Ugrás a tartalomra

Hetven éve a trónon

2022.06.06
15:27
2022.06.06
20:56
Forrás
Pannon RTV
Négynapos nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepelték az Egyesült Királyságban II. Erzsébet királynő platinajubileumát, vagyis trónra lépésének 70. évfordulóját.

A programok csütörtökön kezdődtek és vasárnapig tartottak. Volt légi bemutató, utcai felvonulás és nagykoncert is. A 96 éves királynőt tömegek ünnepelték, a programok nagy részén azonban, mozgásproblémái miatt, személyesen nem vett részt. De vajon hozza vagy viszi a pénzt a királyi család? Ez is kiderül a most következő összefoglalóból.

A leghosszabb ideje trónon lévő brit uralkodó, nagy állatbarát, főként a lovakat és a kutyákat szereti, imád vezetni, de nincs jogosítványa, igazolványa és útlevele. Nem szavazhat, nem tanúskodhat. Dolgozott szerelőként, és akár egy autót is képes megjavítani. Kedveli a technikai újdonságokat, 1976-ban már e-mailt küldött, 2010-től van Facebook oldala és Twittere, pár éve pedig az Instagramon is követhetjük. Ő II. Erzsébet, az Egyesült Királyság uralkodója, aki immár 70 éve viseli a királynői címet.

1952. február 6-án, édesapja, VI. György halálának napján lépett trónra. Akkor még Winston Churchill, a világháborús győző volt az ország miniszterelnöke. Érdekesség, hogy az utóbbi negyedszázad öt miniszterelnöke közül négy - Tony Blair, David Cameron, Theresa May és Boris Johnson is már II. Erzsébet trónra lépése után született.

Az ünnepséget azért halasztották júniusra, hogy jobb legyen az időjárás. Így volt ez az 1977-es ezüstjubileumon, a 2002-ben tartott aranyjubileumon és a 12-ben rendezett gyémántjubileumi ünnepségen is. A júniusi időpontot indokolja az is, hogy az uralkodó közismerten nem tartaná illőnek, ha édesapja halálának emléknapján ünnepelné az ország az ő trónra lépésének évfordulóját.

Az angol-brit monarchia évezredes történetében példátlan évfordulóra a brit kormány négynapos hétvégét hirdetett.

A programsorozat első napján a királynő áprilisi születésnapját is megünnepelték. A Trooping the Colour, vagyis a csapatzászlók ceremoniális bemutatása a hadsereg alakulatainak, 1748 óta a mindenkori uralkodó születésnapjának ünnepsége. A ceremónia annak a régi katonai gyakorlatnak a felidézése, amellyel az egyes alakulatok zászlait és jelképeit, vagyis színeit rendszeresen végighordozták a katonák előtt, hogy azok a csata zűrzavarában is könnyen felismerhessék, mely színek alatt kell gyülekezniük. Most 1500 katona és 400 fős katonazenekar részvételével, több százezres tömeg jelenlétében tartották meg a többórás díszszemlét.

A szemle után a Buckingham-palotánál is őrségváltást tartottak, ezt II. Erzsébet családtagjai társaságában a palota híres teraszáról tekintette meg, csakúgy, mint a brit királyi légierő gépinek tisztelgő átrepülését.

Az erkélyen megjelent családtagok közül ugyanakkor most először hiányzott a királynő néhai férje, Fülöp herceg, aki tavaly áprilisban, századik születésnapja előtt néhány héttel hunyt el.

A rendezvénysorozat másik nagy eseménye a szombat esti, több mint két és fél órás koncert volt. Az eseményen 22 ezer fizető vendég vehetett részt. Ők közelről, lelátókról nézhették a három színpadon zajló műsort. A további több százezer ember a több mint másfél kilométeres Mall sugárúton gyűlt össze, és kivetítőkről követte a koncertet.

Maga az uralkodó nem volt jelen személyesen a koncerten, de színészi szerepet vállalt a rendezvényt felvezető rövid videóban.

A néhány hete felvett tréfás kisfilmben saját magát alakítva a brit gyermekirodalom egyik leghíresebb és legnépszerűbb hősével, Paddingtonnal teázgat a palotában. A filmben a medve megkínálja a királynőt marmeládos szendviccsel, aki nem kér, mert a medvéhez hasonlóan ő is mindig hord magánál egyet. Ez egyébként tréfás utalás arra a Nagy-Britanniában évtizedek óta folyó össznépi találgatásra, hogy a királynő mit is tarthat féltve őrzött kézitáskájában.

A koncerten sok más világsztár mellett fellépett George Ezra, Craig David, a Duran Duran, Alicia Keys, Sir Rod Stewart, Andrea Bocelli, és videófelvételen Sir Elton John is eljátszotta az erre az alkalomra írt dalát. Jelen volt Andrew Lloyd Webber, a világhírű musicalszerző, akinek több darabjából is felhangzottak részletek. A koncert közben a Buckingham-palota falát rendkívül látványos fényjátékok színesítették.

Érzelmektől fűtött beszédet mondott Károly trónörökös, II. Erzsébet királynő 73 esztendős fia, aki először felségnek, majd "maminak" szólította édesanyját.

„Nem tud itt lenni velünk személyesen ezen az estén. De! A windsori kastély csak 20 mérföldre van innen. Ha elég hangosan éljenzünk, talán meghallja. Tehát, gyerünk együtt…”

A hatalmas rendezvényt - amely minden idők egyik legnagyobb zenei és kulturális eseménye volt az Egyesült Királyságban - Diana Ross rövid fellépése zárta.

A platinajubileum utolsó napján, vagyis vasárnap, katonai parádét és többórás színpompás felvonulást tartottak. Az élen a királyi hintóállomány egyik legrégibb és leghíresebb példánya, a rendkívül díszes kivitelezésű, 1762-ben épült, aranyozott festésű Gold State Coach haladt. A királynő nem ült a hintóban, de a hat ló vontatta, négytonnás jármű ablakára vetítettek róla egy felvételt, amely koronázásának napján készült róla, és amelyet hologram-technikával teljesen élethűvé varázsoltak.

A parádét Ed Sheeran énekes és a nemzetközi celebvilág kétszáz más képviselője zárta, akik a több százezres ünneplő tömeggel együtt énekelték el a brit nemzeti himnuszt. Erre a momentumra már a királynő is megjelent, aki a Buckingham-palota teraszán, családtagjai társaságában hallgatta meg a platinajubileumi hétvégét záró nemzeti dallamokat.

A rendezvénysorozaton összesen 7800-an léptek fel, az események közvetítését a BBC brit közszolgálati televízió vasárnapi becslése szerint világszerte egymilliárd néző kísérte figyelemmel.

Hogy a teljes parádé mennyi pénzbe kerül, nem tették közzé. Az azonban már a korábbi, királyi családhoz kötődő, nagyszabású események példájából is látszik, hogy az úri csinnadratta nem csak viszi, hanem hozza is a pénzt. Harry herceg és Meghan Markle korábbi esküvője például nagyjából 120 millió fontot hozott a brit kiskereskedelmi szektornak csak azzal, hogy az emberek az utcán ünnepeltek, és emléktárgyakat vásároltak. Vilmos herceg és Katalin harmadik gyermeke pedig a becslések szerint 87 millió font bevételt termelt. A Brand Finance nevű márkaértékelő cég szerint a királyi család alapból minden évben 550 millió fontot keres a turizmuson keresztül. Emellett a királyi ingatlanokat kezelő cég is folyamatosan termeli a profitot, aminek a család csak egy részét használja fel, a többi az államkasszába kerül.

Egyesült Királyság
II. Erzsébet

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.