Ugrás a tartalomra

Madárgyűrűzési bemutató Topolyán

2017.10.07
16:30
2024.03.19
08:36
Forrás
Pannon RTV
Az őszi madárvonulás rejtelmeibe, valamint a Topolya környékén évek óta zajló tudományos célú madárgyűrűzésbe nyerhettek betekintést azok, akik ellátogattak a bemutatóra a Topolyai Művésztelepen.

A topolyai Arcus Környezetvédelmi Egyesület ornitológiai szakcsoportja tíz éve kutatja folyamatosan az őszi madárvonulást. Ez alatt az idő alatt több ezer madarat gyűrűztek meg. Állandó kapcsolatban állnak a ludasi Riparia Természetbarátok Egyesülettel, illetve a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel. Ennek az együttműködésnek köszönhetően sikerül nyomon követni a madarak vonulási irányát.

Sihelnik József, titkár, Arcus Környezetvédelmi Egyesület, Topolya: „Több alkalommal sikerült például olyan madarat visszafognunk, amit Ludason gyűrűztek, majd Topolyán is visszafogták, de volt arra is példa, hogy Ludason meg lett gyűrűzve, elrepült a szegedi Fehér-tóra, aztán Topolyára szállt költeni, és itt visszafogtuk.”

Az ilyen esetekből tudják, hogy ezek az élőhelyek között van átjárás, ami nemcsak a vonuló, hanem az állandó madarak szempontjából is fontos. Például a barkós cinege a ludasi nádasokban fészkelt korábban, Topolya környékén pedig most van felnövekvő populációban. A Ludason meggyűrűzött példányok járnak ide költeni.

A zentagunarasi Ali Hermina harmadik alkalommal jött el a topolyai táborba: „Megfigyeljük a madarakat, befogjuk a háló segítségével, felhozzuk a zsákokban, és megnézzük, milyen faj. A gyűrű számát leírjuk, meg melyik hálóban találtuk, hány órakor.”

De a madarak vedlését, az izmait és általános állapotát is vizsgálják. Matuska Alex, Topolya: „Főleg az érdekel, hogy minden fél órában megnézzük, van-e madár a hálóban.”

Az ősz beköszöntével számos madárfajunk kezdi meg vonulását, hogy mire a számukra táplálékszegény időszak kezdődik, már telelőhelyeiken legyenek. Legtöbbjük Dél-Európában tölti a telet. Vörösbegy, feketerigó, barátposzáta, kék cinege - ezeket fogták be és gyűrűzték meg a topolyai természetvédők. Harkai Ákos, elnök, Arcus Környezetvédelmi Egyesület, Topolya: „A táboron belül úgy találtuk ki, hogy legyen egy nap madárgyűrűzési bemutatóra, ahol az érdeklődők, fiatalok és az idősebbek, tehát korhatár nincs, eljöhetnek hozzánk és megtudhatják, hogy működik a madarak szakszerű befogása, kiszabadítása, illetve azok gyűrűzése.”

Sokan éltek is a lehetőséggel és részt vettek a VI. őszi madárgyűrűző és vonuláskutató tábor munkájában. Ottjártunkkor ebédet is főztek, a bográcsban bab rotyogott.

A topolyai Arcus egyesületnek 100 tagja van, ebből tízen aktívak.

Topolya
madár
gyűrűz
Arcus
Sihelnik József
Harkai Ákos

Most

Népszerű