beltartalmi értékétől függ az állatok egészsége, a tejtermelés minősége–magyarázza a tornyosi Fábrik Péter. Az állatokat egész évben silótakarmánnyal eteti, és ügyel a tisztaságra: „Az idei csapadékos év azt hozta magával, hogy elég sok üszög, csőüszög keletkezett, ami már megakadályozza azt, hogy toxinmentes legyen a silótakarmány, és vannak az újonnan kifejlesztett, szerintem génmódosított fajták is, amelyek néha nem úgy produkálnak, mint ahogyan a fejlesztők elvárnák és ennek a levét mi jószágtenyésztők isszuk meg.”

Csantavéren Balassa Miklós fejőstehén-farmján keverőkocsikban készül a takarmány, így egységes összetételben jut az állatokhoz. A rendszeres ellenőrzéssel tartják tisztán a takarmányt – mondja a gazda. Kiemelte: „Etetés közben látni, hogy nincs vele probléma, mert utólag mindjárt kapjuk a visszajelzéseket a tejgyártól, az egyetemtől, amikor elküldjük a laborba bevizsgálásra a tejet, onnan már jönnek az eredmények, nekünk nem szokott problémánk lenni, mert vigyázunk rá, hogy ne legyen penészes takarmány.”

A mikotoxinok a növényi betegségeket terjesztő gombákkal fertőzött takarmányban keletkeznek. A szakemberek szerint fontos a megelőzés, azaz a hatékony növényvédelem. A digitalizáció alkalmazásával ma már nyomon követhető, hogy egy–egy parcella milyen mértékben van kitéve a fertőzésnek. Ezt egy alkalmazás segítségével lehet kísérni – ismertették a szakemberek pénteken este Óbecsén a szakmai fórumon.

Bagi Ferenc, egyetemi tanár, Mezőgazdasági Kar, Újvidék: „Régi módszerekkel már nem lehet elég gazdaságosan termelni, és az információ csere is akkora, hogy a digitalizáció ebben segíteni tud. Ennek jó példája ez az elektronikus platform a Mytoolbox projektum keretében, amely nem csak egy szimpla adatbázis, hanem egy előrejelző rendszer, amely a termelőt figyelmezteti, hogy melyek azok a veszélyes időszakok, amelyek során védeni kell a kultúráinkat.”

A módszert már 11 országban alkalmazzák, Szerbiában most van kísérleti fázisban, és az eddigi eredmények kiválóak – emelte ki Ignacio Montero Castro. A Mytoolbox projekt menedzsere kifejtette: „A rendszer honlapként működik, ahová a termelőnek fel kell töltenie az alapvető adatokat a parcelláról, illetve a vetésről, amelyet termeszt. Ezután megkapja az információkat arról, hogy milyen a fertőzésveszély szintje, találhatóak-e mikotoxinok a parcellán.”

A rendszer a nyitott parcellákon a meteorológiai állomások adatait használva működik, míg zárt termesztőberendezésekben és takarmánytárolókban különböző érzékelők segítségével juthatnak adatokhoz a fertőzöttség szintjéről.

mikotoxin
mezőgazdaság

Most

13:32, Frissítve: 16:18

Egyetemi felkészítő tábor Újvidéken

Kétnapos felvételi felkészítő tábor kezdődött ma Újvidéken a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében. A képzésen mintegy 50 diák vesz részt, akik a középiskola után egyetemen szeretnének továbbtanulni.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.

Berobbant a turistaidény Palicson

A nyárias időjárásnak köszönhetően a tó körüli sétányon, a vendéglátóhelyek teraszain és a fagylaltozók környékén is sokan voltak a délutáni órákban.