Ugrás a tartalomra

Utórengések Horvátországban - gyásznapot rendeltek el

2020.12.30
07:13
2020.12.31
07:10
Forrás
Szerbiai RTV, Danas, Novosti, Jutarnji.hr, FoNet
Újabb rengésekre ébredtek Horvátországban, Szlovéniában is érezhető volt. A keddi erőteljes földmozgásban legkevesebb heten meghaltak, az áldozatok között van egy kislány, és két helyi szerb is Majske Poljane faluból. A mentőakció továbbra is tart.

Január 2-án, szombaton gyásznap lesz Horvátországban. A döntést mai ülésén hozta meg a horvát kormány, amely egyperces csenddel emlékezett a földrengés áldozataira. Heten haltak meg a rengés következtében, 26-an pedig megsérültek. A horvát állam számlát nyitott az otthon nélkül maradt lakosok megsegítésére. A kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy hamis számlaszámok jelentek meg a szerencsétlenül jártak megsegítésére, és az ezekre befizetett összegek nem jutnak el a károsultakhoz. Európa és a világ számos országa felajánlotta támogatását Horvátországnak a nehéz időkben, köszönet érte - mondta a kormányfő.

A kedden pusztító földrengés és az azt követő gyengébb sorozatok után a legtöbb horvát településen az emberek többsége nem hunyta le a szemét este.

Petrinja romokban van és több száz ember maradt hajléktalanul. Legtöbben áram nélkül, sátrakban töltötték az éjszakát. Darinko Dumbović polgármester elmondta, hogy a katonaság és a Vöröskereszt segítségével folyamatosan kutatják azokat, akik a romok alatt lehetnek még. Kiemelte, hogy egyeseket 3 méternyi rom alól sikerült megmenteni.

De Glinán, Majske poljén, Sziszeken és a szomszédos falvakban sem jobb a helyzet, ahol egész este éreztek enyhe földmozgásokat. Horvátország-szerte gyűjtik a segélyeket és már kedd este egyre többen fogtak össze, hogy segítséget nyújtsanak:

„Mindenhonnan érkeznek emberek. Mi élelmet hoztunk és minden más szükséges dolgot, ami kell. Láttuk, hogy itt szükség van a segítségre, szóval rendezni kell, mert ennek nem lesz vége, még én sem tudom mikor.”

„Én a tehergépkocsimmal jöttem ide. Reggel 9 órakor megpakolunk még egy kamiont Porećban. Tehát reggel két telepakolt teherautóval megyünk Petrinjába.”

Újabb három földrengés rázta meg Horvátországot ma reggel. Az első a Richter-skála szerinti 4,9-es erősségű rengés 6 óra 15 perckor volt. Ezt két másik követte, a tíz perccel később bekövetkezett rengés 4,8-as erősségű, a három perccel későbbi pedig 3,9-es erősségű volt - írja a horvát sajtó. A földmozgás kiindulópontja 18 kilométerre nyugatra volt Sziszektől, Horvátország középső részén, a keddi kritikus térségben. A rengések érezhetők voltak Zágrábban és környékén, valamint Szlovéniában is. Magyarországon Baranya megyében jelezték, hogy érezték az újabb földrengéseket.

A keddi földrengés, amely Horvátország középső részét sújtotta, összesen heten vesztették életüket, és több tucat ember megsérült, több százan maradtak otthon nélkül. A hírek szerint a földrengés hét áldozata közül öt a Glina melletti Majska Poljana faluból származik, közülük ketten szerb nemzetiségűek voltak. Az eltűntek után továbbra is folyik a kutatás.

A mentési akció folyamatosan zajlik, a sziszeki sportcsarnokban helyezik el a fedél nélkül maradtakat. A sérülteket és a betegeket a helyi kórházakból Zágrábba szállítják, mivel a térségben az egészségügyi intézmények épületeiben is komoly károk keletkeztek. Áram nélkül mintegy 9 ezren maradtak, a sziszeki térségben több mint kétezer, Petrinjában pedig mintegy hétezer ember.

A nemzeti válságstáb feloldotta a kijárási tilalmat, több száz ember számára húzott fel sátrakat, valamint konténerházakat a térségben. Az eltűntek után továbbra is folyik a kutatás.

