Ugrás a tartalomra

Továbbra sincs tiszta víz Nagybecskereken

2018.04.15
15:24
2018.04.15
17:37
Forrás
Pannon RTV
A vízgyár körüli bizonytalanság miatt Nagybecskereken újra az öko-kutak felé fordult a figyelem. A Közegészségügyi Intézet elemzései azonban azt mutatják, hogy ezek a kutak sem biztonságosak.

Tavaly elkészült a nagybecskereki vízgyár, mégis az öko-kút előtt várakoznak az emberek, ugyanis utólag kiderült, hogy a törvény tiltja azt, hogy magánkézben levő vállalatra bízzák a vízellátást. Tart az alkudozás arról, hogy mi legyen a privát szervezésben megépített berendezés sorsa, de addig is meg kell oldani a város vízellátását. A túlzott arzéntartalma miatt immár 14. éve tilos a városi vízvezeték használata.
A nagybecskereki polgárok szeretnék ha hosszú évek után megoldódna a problémájuk: „A nép ezt tűri, közben senki sem követeli, hogy beindítsák a vízgyárat. Ki kellene, hogy menjünk az utcára, mert elég volt már a 13 évi várakozásból.”

A nagybecskereki Közegészségügyi Intézet elemzései alapján a vízszűrőkkel ellátott kutak sem biztonságosak. Több településen, például Szerbittabén és Magyarittabén nem működnek, mert nincs pénz a szűrők cseréjére. Nagybecskerek területén most nyolc öko-kút működik a tizenkettőből.

Saša Petković, szakorvos, Nagybecskereki Közegészségügyi Intézet: „Az elmúlt 15 hónap alatt 40 vízmintát elemeztünk az úgynevezett öko-kutakról mikrobiológiai és a fizikai-vegyi szempontból. A minták 15 százaléka nem felel meg a mikrobiológiai szabványoknak és 30 százaléka pedig fizikai-vegyi összetétele nem megfelelő. ”

Az öko-kutak vizének az ellenőrzését a helyi közösségek, illetve kommunális közvállalat kérésére végzik.
Saša Petković hozzátette: „A városi vízvezetékből származó víz nem biztonságos, de az öko-kutak vize sem megbízható, különösen, ha nem végzik rendszeresen az ellenőrzését.”

A nagybecskereki öko-kút vízét az elmúlt egy év alatt nyolcszor ellenőrizték. Öt esetben a megengedettnél több arzént találtak benne. A nagybecskereki lakosok is tisztában vannak ezzel, de mégis a kutakról viszik a vizet, mivel úgy gondolják, hogy a minősége még így is jobb, mint a vezetékes víznek.

Vajdaság területén Közép-Bánátban a legrosszabb az ivóvíz. A 96,4 százaléka vegyileg vagy mikrobiológiai szempontból kifogásolható. A fő gond a víz magas arzéntartalma. Becslések szerint a nagybecskerekiek az elmúlt 14 év alatt annyi pénzt költöttek palackozott vízre, amennyiből már több vízgyár épülhetett volna.

Nagybecskerek
ivóvíz
vízgyár

Most

18:12, Frissítve: 18:17

Két nap alatt ezer kilométert repült egy mentett kis hattyú

Példa értékű összefogással és sikersztorival zárult a kis hattyú megmentése. A jeladóval ellátott kis hattyú a szabadon engedését követően egy hónapra, április 12-én útnak indult, a legfrissebb adatok alapján, jelenleg a Fekete-tengernél tartózkodik.
17:18, Frissítve: 19:33

Az éghajlatváltozás a méztermelésre is kihat

Az enyhe téli időjárás és az éghajlat változása a méhészeket is nehéz helyzetbe hozza. A méhészek elmondása szerint idén szokatlanul korán virágzásnak indult a repce és az akác, aminek hatására a méhek is idő előtt megkezdték munkájukat.

Népszerű