Ugrás a tartalomra

Koronavírus a világban: 59,5 millió fertőzött, 41 millió gyógyult

2020.11.24
10:51
2020.11.24
11:12
Forrás
MTI
A világon több mint 59,5 millió ember fertőződött meg a koronavírus-járványban. A halálos áldozatok száma valamivel 1,4 millió felett van, több mint 41 millióan pedig meggyógyultak - a worldometers.info friss adatai szerint.

Meghosszabbítják a kijárási tilalmat Montenegróban a koronavírus-járvány megfékezése érdekében: míg eddig 21 és 5 óra között volt tilos az utcára lépni, szerdától már 19 órától érvényes a tilalom, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a vendéglátóhelyeknek legkésőbb 18 órakor be kell zárniuk. 

A regisztrált fertőzöttek száma keddre Észak-Macedóniában 387-tel 55 130-ra, Montenegróban 556-tal 31 618-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig 547-tel 80 553-ra emelkedett. A járvány halálos áldozatainak száma Észak-Macedóniában 35-tel 1546-ra, Montenegróban öttel 444-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 66-tal 2342-re nőtt.

A jövő hónap közepétől lényegesen rövidebb időt kell karanténban tölteniük azoknak a külföldről Angliába érkező utasoknak, akik koronavírus-szűrésnek vetik alá magukat, és negatív leletet kapnak.

A brit kormány jelenleg érvényes rendelkezése alapján 14 napra elkülönítésbe kell vonulniuk mindazoknak, akik a karanténkötelezettség alól nem mentesített országokból utaznak Angliába. A rendelkezést átvette a skót és a walesi kormány is, így a karanténelőírás Nagy-Britannia egészére érvényes. London jelenleg 59, a koronavírus-fertőzés behurcolásának szempontjából alacsony kockázatúnak ítélt országból és területről engedélyezi a beutazást karanténkötelezettség nélkül. A karanténmentesített országok listáján eredetileg Magyarország is szerepelt, de szeptember 12-én lekerült onnan, és azóta a Magyarországról Nagy-Britanniába utazóknak is 14 napot - illetve, ha ennél rövidebb ideig maradnak, tartózkodásuk teljes idejét - elkülönítésben kell tölteniük. Grant Shapps brit közlekedési miniszter azonban kedden bejelentette, hogy a kormány döntése alapján december 15-től akár kétharmadával is rövidíthető lesz a kétheti elkülönítés, ha a beutazók koronavírustesztnek vetik alá magukat. A szűrést az angliai érkezés utáni ötödik naptól lehet elvégeztetni. 

A jövő héten a brit kormány eredeti terveinek megfelelően kinyithatnak a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok és a szabadidős létesítmények azokban az angliai országrészekben, amelyek nem a legmagasabb szintű koronavírus-készenléti fokozat hatálya alatt lesznek - jelentette be hétfőn Boris Johnson brit miniszterelnök. Hozzátette ugyanakkor, hogy a járvány megfékezését célzó készenléti rendszert a kormány megerősíti.

Annak ellenére fokozatosan kinyitnak az iskolák Izraelben, hogy növekszik a koronavírusos fertőzöttek száma - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet kedden. Otthon töltött több mint két hónap után keddtől az ötödik és a hatodik osztályosok is visszatérhettek az iskolapadba, ami azt jelenti, hogy 12 éves korig minden gyerek bejárhat az iskolába.

Luxemburgban csütörtöktől bezárnak a bárok és az éttermek, továbbá a színházak és a mozik a koronavírus-járvány terjedésének lassítása végett. Az új intézkedéseket Xavier Bettel luxemburgi kormányfő jelentette be hétfőn, a rendelkezések várhatóan december közepéig maradnak érvényben. A miniszterelnök sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az elmúlt két hétben napi 500-nál több új fertőzöttet regisztráltak az egészségügyi hatóságok, meghaladva azt a küszöbértéket, amelyet a kormány előzetesen kitűzött ahhoz, hogy elkerüljék a korlátozásokat. Bettel szerint "a helyzet nem drámai, de az új esetek száma még mindig igen magas". A kormányfő a társasági kapcsolatok minimálisra csökkentésének fontosságára is felhívta a figyelmet, a háztartások két vendégnél többet nem fogadhatnak. Az új rendelet értelmében a november elején bevezetett kijárási tilalmat - este 11 és reggel 6 óra között - további három héttel meghosszabbítják. A valamivel több mint félmillió lakosú országban a hét végén több mint ezer ember fertőződött meg. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) statisztikái szerint jelenleg Luxemburg az Európai Unió legfertőzöttebb országa.

A szomszédos Belgiumban a helyi sajtó arról számolt be hétfőn, hogy a továbbra is csökken az újonnan fertőzöttek száma, azonban a csökkenés üteme lelassult. Míg a múlt héten átlagban 45 százalékkal kevesebb esetet regisztráltak az egészségügyi hatóságok, ez az arány hétfőn 25 százalék volt. A fertőzöttek aránya a 30 és 60 év közötti korcsoportban a legmagasabb, de nem csökken látványosan a 80 év fölötti betegek száma sem. A kórházi felvételek aránya azonban visszaesett: a múlt héten átlagosan naponta 316 embert szállítottak kórházba, ami 34 százalékkal kevesebb, mint az előző héten. Hétfőn 25 százalékos csökkenésről számoltak be e tekintetben a helyi lapok.

Hollandiában ugyancsak lelassult az újonnan fertőzöttek csökkenésének üteme: hétfői kimutatások szerint további 5214 új esetet jelentettek hétfőn, 182-vel kevesebbet, mint az előző nap, de 8 százalékkal többet a múlt héten mért napi átlagnál. Az országban fokozzák a szűrést, múlt héten 35 ezer tesztet hajtottak végre, 10 százalékkal többet, mint az azt megelőző hetekben átlagosan.

Romániában nemzetbiztonsági kérdésnek tekintik az új típusú koronavírus elleni védőoltás beszerzésének és tárolásának a megszervezését, valamint az ehhez szükséges emberi erőforrások biztosítását - jelentette be hétfőn Klaus Iohannis államfő miután az egészségügyi, a védelmi és a belügyminiszterrel tárgyalt az oltási kampány megszervezéséről. Ennek megfelelően az oltási stratégiát az ország Legfelsőbb Védelmi Tanácsa fogja elfogadni. Klaus Iohannis bejelentette: a hadsereg fogja biztosítani a vakcina sajátos körülmények közötti tárolását a központi raktárban és hat regionális raktárban. Ezekből juttatják majd el az oltóanyagot az állandó és a mozgó helyi oltási központokba.

Montenegró
kijárási tilalom
koronavírus-járvány

Most

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.