Andrej Plenković horvát miniszterelnök azt mondta, az épületek nem biztonságosak, ezért a legtöbb ember nem térhet vissza otthonába. 16 millió eurós segélyt jelentett be a földrengés sújtotta horvát területek részére.

Zoran Milanović horvát államfő is még kedden a térségbe utazott. Azt mondta, hogy borzalom az, ami Petrinjában történt, de mindent újjáépítenek.

„Nehéz és szörnyű év volt, amikor sérülésekre sebek érkeztek, és sebekre sérülések. Újjá akarjuk építeni az emberek és gyerekek élete miatt. Előző évben is hasonló földrengés volt Dračban, Albániában, 6-os vagy 4-es, ez valójában ugyanaz az erősségű. Remélem, hogy nem lesz annyi áldozat, de egy élet is sok.”

A horvátországi földrengéseket követően biztonsági okokból leállították a szlovéniai Krško atomerőművet. A létesítmény a földmozgások során nem szenvedett sérülést, de ilyen esetekben kötelező az automatikus vészleállás. Stane Rožman igazgató szerint hatalmas erejű rengéseknek is képes ellenállni az erőmű, a napokban tapasztalt földmozgások pedig jócskán elmaradnak ettől. A reaktorok Richter-skála szerinti 7,9 erősségű földrengéseknek is képesek ellenállni, ilyet pedig Szlovéniában 1511 óta nem jegyeztek fel. Jelenleg a berendezések és felszerelések ellenőrzését végzik a szakemberek, és hamarosan ismét megindul az áramfejlesztés.

Egyébként a szomszédos Ausztria környezetvédelmi minisztere már többször kérte az 1981-ben, 40 éves élettartammal épült atomerőmű leállítását. A horvát földrengéseket követően Usrula Lakner újfent a végleges leállást követeli a csernobili és a fukushimai katasztrófákat emlegetve. A szlovén-horvát közös üzemeltetésű atomerőmű több fejlesztésen és modernizáción esett át az elmúlt években, 2015-ben munkaidejét további 20 évvel hosszabbították meg, ami Ausztria nemtetszését váltotta ki. Idén augusztusban a szlovén kormány a kettes blokk építését vetette fel, amivel nagyban növelnék a komplexum teljesítményét. A javaslatot a horvát energetikai miniszter is üdvözölte.

A szerb kormány mai ülésén jóváhagyta a döntést, hogy Szerbia egymillió eurós pénzügyi segélyt küldjön Horvátországnak, a földrengés okozta károk enyhítésére. A kormány tagjai egyetértettek abban, hogy a szomszédos országot ért természeti katasztrófa miatt Szerbiának anyagi segítséget kell nyújtania Horvátországnak, a romok eltakarítására, valamint a számos, kulturális szempontból is rendkívül jelentős, megrongálódott épület újjáépítésére. Aleksandar Vučić szerb államfő korábban levélben kérte a szerb kormányt, hogy biztosítson egymillió euró értékben segélyt Horvátországnak, a földrengés okozta károk enyhítésére.

Kedden erős földrengés rázta meg Horvátországot, epicentruma Petrinjában volt. A Richter-skála szerinti 6,3-as rengést az egész régióban, így Szerbiában és Magyarországon is érezni lehetett. A valamivel fél egy előtt bekövetkezett rengés a Richter-skála szerinti 6,3-6,4-es erősségű volt, epicentruma pedig Petrinjában, Közép-Horvátországban, Sziszektől 16 kilométerre, Zágrábtól délkeletre volt. A mintegy húsz másodpercig tartó rengés epicentruma 10 km mélyen volt. Egy kisebb utórengés követte az elsőt, amelyet fél kettő körül mértek, ez már 4,5-ös erősségű volt. Petrinja település polgármestere, Darinko Dumbović a zágrábi sajtónak azt nyilatkozta, a város gyakorlatilag megsemmisült.

A szerb államfő kijelentette, Szerbia készen áll technikailag és anyagilag is segítséget nyújtani, és reményét fejezte ki, hogy a földrengés minimális számú áldozatot követelt.

földrengés
Horvátország
Zágráb
Szlovénia
Szerbia
utórengés

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.