Ugrás a tartalomra

Hagyományos disznótort tartott a KINCSE

2021.11.13
14:46
2021.11.13
14:57
Forrás
Pannon RTV
A Kishegyesi Nagycsaládosok Egyesületének eseményén a résztvevők átélhették a régi disznótorok hangulatát, a legfiatalabbak pedig megismerkedhettek az ilyenkor szokásos ételek elkészítésével és ízvilágával.

Régebben a disznóvágás a téli hónapok jelentős eseménye volt, ilyenkor a gyerekek sem mentek iskolába, összejött a rokonság és az ismerősök, közösen élték át a disznóvágás folyamatát. Mára azonban háttérbe szorult a hagyomány. A szervezők célja, hogy ne merüljön feledésbe a közösségépítő tevékenység.

Molnár Máté, eddig minden évben részt vett az eseményen: „Ott engedtem a vizet, majd kaparni is fogom, úgy le a pörkölést.”

A férfiak pálinkával, míg a nők teával és kávéval kezdték a napot. Miután leölték a disznót hagyományos módon, szalmával pörkölték.

László Ádám: „Ez a hagyomány azért is fontos, mert összejövünk, jól érezzük magunkat és ez szerintem a legfontosabb. Meg sokkal jobb így, mintha megvennénk a hentesnél vagy üzletekben.”

A perzselés után pontos rendben haladt a munka. A bontás a férfiak dolga volt, csakúgy mint a kolbász, hurka készítése. Az asszonyok feladata volt a bél tisztítása és a főtt ételek elkészítése. Hagymás, sült vért készítettek reggelire, ebédre pedig sült szalonnát és pecsenyét.

Rácz Amália: „A vért sütöm, kenyér alapot csináltunk neki, egy kis vöröshagymával, tojással, egy kis bors, vegeta, és akkor erre rá eresztettük a vérét. Most ezt megsütjük, mert nagyon szeretjük.”

A hagyomány szerint régen a hajadon lányok feladata volt a hájas kiflik elkészítése. A hiedelem úgy tartotta, hogy amennyiben a tészta kellően megemelkedik, a lány hamarosan férjhez megy.

Bakorek Angéla: „Amikor ezt bedagasztom és megkel, akkor kinyújtjuk és hájjal megkenjük. Ezután mindezt összehajtjuk, és megvárjuk, hogy így egyben megkeljen, így fog elkészülni a hagyományos hájas kifli. Mindezt vágjuk, lekvárral töltjük. Legjobb a házi barack- és szilvalekvár. Miután kisült, porcukorba még forrón beleforgatjuk.”

Az eseményt minden évben igyekeznek megszervezi. Tavaly a járványhelyzet miatt elmaradt.

Kerepes Árpád, a Kishegyesi Nagycsaládosok Egyesületének elnöke: „A múltunk egy olyan dolog, amiből kinőttünk, mi úgy érezzük, hogy az ilyen dolgoknak jelen kell lenni az életünkben. Muszáj tudnunk, hogy honnan jöttünk és merre megyünk. Ez egy szerves része az emberi életnek. Ma már sajnos azt vettem észre, hogy ezek a dolgok egyre távolabb vannak tőlünk és a mindennapjainktól.”

A novemberi időszak nem csak a disznóvágás hónapja, hanem az esküvők és a lakomák időszaka is. A mondás szerint azért jó ilyenkor disznót vágni, mert nem romlik meg a hús, és nem savanyodik meg a menyasszony.

disznótor
Kishegyes
Kishegyesi Nagycsaládosok Egyesülete
Kincse
hagyományápolás

Most

13:32, Frissítve: 15:06

Egyetemi felkészítő tábor Újvidéken

Kétnapos felvételi felkészítő tábor kezdődött ma Újvidéken a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében. A képzésen mintegy 50 diák vesz részt, akik a középiskola után egyetemen szeretnének továbbtanulni.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.

Berobbant a turistaidény Palicson

A nyárias időjárásnak köszönhetően a tó körüli sétányon, a vendéglátóhelyek teraszain és a fagylaltozók környékén is sokan voltak a délutáni órákban.