Ugrás a tartalomra

Megbízható, kényelmes és gyors az okoseszközökkel történő fizetés

2023.01.13
16:14
2023.01.13
16:42
Forrás
Pannon RTV
Felmérések szerint azonban a szerbiaiak mindössze egynegyede él ezzel a fizetési móddal, az idősebb korosztály bizalmatlanabb. Összeállításukban megpróbáljuk eloszlatni az ezzel kapcsolatos kétségeket.

Készpénz, bankkártya, mobilos és okostelefonos fizetés. Ezt nevezhetnénk akár a fizetési módok evolúciós sorrendjének is. Tapasztalatok szerint egy-egy fizetési mód egy adott korosztályt jellemez. A fiatalok döntő többsége már szinte nem is használ készpénzt, mobillal, vagy okosórával fizetnek.

Lajkó Fanni egyetemista már évek óta a mobiljával fizet.

„Nem gondolom azt, hogy veszélyesebb lenne, mintha csak a bankkártyámat használnám. Egyrészt kényelmesebb is, mert nem kell a bankkártyámat előkotornom a táskámból, a telefon ugye már mindig kéznél van, tehát sokkal egyszerűbb, illetve van az arcfelismerő rendszer is. Csak az arcom beolvasása után tudom használni a kártyát.”

Az idősebb korosztály bizalmatlanabb ezzel a fizetési módszerrel szemben. De, hogy valós-e ez a bizalmatlanság, Fehérvári Csongor, a Pannon RTV internetes tartalmainak főszerkesztője fejtette ki.

„Igazolnunk kell a személyazonosságunkat, arcfelismerő, vagy ujjlenyomat által, vagy PIN-kódot kell beírnunk, mintát kell berajzolnunk ahhoz, hogy fizetni tudjunk. Ezért, ha el is lopják a telefonunkat, nem tudnak vele fizetni, mert nem tudják igazolni azt, hogy mi használjuk a telefont. Emiatt szerintem biztonságosabb, mintha kártyát hordanánk magunknál, mert ha azt valaki eltulajdonítja, akkor a kijelölt összegig, amíg nem kér PIN-kódot, bármikor fizethet vele az üzletekben.”

És, hogy pontosan mihez is van szükség ahhoz, hogy okostelefonnal, vagy okosórával fizethessünk? Az NFC-re. Ez a Near Field Communication kifejezés rövidítése, rövid hatótávú kommunikációt jelent. Általa lehetőség van arra, hogy megvalósuljon két mobileszköz közötti vezeték nélküli adatátvitel. Így tudjuk telefonunkat, vagy óránkat bankkártyaként használni.

Zombori Imre, közgazdász: „A kamera a mobilon, illetve az okosórán leszkenneli a QR-kódot, illetve az NFC funkciónak kell működnie, ha bankkártyaként használjuk a telefont. Ez a közeli rádióhullámokat jelenti. Ez az útja annak, hogy hogyan kerülnek a fizetési adatok a megfelelő elektronikus űrlapba. Nem kell az embernek pénzt vinnie magával, ez belföldön is macerás, pláne külföldön, pl. átváltani a pénzt és egyéb komplikációk. Tehát hatékony, biztonságos.”

Felmérések szerint a szerbiaiak 25 százaléka használja fizetésre mobiltelefonját. Többségük a koronavírus-járvány ideje alatt kezdte el alkalmazni ezt a fajta fizetési módot. Regionális szinten Észak-Macedónia jár az élen, 36 százalékuk fizet okoseszközzel.

okoseszköz
fizetés
Lajkó Fanni
Fehérvári Csongor
Zombori Imre

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.