Ugrás a tartalomra

Mától a kistermelők szabadon árulhatják saját termékeiket a piacon

2018.01.01
10:20
2018.01.01
16:15
Forrás
Pannon RTV
Az új rendelet szerint a saját termelésből származó nyersanyag feldolgozható és értékesíthető. Eszerint a termelők tejet, húst, kolbászt, tojást, vadat vagy egyéb termékeket is legálisan árulhatnak.

Évente háromszáz hízót nevel fel a bácsfeketehegyi Bertók család. Eddig a vágóhídnak adták át a jószágot, de a rendelet meghozatala új lehetőségeket nyit a családi vállalkozásnak. A félbe hasított sertés, valamint a disznósajt és a pástétom szerepelne a termékpalettán.


Bertók Lajos, Bácsfeketehegy: „Elérnénk azt, hogy átszámítva a bevételt, egy kielégítő eladási árat kapjunk a saját hízónkért, nem lenne ez a nagy áringadozás, nem lennénk annyira kitéve a piaci mozgásoknak.”

Az állam jelentős pénzekkel támogatja a juhászatot. Sok fiatal gazda a bárány kiviteli lehetősége miatt növeli az állományt, eddig kevesen voltak, akik a tejhasznot is figyelembe vették. Most lehetőség nyílt a tejfeldolgozásra.

Varga Ákos, Kishegyes: „Arra gondoltunk, hogy itt háztájiban a juhoktól lehet fejni tejet és azt tarhónak feldolgozni, talán ez is kezd visszatérni a köztudatba, kezdik keresni az emberek a tarhót, kevesen csinálják és volna rá igény.”

A rendelet rövid időn belül kiterjed a gyümölcs és zöldségfeldolgozásra is. Sípos Attila már régóta várta a lehetőséget. A házi likőrök és párlatok előállításában próbálkozik.

Sípos Attila, Zentagunaras: „A gyümölcsfeldolgozástól kezdve a szörpökön keresztül, a lekvár, a párlatok elkészítésén keresztül, minden egyes szegmensét fel tudjuk ölelni és tudjuk értékesíteni a saját termékeinket.”

Az új rendeletnek köszönhetően a kistermelők egyszerűbb körülmények között végezhetik a feldolgozást és az értékesítést.


Branislav Nedimović, mezőgazdasági miniszter, Szerbia: „A helyiségek és a felszerelések az élelmezési biztonsági előírásoknak eleget kell, hogy tegyenek, mivel a termékek a gazdaságról kerülnek a fogyasztók elé, attól függetlenül, hogy otthonról, vagy a falusi turizmuson keresztül, vagy a piacon, vagy éppen üzletekben kerül értékesítésre. Most üzletekben is árulhatják a házi terméket, ezt eddig nem lehetett.”

A rendelet meghozatalához a Vajdasági Magyar Szövetség is sokban hozzájárult, hiszen ez volt az egyik legfontosabb választási ígéretük.

Fremond Árpád, alelnök, köztársasági mezőgazdasági bizottság (VMSZ): „Nagyon sokat dolgoztunk azon, hogy ez elfogadásra kerüljön, ez meg fogja könnyíteni a kisgazdáknak, a kistermelőknek a piacra jutását, természetesen mindenki eldönti, hogy él- e ezzel a lehetőséggel vagy sem, de az biztos, hogy mi egy olyan keretet, egy olyan helyzetet tudunk teremteni, ami meg tudja könnyíteni számukra még inkább a megmaradást.”

A kis családi vállalkozásoknak figyelembe kell venniük azt is, hogy az állategészségügyi ügynökségnél be kell jelentkezniük és az évi kétszeri kötelező ellenőrzést el kell végeztetni. A feldolgozó helyiségek adaptálására pedig támogatást fog adni az agrártárca – mondták az illetékesek.

kistermelők

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.