Ugrás a tartalomra

A hideg a házi kedvenceinket is megviseli

2019.01.09
16:17
2019.01.09
20:09
Forrás
Pannon RTV
A kemény mínuszok beköszöntével nem csak mi fázunk, hanem házi kedvenceink is. A szakemberek azt javasolják, ilyenkor fokozottan figyeljünk rájuk.

Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak táplálékról és fekhelyről kell gondoskodni, egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra is szüksége van. Ami pedig mindennél fontosabb, a gazdi szeretetére, odafigyelésére. Ha magunkhoz veszünk egy állatot, akkor jobb esetben 10-18 évre szóló döntést hozunk. Sokan mégsem készültek fel arra, hogy vállalják ezt a felelősséget, ezért számos házi kedvenc az utcára kerül, ilyenkor télen pedig még nehezebbek számukra a mindennapok.

Ahogy az emberek, úgy a kutyák is könnyen fázhatnak a csípős téli napokon. A szakemberek azt javasolják, hogy fokozottan figyeljünk oda rájuk.

Dr. Baki Goran, állatorvos: „Ilyen nagyon hideg időben az első és nagyon fontos dolog az, hogy elegendő tápot kapjanak a kutyák és a macskák. Ami azt jelenti, hogy kétszer is etessük őket, mi több egy 10-15 százalékkal több tápot adhatunk mint, ami a szokásos volna. A másik nagyon nagy baj, hogy a hidegben befagy a vizük és nem tudnak vízhez jutni. Ami azt jelenti, hogy naponta háromszor adjunk nekik langyos vizet, hogy bírjanak inni, amikor szomjasak.”

A szakember azt is elmondta, hogy állatainknak a hideg évszakban megfelelően hőszigetelt, szél- és csapadék ellen védett helyet kell biztosítanunk. Sajnos azonban olyanok is akadnak, akik ilyenkor a plusz költségeket elkerülendő, kicsapják állataikat az utcára.

A minap egy lelkiismeretlen állattartó Szabadka központjában egy dobozban négy kiskutyát hagyott. Valószínűleg azért keresett forgalmas helyet, hogy a kutyusok mindenképpen gazdára leljenek, de vajon ez-e a megoldás, ha megszeretnénk szabadulni házi kedvenceinktől? Biztos, hogy nem.

Megoldást jelenthet, ha felkeresünk egy állatmenhelyet, ahol megfelelő feltételek mellett próbálnak majd gazdit keresni nekik.

Pető Beáta, alelnök, Lajka Állat- és Természetbarátok Egyesülete, Zenta: „Eljönnek, megnézik elvisszük a kutyust csippel látjuk el, veszettség elleni oltást kapnak. Anélkül nem adunk ki kutyusokat, sőt a felnőtt kutyák ivartalanítva vannak. Elvisszük házhoz, megnézzük hogyan tud beilleszkedni az állat, valamint egy örökbefogadási szerződést írunk alá.”

Vannak azonban olyanok is, akik a kóbor kutyusok sorsát saját kezükbe veszik. Rögtönzött házat építenek nekik és meg is etetik őket. Teszik ezt annak ellenére, hogy Szerbiában büntetendő utcán etetni a kóbor állatokat. Szabadkán több egyesület is foglalkozik a kóbor állatok befogásával. A két éve alakult szabadkai Njuskice Állatvédő Egyesület jelenleg 90 állatról gondoskodik önerőből, illetve jó szándékú emberek adományaiból.

Horváth Betti, önkéntes, Subotičke Njuškice: „Kiválasztottuk ezt a helyet. A tulajdonosok megengedték, hogy itt tartsuk a kutyusokat. Az volt a közös célunk, hogy egy helyre el tudjuk őket helyezni, hogy ne külön nálunk legyenek otthon a fürdőszobában, a garázsban vagy a melléképületben, hanem egy helyen tudjanak lenni, ahol valaki esetleg itt is van napközben és tud rájuk vigyázni.”

Az állatvédő egyesületek megtalálhatók a Facebookon, ahol képek is vannak a védenceikről. Emellett bármilyen segítséget is szívesen elfogadnak.

kutya
macska

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.