Ugrás a tartalomra

Munka van, de nincs, aki dolgozzon

2023.01.03
13:03
Forrás
Szerbiai RTV
Rekord alacsony szintre csökkent a munkanélküliség Szerbiában, most már a munkaerőhiány okoz gondot.

Valósággá vált, ami néhány évvel ezelőtt még csak vágyálom volt: már csak 8,9 százalékos a munkanélküliség az országban. Most viszont egy másik problémával szembesülünk: a munkaerőhiánnyal szinte minden munkakörben. Míg egy év alatt mintegy 25 ezer szerbiai pakolja be a bőröndöket, költözik külföldre, addig Szerbiában mintegy 30 ezer munkavállalási engedélyt adtak ki külföldi állampolgároknak. A „nincs munka” mondat helyett gyakran hallani, hogy "nincs, aki dolgozzon". Építőmunkások, sofőrök, villanyszerelők, mesteremberek – egyre hosszabbodik azoknak a foglalkozásoknak a listája, amelyekben munkaerőhiány van. Némi stagnálásra számíthatunk, és ez igazán jó forgatókönyv lenne. Ami viszont a létszámhiányt illeti, évről évre csak nőni fog, mert egyrészt az oktatási rendszerünk nem igazán tart lépést, nem követi a munkaerőpiacot, és nincs elég fiatal, aki érdeklődik a hiányszakmák iránt – figyelmeztet Miloš Turinski, az Infostudtól.

Srđan Andrijanić, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat munkatársa szerint a munkaadókkal végzett felméréseik szerint az elkövetkező időszakban a munkaerőpiacon szükség lesz CNC gépkezelőkre, sofőrökre, építőipari szakmunkásokra, hegesztőkre, asztalosokra, kőművesekre is.

A szerbiai munkaadóknak külföldön is kell munkaerőt keresniük, hogy a piac ne álljon le. Egyre gyakrabban hallani török, hindi és spanyol nyelvet a belgrádi kávézókban, a kézbesítők körében és az építkezéseken. Tavaly mintegy 30 ezer munkavállalási engedélyt adtak ki külföldieknek.

A migráció nem állhat meg, és a gazdaságnak és a társadalomnak sem tesz jót, ha a migráció leáll. Kezelni kell, azonban úgy gondolom, hogy jelenleg nincs világos tervünk a migráció kezelésére, mondta Nenad Jevtović. A Fejlesztési és Innovációs Intézet munkatársa hozzátette, előre lehet jelezni, hogy jelentős munkaerő-vándorlás következik be Észak-Macedóniából Szerbiába, a Nyitott Balkán kezdeményezésen belül, és erősödik majd a régióból, mindenekelőtt a Boszniai Szerb Köztársaságból és Montenegróból elsősorban a szerbek bevándorlása Szerbiába.

Nincs hivatalos adat arról, hogy pontosan hányan keresnek munkát Szerbiában. A bennfentesek szerint évente körülbelül 25 ezer ember költözik külföldre. Sokak számára a fő célpont Németország, egy olyan ország, amely krónikusan munkaerőhiánnyal küzd, ezért 2023-ban megkönnyíti a külföldiek foglalkoztatását, és évi 400 ezer munkavállalót terveznek az országba vonzani.

munka
munkanélküliség
munkanélküliség csökkentése
munkanélküliségi ráta
munkaerőhiány
munkaerőhiány
munkaerőpiac

Most

16:12

Negyedik napja keresik az eltűnt kislányt

Speciális mentőcsapatok érkeztek a helyszínre, most ők vizsgálják át a területet. Az alagutakat, a földalatti csatornákat és az aknákat is átvizsgálják. Igor Jurić szerint furcsák a kislány eltűnésének körülményei.
15:47

28. Rákóczi Mozgótábor – Pályázati felhívás

Vegyél részt a kanadai Rákóczi Alapítvány 2024-es Diákok Határok Nélkül Programjában! Tölts egy élménydús kirándulást Magyarországon! Ismerd meg múltunkat és járulj hozzá a jövő építéséhez és köss életre szóló barátságokat!
13:35

Lesz-e fagykár a gyümölcsösökben?

Idén is, mint jó pár évre visszamenőleg kora tavaszi fagyokkal szembesültek a gyümölcstermelők. Az elmúlt hetekben a fagyzugos helyeken a hajnali órákban a -4, -6 fokot is elérte a hőmérséklet.
13:20, Frissítve: 13:26

Tojásvadászat Királyhalmon

Tojásfadíszítés, kézműves foglalkozás és kincskeresés - ez várt ma a gyerekekre Királyhalmon. A kultúrotthon előtti parkban örömmel gyűjtötték a húsvéti kincseket a legkisebbek.

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.