Emlékszoba őrzi Szarvas Gábor nyelvművelő hagyatékát Adán
A nyelvművelőről a könyvtárban már régóta őrizgettek régi dokumentumokat, viszont egy gondosan összeállított kiállítás formájában még sohasem volt megtekinthető. Az emlékhely létrejöttét a Magyar Nemzeti Tanács, a Szekeres László Alapítvány, valamint Ada község önkormányzata támogatta.
Az adai Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok rendezvénysorozat tavaly ünnepelte 50. évfordulóját. Emellett az adai születésű Szarvas Gábor halálának 125. évfordulója is alkalmat nyújtott arra, hogy a nagyközönség előtt is megnyissák a tiszteletére létrehozott emlékszobát a Könyvtár egyik helyiségében. Itt található meg a nyelvész és felesége, Szarvas Gáborné Herrer Paula hagyatéka.
Papp Horváth Csilla, könyvtáros: „A 2020-as különleges év volt a Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok szempontjából, hiszen most lett 50 éves a rendezvény. Ezért szerettünk volna mi, mint könyvtár egy kicsit nagyobb volumenű projekttel hozzájárulni ehhez a jeles eseményhez. Így született meg az ötlet, hogy készítsünk egy emlékszobát Szarvas Gábor nyelvész tiszteletére. Az itt látható dokumentumok, illetve a kiállított anyag nagy része még az 1970-es években hozzánk, Adára került. A zentai levéltár adta nekünk, tartós használatra. Ezt az anyagot dolgoztuk fel és állítottuk ki.”
A könyvtár épületének átrendezése során vetődött fel a szoba kialakításának ötlete. Az emlékszoba révén méltó dokumentumtár jöhetett létre. A tárlatban könyvek, kéziratok, cikkek és tanulmányok találhatók.
Papp Horváth Csilla, könyvtáros: „A Szarvas Gábor emlékszoba továbbra is várja a látogatókat. A könyvtár nyitvatartási ideje alatt bárki bejöhet, kinyitjuk, szívesen megmutatjuk, elmeséljük, hogy hogyan készült el. Megmutatjuk, hogy mire vagyunk a legbüszkébbek, mik az érdekességek, különlegességek. Arra számítunk, hogy amint rendeződik a helyzet, akkor iskolai csoportokat is tudunk majd fogadni.”
A könyvtáros elmondta, hogy az ötletgazda a kolléganője, Morvai Nagybali Tamara volt, viszont a tárlat megvalósulásából többen is kivették részüket. A kiállított hagyaték részét képezik még a nyelvész személyes fényképei és levelei, valamint a pipája is. Kuriózumnak számít, hogy a kiállított tárgyak között díszkötésben és eredeti formájában találhatóak meg a Magyar Nyelvőr példányai, valamint felesége, Herrer Paula csatos emlékkönyve is.