Szabadka épületeire a historizmus is rányomta bélyegét
2020. szeptember elsején kezdetét vette egy közös Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program, amely a Historizmus Bácskában nevet viseli. Ez a Szabadkai Városi Múzeum és a bajai Türr István Múzeum közös projektje.
Szabadkáról mindenkinek elsősorban a szecesszió jut eszébe, ami az építészetet illeti. Azonban a 19. század második felére jellemző volt a historizmus is. A város utcáin sétálva több ilyen jegyet viselő épületet is találhatunk. Ilyen a Svetozar Marković Gimnázium épülete.
Ninkov K. Olga, művészettörténész, programkoordinátor: „A szecesszió egyedi stílus, nincs két egyforma épület a szecesszió idejéből. A historizmusnál, tehát a 19. század második felé épült épületeknél viszont a különböző elemek ismétlődnek, ugyanis ezek a neostílusok. Már eleve historikus stílusokat újítottak fel. A neobarokk, a neogótika, a neoromantika. Ezeket az elemeket vették át különböző más korokból, és vannak az eklektikus épületek, ahol keverednek.”
A historizmus kapcsán a Szabadkai Városi Múzeum és a bajai Türr István Múzeum közös projektjében egy kétnapos konferencia is helyet kapott. A historizmus meghatározza Szabadka és Baja építészeti profilját, de ez a stílus nemcsak az építészetben, hanem más művészeti ágakban is megjelenik.
N. Kovács Zita, igazgató, Türr István Múzeum, Baja, Magyarország: „Nagyon sok kapcsolódási pontunk van, többek között Telcs Ede, aki Baján született és Szabadkán nőtt föl és az életműve megtalálható mind a bajai, mind a Szabadkai Városi Múzeum gyűjteményeiben és az elkövetkező időszakban a Telcs emlékévek keretében szeretnénk megemlékezni, hiszen születésének 150 évfordulóját ünnepeljük.”
A közös projekt célja a turizmus fellendítése, valamint a közös kulturális örökség bemutatása.
Mihájlovity Bába Anikó, megbízott igazgató, Szabadkai Városi Múzeum: „Ez a konferencia az első nagyobb lépés ebben a projektben, emellett volt már egy foglalkozás, egy workshop gyerekeknek, ahol varrtak. Valójában a historizmus időszakbeli ruhákat fognak majd varrni a fiatalok, méghozzá a varrónő tanoncok, akik valójában két foglalkozáson vesznek részt, illetve az iskolában fogják befejezni ezeket a ruhákat és ebből lesz majd egy kis kiállításunk is itt a múzeumban. Emellett természetesen készül majd egy kiállítás is Historizmus a Bácskában címmel.”
A konferenciát egy fotókiállítás is kíséri. Ez szabadon látogatható, valamint Baján is bemutatják majd. A Szabadkai Városi Múzeum keddtől-szombatig 10 és 18 óra között tart nyitva.
A konferencia pénteken folytatódik, 10:30-tól várják az érdeklődőket. A részvétel ingyenes, a szájmaszk viselete kötelező. Egyébként a konferencia első napján az építészetről volt szó, a második nap pedig a művészeteké lesz majd, természetesen a historizmus jegyében. Aki viszont lemaradna a kétnapos konferenciáról, az se bánkódjon, ugyanis egy kiadványt is megjelentetnek. Ebben összegzik a kétnapos konferencián elhangzott előadásokat.