Ugrás a tartalomra

Ismerkedjen vajdasági történetekkel a Pannon TV dokumentumfilmjein keresztül!

2020.04.30
14:00
2020.05.02
12:43
Forrás
Pannon RTV
Elfeledett települések, vajdasági kulturális örökségünk, kérdések, amelyeket soha nem tettünk fel.

Csak néhány téma azok közül, amelyeket a Pannon Televízió munkatársai feldolgoztak dokumentumfilmjeikben az elmúlt évek során. Ismerkedjen meg szűkebb pátriája történeteivel a Pannon Televízió dokumentumfilmjei segítségével! 

Az első zsinagógát Szabadkán még 1838-ban építették a hívek az akkori Zsidó, későbbi nevén Erdő utcában. Az 1900-as évek fordulóján már igencsak szűkösnek bizonyult az imahely a városban élő mintegy 3400 izraelita számára. A kor legismertebb építészeit kérték fel, hogy új zsinagógát tervezzenek a szabadkaiaknak. Komor Marcell és Jakab Dezső budapesti műépítészek tarsolyában ekkor már ott lapultak a Szeged számára tervezett zsinagóga tervei. Miután a szegediek elvetették a javasolt szecessziós zsinagóga építését, azt Szabadkán kezdték meg. Az épület 1903-ban készült el, avatására szeptember 17-én került sor.

A Pannon Televízió dokumentumfilmje a szabadkai zsidóság és a helyi zsinagóga történetéről ide kattintva érhető el.

Bálint András feleségével és három gyermekével a vajdasági Temerinben élt. Miután Magyarország belépett a II. világháborúba, behívták a honvédségbe. 1944. októberében Óbecsénél a magyar katonák összecsapnak a partizánokkal. Többnapos tűzharc alakult ki. András feltételezhetően itt került hadifogságba. A magyar katonákat marhavagonokba zsúfolták, és Oroszországba szállították. Már az úton sokan meghaltak, testüket kidobták a hóba. 

Hogyan alakult ez a szívszorító mégis kalandos történet? Megtudhatja, ha ide kattint!

A vajdasági magyar települést, Terjánt 1954-ben elárverezték. Vajon mi okozhatta a vesztét? Miért döntött úgy a hatalom, hogy egy csekély létszámú falut a földdel tesz egyenlővé?

Ezekre a kérdésekre kaphatja meg a választ ide kattintva.

A csantavéri Kozma Boldizsár 1944-ben, 2 évesen látta utoljára édesapját, Mátyást. Azóta több mint hét évtized telt el. Nem tudja mi történt azon a novemberi napon. Miért nem tért haza az apja. Az ő történetét meséli el a film. Megbélyegzés, apanélküliség, rehabilitáció és hét évtized után talán az is kiderül, hol nyugszik Kozma Mátyás, a Pannon Televízió Megbocsájtani igen, feledni nem című dokumentumfilmjéből. 

A Mária-lányok tették ünnepélyesebbé a vallási eseményeket, a körmenetekben ők vitték a hordozható Mária-szobrot, a gyertyákat és a lobogókat. Ezt a kiváltságos feladatot kizárólag katolikus, elsőáldozásban részesült, erkölcsös lányok végezhették a férjhezmenetelükig. Hófehér ruhájuk Szűz Mária tisztaságát hirdette és hirdeti még ma is két nyugat-bácskai településen, Gomboson és Doroszlón. Az itt élt egykori Mária-lányoknak állít emléket, és tiszteleg azok előtt, akik még ma is őrzik ezt a hagyományt A Szűz Mária képmására teremtve című ismeretterjesztő film.

Ez csak néhány a Pannon Televízió dokumentumfilmjei közül, a többi videót ide kattintva érhetik el.

Szól a kakas
A kendergyári asszonyok férjei
Megbocsájtani igen feledni nem
Szűz Mária képmására teremtve
Elárverezett jövő
Pannon Televízió

Most

Népszerű

Új szak a magyarkanizsai Iskolaközpontban

Új szakkal és több férőhellyel várja a diákokat a következő iskolaévben a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont. A középiskolában a 2024/2025-ös tanévben már a virágkertészeti szakot is választhatják a fiatalok.