Élő könyvtár az óbecsei Than Emlékházban
Történetüket hangos könyvként hallgathatták meg az érdeklődők.
Hallássérült, kerekesszékes, törpenövésű, autista, diszlexiás, halmozottan sérült, cerebrális paralízissel élő, roma származású és sok más sorsot megélt gyermek és felnőtt osztotta meg az óbecsei Than Emlékházban élő könyvként a tapasztalatait azokkal, akik kíváncsiak voltak az élettörténetükre.
Farkas István pedagógiai asszisztens, jelenleg a marginalizáltakat támogató Liceulice folyóirat árusításából él. Többször kellett újra és újra talpra állnia az életben.
„Nem jó, ha feladunk valamit, amikor rossz dolgok történnek velünk. Nem jó, ha benne ragadunk a mocsárban, nem mozdulunk ki onnan. Törekedni kell, hogy kijussunk onnan, megváltoztassuk az életünket és a környezetünket is.”
A rendezvényt második alkalommal szervezte meg az óbecsei Than Emlékházban a Than Fivérek Értelmiségi Kör és a Zdravko Gložanski Általános Iskola. A tavalyi élő könyvnek nagyon jó visszhangja volt mind az olvasók, mind az élő könyvek körében.
Börcsök Margarita, pszichológus, Zdravko Gložanski Általános Iskola, Óbecse: „Nagyon mély nyomokat hagyott az olvasókon, de azt is hozzá kell tennem, hogy ez a módszer nagyon hasznos a könyveknek is, mert újra és újra lehetőségük van arra, hogy feldolgozzák, illetve, ha már megerősödtek, akkor hogy elmondják és erősítsék az olvasókat. Tehát ez a folyamat nekik fantasztikus.”
A rendezvényt Brankica Janković esélyegyenlőségi biztos nyitotta meg, majd az élő könyvekkel félórás turnusokban, kisebb csoportokban beszélgethettek az érdeklődők. 16 élő könyvvel több mint 450 csoportos olvasást sikerült megtartani.
Bonifárt László, elnök, Than Fivérek Értelmiségi Kör, Óbecse: „Az embereket érdekli más emberek élettörténete, tapasztalatai, az ő küzdelmük, és büszkék vagyunk arra, hogy ezt mi bemutathatjuk itt, a Than Emlékházban. Ez a tolerancia-programsorozatunk második megállója, az első pénteken volt, a Fórum Színház.”
A rendezvény megvalósítását a szerb oktatási minisztérium támogatta.