Ugrás a tartalomra

Megkezdődött az almaszüret

2020.09.08
14:22
2020.09.08
17:09
Forrás
Pannon RTV
Már szüretelik a korai fajtákat, és a hulló almát szedik össze az észak-bácskai homokvidéken. Várhatóan a napokban már teljes gőzzel beindul az almaszüret.

A külföldi piacon egyelőre nincs kereslet a gyümölcs iránt, a termés java így a hűtőkamrákba kerül. A kisebb termelők a szabadkai és a környékbeli piacokon próbálják meg értékesíteni az almát, az első osztályút akár száz dináros kilónkénti áron is el tudják adni.

Közepesnek ígérkezik a termés Kovács Róbert királyhalmi almásában. Most még a Mutsut szüretelik, aztán jön a Gloster, majd az Arany Delicious, az Idared, és végül a Granny Smith betakarítása. A szüretben a család és a barátok vesznek részt. A gazda reméli, lesz kinek eladnia a termést:
„- Én a piacon adom el, nem vagyok túl nagy termelő, a középtermelők közé tartozok, a külföldi piacra nem, csak piacokra, az szerintem megoldható lesz.
- A piacon mennyiért lehet eladni az almát?
- Az az igazság, hogy két hetet kimaradtam, nyaraltunk, de szerintem 100 dinár körül kell, hogy legyen a szép alma.”

Kovács Andrásnál is a héten kezdődik az almaszüret. A 78 éves királyhalmi termelő szerint jó lesz az idei termés. Mivel ők is csak a családi munkaerőre számíthatnak, három, saját készítésű, úgynevezett homokszánkóval könnyítik az almaszedést:
„- Ezzel könnyebb sokkal szedni, mert külön megy az első osztály, külön a második, és könnyebb húzni, meg nem kell kétszer rakni az almát, hanem azonnal megy a ládába.
- Egy-egy ilyen szánkón hány láda van?
- Ahányat teszek, ahányat birok húzni. Mert megvan neki a súlya. Most az idén használjuk először, most próbáljuk ki. Eddig vödörbe szedtük, de így könnyebb sokkal. Nem törik az alma sem annyira, a ládába megy egyenest.”

Bandi bácsi szerint sok a másodosztályú és a hullóalma, így sok jó homoki almapálinkára számíthatnak a nemes nedű kedvelői. Ábrahám Sándor, a hajdújárási hűtőház igazgatójának birtokán is a fák alól gyűjtik zsákokba az almát. Mivel az ipari felvásárlók csak 7 és fél dinár kínálnak a léalmáért, így a környékbeli pálinkafőzőknek adják el inkább, ők 12 dinárt is fizetnek kilójáért: „Jelenleg az Arany Delicioust szedjük, ő már elérte azt a fázist, hogy érettnek nevezhető. Itt egy elég nagy jégkár történt nekünk, úgyhogy válogatnunk kell az almát első-, másod- és harmadosztályba.”

Az alma nagybani eladása teljesen stagnál.

Most még szinte teljesen üresek a hűtőkamrák. Az elkövetkező hetekben azonban majd folyamatosan megtelnek. Ugyanis jelenleg még nincs kereslet az orosz piacon a szerbiai alma iránt. A hajdújárási hűtőház illetékesei ugyanis azt mondják, az oroszok a Krími-félszigeten néhány évvel ezelőtt nagy területen ültettek korai érésű almafacsemetéket, ezek most fordultak termőre. Így az elkövetkező két-három hónapban az orosz piac el lesz látva almával. Legkorábban majd decemberben indulhat meg a kiszállítás az orosz piacra.

Nagy Farkas Lajos hajdújárási termelő Idared almát hozott betárolásra a helybeli hűtőházba. Egyáltalán nincs megelégedve az idei termés minőségével: „Legalább 50 százaléka kukacos. Nem tudom, mi történt ezekkel a vegyszerekkel. Én azt mondom, hogy a vegyszerekkel van baj.”

A nagygazdák számára gondot jelent a munkaerő hiánya is. Főleg idősek és nyugdíjasok jelentkeznek almaszedőnek. Órabérük 250 és 300 dinár között van.

szüret
almaszüret
Királyhalom
terméshozam
termés
idénymunkás
hűtőház
Hajdújárás

Most

21:49

Megszámolják az ürgéket

Országos Ürgelajstromot szervez ismét a magyarországi Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület április 20-27. között.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.