Ugrás a tartalomra

10 tipp, hogy ne unatkozzon otthon az ovis gyerek

2020.03.18
16:14
2020.03.18
18:19
Forrás
Soós Georgina
Bár csak hétfő óta tartanak zárva az óvodák, gyorsan eljön majd az a pillanat (vagy talán már el is jött), amikor a gyerek megunja az otthonlétet.

Ráadásul most nincsenek szervezett programok, foglalkozások, nem ajánlott nagyszülőket látogatni, bandázni. Íme 10 ötlet, amivel feldobhatjuk a napot, és lefoglalhatjuk a gyereket:

Öltöztetőbaba

Néhány évtizede még a kislányok nagy kedvence volt, ma sok gyerek nem is ismeri. Itt az idő, hogy felélesszük az alsóneműs kartonlányt, és új kollekciót készítsünk neki. Egy vastag kartonra rajzoljuk meg a babát, színezzük és vágjuk ki, majd jöhet a tervezés. Mutassuk meg a gyereknek a ruhakészítés technikáját: körberajzolás, fülecskekészítés, színezés, vágás, majd hagyjuk, hogy alkosson kedve szerint. Ha kell, segítsünk neki az ollóhasználatnál!

Origami

Egy másik papírjáték, ami nagy kedvenc lehet, ráadásul az ujjak finom mozgását is segíti. Használhatunk régi újságpapírt vagy telefirkált rajzlapot. Keressünk ötleteket az interneten, és indulhat a hajtogatás. A kicsikkel csak egyszerű formákat válasszunk (papírcsákót, hajót, legyezőt, békát, repülőt), a nagyokkal pedig akár a bonyolult dinoszauruszoknak is nekiállhatunk. Ha van otthon színes papír, még szebb lesz az eredmény. A papírrepülőt később dobálhatjuk, a hajót úsztathatjuk a kádban.

Rongylabdagyártás és célba dobás

Szedjük össze a lyukas, kopott és páratlan zoknikat (így a fióktakarítást is kipipálhatjuk), majd tömjük tele a belsejüket régi anyagokkal, szakadt holmikkal. A zokni végét csomózzuk be erősen vagy varrjuk el. Készítsünk legalább 10-15 darabot, majd indulhat a célba dobás. Fogjunk egy kartondobozt, lavórt vagy fazekat, és versenyezzünk: ki a legügyesebb a családban. Persze a gyerekek dobjanak közelebbről, a felnőttek messzebbről, hogy igazságos legyen.

Akadálypálya

A gyerekek imádják a versenyzést és az ugrós-csúszós-mászós feladatokat. Pláne mióta a tévében is népszerűek az ilyen jellegű műsorok. Készítsünk akadálypályát az udvaron vagy a nappaliban! Használjuk fel a bútorokat (pl. széket, ami alatt át lehet mászni), díszpárnákat, játékokat, labdákat. Illesszünk be szlalomozást, ugrást, dobást. A pályát módosítsuk gyakran, hogy ne unják meg a gyerekek. Mérhetjük az időt stopperrel, hogy az idő is motiválja őket a jobb teljesítményre!

Tésztagyúrás

Süssünk együtt kalácsot vagy süteményt, lehetőleg olyat, aminek tésztáját gyúrni kell. Adjunk a gyereknek is egy darab tésztát, amit kedve szerint formálhat. Ezt a darabot is süssük meg, a gyerek meg is eheti. A gyúrás is jól átmozgatja az ujjakat, segít a kézügyesség kialakításában.

Mozaik készítése

Daraboljunk vagy tépkedjünk fel színes papírokat apró kockákra. Használjunk minél több színt! A kis mozaikrészekből ragasztó segítségével állítsunk össze festményt, de díszíthetünk dobozt vagy WC-papír gurigát is. Az apró részek felhasználása a precizitást, a kézügyességet és a türelmet is fejleszti.

Közös kertészkedés

Ültessünk veteményeket, virágokat, fűszereket. Jelöljünk ki egy kisebb részt a gyereknek, ahol a saját kedve szerint kertészkedhet. Mutassuk meg neki, hogyan kell magot ültetni, gereblyézni, parét csupálni. Ültessük ki a nőnapra kapott cserepes virágokat!  Locsoljuk, gondozzuk rendszeresen a kertet! Kérjünk tanácsot telefonon a nagyszülőktől, örülni fognak a hívásunknak!

Fodrászszalon

Egy igazán lányos program: gyűjtsünk össze minden hajgumit, hajcsatot, fésűt, szalagokat és kenceficét. Készítsünk egymásnak frizurát, fotózzuk le. "Tematikus" frizurák is készülhetnek: elegáns, vicces, díszes, pálmafás... Játék közben megtaníthatjuk a gyereket arra, hogyan fogja össze a saját haját, hogyan kell fonni. Az ügyesebb gyerekek (és anyukák) különféle különleges fonatfajtákat is kipróbálhatnak. Az internet tele van jó ötlettel.

Társasjáték saját tervek alapján

Kell hozzá egy nagy kartonlap, amire megrajzoljuk a pályát. Legyen rajt és cél, közte pedig jutalom- és büntetésmezők. Készíthetünk hozzá feladatos kártyákat is. Izgalmas, ha a játék valamilyen téma köré épül, de akár egy mesét is kiválaszthatunk, aminek helyszínein és kalandjain kell végigjutniuk a játékosoknak. A bábuk készülhetnek papírból, gyurmából, vagy használhatunk különféle magvakat, terméseket (kukoricát, babot, borsót, lencsét).

Mozi a nappaliban

Persze senkit nem sarkallunk arra, hogy ültesse a gyereket a tévé elé, de egy jól megszervezett moziest a család minden tagjának élvezetes lehet. Válasszunk ki egy filmet vagy rajzfilmet (online vagy a régi DVD-k között kutatva), rendezzük be kényelmesen a kanapét, sötétítsünk be, kapcsoljuk le a lámpát, nyomjuk fel a hangerőt. Ne feledkezzünk meg a pattogatott kukoricáról, vagy készíthetünk valamilyen egészséges rágcsát, amihez mártogatóst is társíthatunk. A programot időzítsük az esti órákra, hogy ne fosszuk meg a gyerekeket az értékes napsugaraktól!

karantén
óvodás
játék

Kapcsolódó tartalmak

Most

11:07, Frissítve: 11:16

Semmelweis filmbemutató Palicson

A VMSZ és a Vándormozi most a Semmelweis-filmet hozza Palicsra - közölte közösségi oldalán dr. Pásztor Bálint. A vajdasági díszbemutatót május 8-án tartják a Palicsi Vigadóban 19:30-tól.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.