Ugrás a tartalomra

Magyar vállalkozások vehetnek részt a nyugat-balkáni zöldgazdasági átállásban

2020.06.17
16:00
2020.06.17
16:10
Forrás
MTI
A magyar Innovációs és Technológiai Minisztérium nyugat-balkáni régióra kiírt, klímavédelmi pályázati felhívására érkező projektek közül 12 nyert el támogatást.

A budapesti eredményhirdetésen a magyar energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár, Kaderják Péter elmondta, hogy a minisztérium és a Nyugat-Balkáni Zöld Központ első nemzetközi klímavédelmi kiírása iránt nagy volt az érdeklődés, mintegy 60 projekttámogatási kérelmet nyújtottak be, a rendelkezésre álló 400 millió forintos keretösszeget csaknem hatszorosan meghaladták az igények.

A tárca nyugat-balkáni programja a régió hat országában ösztönzi a magyar technológia és tudás átadását a környezet- és klímavédelmi célok elérése érdekében - közölte. A projektek a megújuló energiaforrások, a vízgazdálkodás, a hulladékkezelés, a városi fenntarthatóság, az erdőgazdálkodás és a mezőgazdasági alkalmazkodás területén támogatják a célzott országokat - jelezte az államtitkár, kiemelve, hogy mind a hat országot érintik nyertes projektek.

A klímavédelmi hatásokon túl az értékelés fontos szempontja volt, hogy megtérülő beruházásokat készítsenek elő és a fogadó országok elvi támogatásával is rendelkezzenek a pályázók, ezért a minisztérium bízik abban, hogy a támogatott projektek minél nagyobb számban lépnek át az üzleti megvalósítás fázisába - hangsúlyozta Kaderják Péter.

Az államtitkár kifejtette: a klímaváltozás hatásai és az ebből eredő problémák nem állnak meg a határoknál. Mint mondta, a hatások a Balkánon különösen erősen jelentkeznek, jellemzőek például az elhúzódó hőhullámok, a csapadék kiegyenlítetlen eloszlása és a légszennyezés.

A program a nyugat-balkáni régió növekvő gazdasági és stratégiai súlya miatt is koncentrál erre a térségre - mutatott rá. A nagy érdeklődés és a benyújtott tervek magas színvonala jelzi a magyar környezetipari cégek felkészültségét, ami segíti a kormány törekvését, hogy tovább bővítse a zöldgazdasági átállásban érdekelt magyar vállalkozások lehetőségeit - fogalmazott.

Jelezte, a magyar kormány döntése alapján dolgoznak azon, hogy a támogatási programok forrásaiból előkészített beruházások finanszírozására egy nemzetközi forrásokat is megmozgató Zöld Alapot hozzanak létre. Ebben számítanak a klímavédelem területén aktív nemzetközi beruházási partnerekre, és szeretnének építeni a V4 keretében megvalósuló együttműködésre.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy ősszel, valamint 2021-ben várható a mostani kiíráshoz hasonló feltételrendszerű, szintén a nyugat-balkáni régióba irányuló újabb támogatási fordulók meghirdetése.

A rendezvényen együttműködési megállapodást írt alá Hendrich Balázs, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója és Örlős László, a Nyugat-Balkáni Zöld Központ ügyvezető igazgatója. Az együttműködés a magyarországi pályázók és a célországok igényeinek minél hatékonyabb eszközökkel történő támogatását erősíti.

vállalkozás
zöldgazdaság
Nyugat-Balkán
átállás

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.