Ugrás a tartalomra

Budapesten állítják ki Gábor Áron rézágyúját

2019.11.27
15:21
2019.11.27
20:01
Forrás
Pannon RTV
Lészen ágyú címmel tekinthető meg november 18-tól a budapesti Hadtörténeti Múzeumban az a kiállítás, amelynek legértékesebb darabja a Gábor Áron által öntött rézágyúk egyetlen megmaradt példánya.

A tárlat az 1848-49-es forradalom és szabadságharc háromszéki emlékeit mutatja be. A rézágyú mellett megtekinthető még Kiss Ernő tábornok nyerge, Deák Ferenc pipája, Kossuth Lajos cigarettaszipkája és Bem József sétabotja is.

A Gábor Áron-féle rézágyú, amelyet még az 1848-49-es szabadságharc és forradalom során készítettek, az egyetlen ágyú, amely az ágyúöntőtől és tüzértiszttől maradt ránk. 1906-ban Kézdivásárhelyen találták meg egy építkezés során, majd ezt követően – egy bizonyos időt leszámítva – a Székely Nemzeti Múzeumban őrizték, most pedig egy időre a budapesti Hadtörténeti Múzeumba került.

A rézágyút egy olyan építkezés során találták meg, amely Gábor Áron műhelyének területén folyt. Závodi Szilvia, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum tanácsosa elmondta: „Ez hitelesíti, hogy Gábor Áron műhelyéhez köze van. És onnantól van az ő legendája és az ő története, ugye több vándorláson ment keresztül, volt neki egy egészen furcsa időszaka, amikor a hetvenes években Bukarestbe vitték, és aztán nagy nehézségek árán szerezte vissza a Székely Nemzeti Múzeum a 2010-es években, azóta viszont nem engedték el sehova.”

A rézágyú mellett 1848/49-es ereklyék is részét képezik a tárlatnak. Több mint hatvan tárgy van kiállítva, amelyek a ‘48-as hősökhöz, katonákhoz, emberekhez köthetők. Vannak itt használati tárgyak, csákók, tarsolyok, fegyverek és vannak olyan emléktárgyak, amelyeket az 1850-es években a fogságba vetett katonák készítettek a családjuk számára, valamint két ‘48-as zászló is ki van állítva. De híres emberekhez kapcsolódó tárgyak is láthatók a múzeumban. A múzeum tanácsosa kiemelte: „Itt van például Kossuthnak egy szipkája, és van egy érdekes tárgyunk, ez kiemelt helyen található, ez pedig Deák Ferencnek egy pipája. Ugye ő sokáig pipázott, és pipagyűjteménye is volt, és egy olyan pipát kaptunk kölcsön a Székely Nemzeti Múzeumtól, amit Széchenyi Istvántól kapott ajándékba.”

A rézágyú és a többi tárgy 2020. június 30-ig látható a Hadtörténeti Múzeumban, ez idő alatt újítják fel a Kós Károly által tervezett Székely Nemzeti Múzeum épületét, ahová jövő nyártól visszakerülnek.

Gábor Áron
rézágyú
Hadtörténeti Múzeum
Budapest
Kiss Ernő
Deák Ferenc pipája
Kossuth Lajos cigarettaszipkája
Bem József sétabotja

Most

13:32

Egyetemi felkészítő tábor Újvidéken

Elkezdődött a Magyar Nemzeti Tanács kétnapos egyetemi felkészítő tábora Újvidéken. A képzés február óta zajlott online, mától jelenléti formában folytatódik az újvidéki Európa Kollégiumban, ahová több mint 50 végzős középiskolás érkezett.
11:06, Frissítve: 11:11

Verstappené a Red Bull századik pole pozíciója

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Kínai Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamon ő rajtol majd az élről.
10:14

Verséneklő koncertet tartottak Ürményházán

A Vajdaságban tevékenykedő három Petőfi Sándor Program ösztöndíjasának együttműködésével jött létre a magyar költészet napja alkalmából megrendezett zenés műsor, amit az ürményházi Szent Anna Római Katolikus Templomban mutattak be.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.