Ugrás a tartalomra

Nedimović: Az egész Balkánt etethetnénk, de most okosan kell gazdálkodni

2022.06.19
12:00
2022.06.19
17:19
Forrás
Szerbiai RTV
Szerbia évente mintegy másfél millió tonna búzát használ el, a többit exportálja.

Szerbia annyi búzát képes termelni, hogy az egész Balkán szükségleteit ki tudná szolgálni, de a világban kialakult helyzet miatt okosan kell gazdálkodni azzal, amivel rendelkezik az ország - nyilatkozta Branislav Nedimović szerb mezőgazdasági miniszter a szerb köztévének. Szerbia évente mintegy másfél millió tonna búzát használ el, a többit exportálja, de arra is gondolnia kell hogy elegendő termést raktározzon el a saját szükségleteinek kielégítésére – hangsúlyozta Nedimović. Az aratási munkálatok hamarosan megkezdődhetnek, a mezőgazdasági miniszter szerint jó termőévre lehet számítani.

Branislav Nedimović, mezőgazdasági miniszter, Szerbia: „Nagyjából 10 nap múlva indul az aratás. Csapadékos időnk volt, meg kell várni, hogy minden megszáradjon. Meglátjuk a következő napokban milyen időjárás lesz, esni fog-e az eső. De a búza esetében jó termőévre számítok, legalább 3 millió tonna termést fogunk betakarítani. Nem lesz rekordtermésünk, mint tavaly, ez mind az időjárás alakulásától függ. Tény, hogy a világban nehézségek vannak az élelmiszerpiacon. Nekünk pedig, az államnak, figyelnünk kell minden pillanatban arra, ami történik. Nagy élelmiszer-termelők vagyunk, két és félszer több búzát tudunk termelni, mint amennyire szükségünk van. De mit kéne tennünk? Azért mert a világban nagy a kereslet nekünk liszt és búza nélkül kéne maradnunk?”

90 ezer tonna búza vásárlására különített el 3,6 milliárd dinárt a Szerb Kormány. A június 16-i keltezéssel kiadott végzés értelmében a vásárlást a pénzügyminisztérium bonyolítja le, a forrást a költségvetésből fedezik, a vásárlást pedig a Köztársasági Árutartalékok Igazgatósága hagyta jóvá - áll a Hivatalos Közlönyben.

Branislav Nedimović
búza

Most

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.