Utcára vonulhatnak a vendéglátósok Belgrádban
Az államtól pénzbeli segítséget kérnek, hogy legalább a felgyülemlett adósságaikat törleszteni tudják.
Bevételből alig, számlákból viszont egyre több van – mondja Boško Bubanja, az Ivent Industrija Egyesület képviselője. Szavai szerint a korlátozások több szolgáltatás munkáját lehetetlenítették el, és most a szerb államtól várnak pénzbeli segítséget. Hozzátették, ennek nagy részét úgyis az államnak fizetnék vissza. Követelik, hogy a járványhelyzet javulásával, még ha szabályozott körülmények között is, de újra elkezdhessenek dolgozni.
Boško Bubanja, az Ivent Industrija Egyesület képviselője: „Ha a helyzet is lehetővé teszi, határozzanak meg egy közeli dátumot, egy vagy másfél hónapon belül, amikor elkezdhetnénk dolgozni. A belgrádi Közegészségügyi Intézet meghatározott bizonyos előírásokat, melyek szerint a rendezvényipar működhetne. Követeljük, hogy a válságstáb szabályos formában is nézze át ezeket az előírásokat. Tudjuk, hogy nem hivatalosan már látták és elfogadták ezeket. Most azt követeljük, hogy formálisan is nézzék át ezeket, engedélyezzék, hogy dolgozhassunk.”
A járványhelyzet kezdete óta az esküvői szalonok esetében például 85 százalékot esett vissza a forgalom, mivel csak kevés lagzit szerveztek meg. Ennél is nehezebb az éjszakai klubok és bárok tulajdonosainak helyzete. A járulékokat, különböző adókat és a bérleti díjakat ugyanakkor rendszeresen kellene fizetniük. Egy éjszakai klub felgyülemlett adóssága jelenleg átlagosan 50 000 és 80 000 euró között mozog.
Miša Relić, elnök, Éjszakai Bárok és Klubok Egyesülete, Belgrád: „Teljes moratóriumot kell bevezetni bármilyen állami megfizettetésre, számlazárolásra és ehhez hasonlókra. Meg kell tiltani még a magánszemélyeknek is, akik bérbe adják a helyiségeiket, hogy bárkit is kidobjanak legalább addig, amíg be nem fejeződnek majd ezek a tárgyalások, amik reményeim szerint következni fognak. Meg kell akadályozni, hogy a Szerbiai Villanygazdaság bármelyik vendéglátósnak is kikapcsolja az áramot. Egyetlen ok miatt: nincs miből kifizetnünk.”
A járvány elején az államtól kapott segítség jól jött, de mostanra a legtöbb vendéglátós kilátástalan helyzetbe került – mondja Dario Prpić, a Szerbiai Vendéglátósok Egyesületének tagja.
„Az elején azt hittük, ahogyan az állam is, hogy ez rövid ideig fog tartani és elfogadtuk a segítő kezet, de mostanra 13 hónap után nekünk kötél van a nyakunk körül. Ezért felhívjuk az összes szakács, pincér, a kávézók és éttermek munkatársainak figyelmét, hogy hétfőn, 12-én csatlakozzanak a tiltakozáshoz és közösen próbáljunk meg eljutni az államhoz, hogy segítséget kapjunk.”
Azt mondják, amennyiben az állam hétfőig nem mutat hajlandóságot a megsegítésükre, az egyesületek tagjai az utcára vonulnak, és a kormány épületénél tüntetnek majd. Hangsúlyozzák: békés tiltakozást szerveznek a járványügyi előírások betartásával. A résztvevőket arra kérték, viseljenek maszkot a tüntetésen.