Ugrás a tartalomra

Koštana magyarul, Szabadkán

2023.03.22
14:56
2023.03.22
17:09
Forrás
Pannon RTV
A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata mutatta be először magyarul az egyik legtöbbször játszott szerb darabot, a Koštanát. Borislav Stanković népszerű drámája egy viszonzatlan szerelem története.

A Szabadkai Népszínház másodszor tűzi műsorára a Koštanát, ezúttal azonban magyarul. A darab egy cigánylány kényszerű házasságának története. Ebben a szerb drámában az összes szereplőnek tragikus a sorsa.

Andrej Boka rendező a történet egyetemességét szerette volna megmutatni, mert van, ami mindenhol ugyanazt jelenti, a kulturális különbségek ellenére. „Úgy hiszem, hogy a Koštana a kéz, ami megkeveri az állóvizet, amely úgy tűnik, mintha tiszta lenne, de ha megkeverik, felkavaródik az iszap. Másik oldalról pedig egyfajta szabadság szimbólum, hogy úgy mondjam.”

Dedovity Tomity Dina a tragikus sorsú cigánylány szerepéről azt mondta, azért volt különösen nehéz alakítás, mert teljes egészében csak a belső színészi építkezésre támaszkodhatott. „A rendezővel arra törekedtünk, hogy egy olyan lényt hozzunk létre, akinek a létezésétől fényesebb lesz a helyiség, aki felkelti a figyelmet, és azt meg is tartja, és mindezt anélkül, hogy a szándékában állna. Semmi flört, semmi irónia, semmi fölösleges dolog, mozdulat.”

Andrej Boka rendezőt olyan kérdések foglalkoztatták, mint a szabadság és a döntésjog kérdése egy társadalomban. Körmöci Petronella társulatvezető fontosnak tartja, hogy a szerb irodalom szempontjából jelentős színdarabok némelyike magyar nyelven is elkészüljön.

Koštana
Szabadkai Népszínház
Magyar Társulat
Andrej Boka
Dedovity Tomity Dina
színház
Szabadka

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.