Ugrás a tartalomra

A kék bolygó jövője - konferencia az óceánokról

2019.03.20
13:14
2024.03.19
08:34
Forrás
Európai Parlament
Nemzetközi konferenciát tartottak az Európai Parlamentben az óceánokról.

Az egészséges óceánok rengeteg élőlénynek adnak otthont, segítenek a klíma szabályozásában, táplálékot biztosítanak és mintegy 566 milliárd euróval járulnak hozzá az európai gazdasághoz, többek között azzal, hogy nagyjából 3,5 millió embernek biztosítanak munkát.

Manapság azonban az óceánokra nagy nyomás nehezedik, különösen a túlhalászás, a parti eutrofizáció (egy olyan folyamat, amelynek során a szennyvízben lévő foszfor és nitrogén túl nagy mennyisége a víz elalgásodásához vezet), a tengeri hulladék és a klímaváltozás miatt. Ezeket megfelelően kell kezelni, hogy megvédhessük az óceánok törékeny ökoszisztémáját.

A konferencián egyebek mellett a globális óceán-politikáról, a fenntartható kék gazdaságról, valamint az egészséges és tiszta tengerek és óceánok visszaállításáról hallhattak előadást a szakemberek és az érdeklődők.

AZ UNIÓ SZIGORÚAN FELLÉP AZ EGYSZER HASZNÁLATOS MŰANYAGOK ELLEN

Az Európai Parlament tavaly októberi plenáris ülésén elfogadták azt a javaslatot, ami szigorúan visszaszorítaná a műanyaghulladék mennyiségét. Vagyis 2021-től betiltanák egyes egyszer használatos műanyag termékek árusítását, amelyek könnyen és olcsón helyettesíthetők. Ezek egyebek mellett a szívószálak, léggömbpálcikák, fültisztítók, műanyag tányérok és evőeszközök.

A tagállamoknak legkevesebb 25 százalékkal csökkenteniük kellene 2025-ig azokat az egyszer használatos műanyag termékeket, amelyeknél egyelőre nem állnak rendelkezésre megfelelő alternatívák. Ilyenek például a szendvicsek, gyümölcsök, zöldségek és sütemények csomagolására használt dobozok.

A műanyag palackokat szelektíven kell gyűjteni, és a terv szerint 2025-ig kilencven százalékban újra kell hasznosítani.

Az EP előírná, hogy a dohánytermékekből származó szemetet, vagyis a cigicsikkeket 2025-ig felére, 2030-ra pedig 80 százalékkal kell csökkenteni. A cigarettacsikk egyébként a második leggyakrabban eldobott, egyszer használatos műanyagszemét, és egyetlen darab akár 1000 liter vizet is be tud szennyezni.

A tagállamoknak a hátrahagyott vagy elvesztett halászati eszközök összegyűjtéséről is gondoskodniuk kellene: 2025-re legalább a felüket be kellene gyűjteni, a 15 százalékukat pedig újra fel kellene dolgozni.

Szakemberek szerint a tengerekben lévő szemét 85 százalékát világszerte műanyagok teszik ki. Egy becslés szerint 2050-re az óceánokban több műanyagszemét lehet, mint hal.

óceánok
konferencia
Európai Parlament

Kapcsolódó tartalmak

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.