Ugrás a tartalomra

Bodonkúti vekkeróra - A Kossuth Rádió műsora Kalotaszegről

2020.04.16
17:08
A közmédia és a Hagyományok Háza közös műsora az április 20-ai héten Bodonkútat mutatja be. Az összeállításban kalotaszegi vonósbandák muzsikálnak.

A Kossuth Rádió „Hajnali”- Népzenei összeállítás korán kelőknek című műsora a jövő héten a kalotaszegi Bodonkútra látogat. A település Kolozsvártól tizenöt kilométerre északnyugatra található. A Diós falujával egybeépült Bodonkút neve népi elnevezést takar: az Erdélyben mai napig használatos „bodonkút” szó, fatönkökkel bélelt forrást vagy kutat jelöl.

A ma már nagyobb részt románok lakta Borsa-völgye Észak-Erdély visszacsatolása után került a tudományos érdeklődés középpontjába. A Keszi Kovács László néprajzkutató irányításával működő kutatás több éven át –az akkori legkorszerűbb tudományos módszerekkel – tárta fel a Borsa patak mentén fekvő falvak történetét és néprajzát, eredményeit pedig a Borsa-völgyi kutatások című sorozatban összegezte. Sajnálatos módon az összegyűjtött tárgyi anyag, mielőtt Budapestre érkezett volna, a kolozsvári vasútállomás bombázásakor szinte teljes egészében megsemmisült.

A falu neves szülötte Budai Nagy Antal, az 1437-es erdélyi parasztfelkelés vezére. Tragikus történetét a jeles író, Kós Károly is megörökítette, aki művének megírása előtt több hetet töltött Bodonkúton, hogy felderítse, mit őrzött meg a népi emlékezet az egykori lázadásról.

Bodonkút legnevezetesebb épülete az 1726-ban épült, előbb görögkatolikus, később ortodoxműemlék-fatemplom. A falu jelenlegi református templomát a 20. század elején építették, középkori elődjének egyes részeit is felhasználva. A régi templom mennyezetét díszítő fakazettákat 1751-ben a híres neves mesterember, Umling Lőrinc kolozsvári szász festőasztalos készítette.

Bodonkút hagyományos táncait és zenéjét két néprajzkutató, Kallós Zoltán és Martin György gyűjtéseiből ismerhetjük. Az általuk készített felvételeken a hagyományosan három tagú vonószenekar muzsikál, hegedű, egyenes pallójú, mélyhúros brácsa, cselló összeállításban. A falu táncéletében különleges darabnak számít a férfiak által járt verbunk, amely elsősorban a kisnemesi falvakra volt jellemző. A híres kalotaszegi prímás Fodor Sámuel, „Neti Sanyi”számos alkalommal muzsikált itt lakodalomban és más táncalkalmakkor.Nagy becsben tartottaa kiváló hangú nótafától, Gombár Józseftől megtanult dallamait.

A műsor zenei összeállításában a hallgatókbodonkúti muzsikát hallhattakkalotaszegi falusi zenészek előadásában.

Kossuth Rádió
Kalotaszeg

Most

13:32

Egyetemi felkészítő tábor Újvidéken

Elkezdődött a Magyar Nemzeti Tanács kétnapos egyetemi felkészítő tábora Újvidéken. A képzés február óta zajlott online, mától jelenléti formában folytatódik az újvidéki Európa Kollégiumban, ahová több mint 50 végzős középiskolás érkezett.
11:06, Frissítve: 11:11

Verstappené a Red Bull századik pole pozíciója

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Kínai Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamon ő rajtol majd az élről.
10:14

Verséneklő koncertet tartottak Ürményházán

A Vajdaságban tevékenykedő három Petőfi Sándor Program ösztöndíjasának együttműködésével jött létre a magyar költészet napja alkalmából megrendezett zenés műsor, amit az ürményházi Szent Anna Római Katolikus Templomban mutattak be.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.