Ugrás a tartalomra

Megérkezett a korábban beharangozott esős idő Szerbiába

2019.05.14
11:12
2024.03.19
08:46
Forrás
Pannon RTV
A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet előrejelzése szerint óriási csapadékmennyiség hullhat. A legnagyobb esőzések Szerbia nyugati és középső részét érintik majd az előrejelzések szerint.

Egész héten tartó heves esőzésekre adott ki figyelmeztetést a Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet. A legtöbb szerbiai településen 40 liter csapadék hullhat négyzetméterenként. Szerémségben és Bácskában még ennél is több esővel számolnak a szakemberek. Ezekben a régiókban akár 60 liter eső is eshet négyzetméterenként az elkövetkező napokban.

Slavomir Stevanović, a szerbiai Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet meteorológusa elmondta, a térség időjárását jelenleg egy lassan mozgó erőteljes ciklon befolyásolja, ami jelentős csapadékot okozhat olyan terülteken is, ahol erre korábban nem számítottak. Az esőzések 3-4 napon át is kitarthatnak. Slavomir Stevanović, meteorológus, Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet: „Ez egyrészt jó, mert elegendő idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy az előző csapadékból származó víz a folyókba áramolhasson és lefolyjon a vízelvezető árkokban, ami azt jelenti, hogy megnőne a kapacitás az új csapadék befogadására.”

A legnagyobb esőzések egyébként Szerbia nyugati és középső részét érik majd, de Vajdaságban is lehet kiadós csapadék.

A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet előrejelzése szerint a Száva vízszintje emelkedhet meg jelentősebben. A Száva tetőzése csütörtökön vagy pénteken várható. Predrag Marić, a szerbiai belügyminisztérium rendkívüli helyzetekkel foglalkozó osztályának vezetője elmondta, a nagy mennyiségű csapadék miatt elsősorban a búvópatakok vízállása növekedhet, illetve a lakott területeken a szennyvízelvezetés okozhat gondot, mivel a rövid idő alatt felgyülemlett csapadékot a csatornák nem biztos, hogy rövid idő alatt el tudják nyelni. A válságstáb munkáját mintegy 3000 tűzoltó és 13 regionális csapat segíti.

Predrag Marić, a szerbiai belügyminisztérium rendkívüli helyzetekkel foglalkozó osztályának vezetője: „Már tíz napja készülünk. Megtartottuk a köztársasági válságstáb ülését. Minden épület védelem alatt áll és mindenkit bekapcsoltunk a folyamatba. Emellett 24 órás megfigyelést tartunk az elkövetkező 3-4 napban. Mit jelent ez? A rendkívüli helyzetekkel foglalkozó szektor minden egysége, az árvízvédelmi csapat készenlétben van, a polgárőrség úgyszintén, csakúgy mint a rendőrség és annak egységei, valamint a Szerb Katonaság is. Az előrejelzéstől és a csapadékmennyiségtől függetlenül követjük a helyzetet egészen a végégig és biztosak kell lennünk abban, hogy a kritikus pontokon mindig vannak csapataink, akiket kiküldhetünk, hogy mindenekelőtt az emberi életeket mentsék, ha erre szükség lesz. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy ne higgyünk minden esetben az előrejelzett csapadékmennyiségnek, tehát mi úgy viselkedünk, hogy ez a legkritikusabb időszak és eszerint fogunk eljárni.”

Óvatosságra intetett Branislav Nedimović is. A szerb mezőgazdasági miniszter hangsúlyozta, a nagyobb záporokat hozó ciklon nemcsak Szerbiát, de Bosznia-Hercegovinát és Horvátországot is érinti. Emiatt a Száva boszniai mellékfolyói olyan vízmennyiséget hozhatnak magukkal, ami eláraszthatja a Száva alacsonyan fekvő szerbiai területeit is.

Branislav Nedimović, mezőgazdasági miniszter, Szerbia: „Nem várok nagyobb problémákat, kivéve néhány olyan vízfolyamot, amelyek elképzelhetően kiönthetnek, gondolok itt mindenekelőtt nyugat Szerbia területére. De minden mezőgazdasági vállalatunkat üzembe helyeztük.”

A Duna vízállása jelenleg stagnál, és a folyómeder képes befogadni a napokban várható csapadékmennyiséget.

A Tisza vízállása azonban folyamatosan emelkedik - mondta el Apró István, a zentai DTD Vízgazdálkodási Vállalat tereptechnikusa: „Az előrejelzések szerint szerdán fog tetőzni itt Magyarkanizsánál a Tisza. Körülbelül 20 centit emelkedik a víz, tehát 450-460 centiméter között. Utána egy gyors apadás van kilátásban. Persze ez annak a függvénye, hogy lesz-e további csapadék. A Tisza vízállásának emelkedését a nagyobb mennyiségű csapadék lehullása okozta, ami a Tisza vízgyűjtő területén történt és a Marost meg a Körösöket is megduzzasztotta. Ezért van ez az árhullám. Persze most már leereszkedett, tehát a kisköre alatt van most már árhullám, ami azt jelenti, hogy két napon belül itt nálunk is tetőzik. Utána egy gyors apadás várható.”

A szakember azt is hozzátette, az elmúlt évekhez viszonyítva jelenleg átlagos a Tisza vízhozama. A Kárpátokban lévő hótakaró már elolvadt, így onnan nem várják további csapadék érkezését. Egyedül az esőzések befolyásolhatják a vízszint emelkedését – húzta alá Apró István.

Az előrejelzések szerint egyébként a borús, csapadékos idő egészen péntekig tart Szerbiában. Szombaton azonban egy melegfront éri el a térséget.

időjárás
eső

Most

10:14

Verséneklő koncertet tartottak Ürményházán

A Vajdaságban tevékenykedő három Petőfi Sándor Program ösztöndíjasának együttműködésével jött létre a magyar költészet napja alkalmából megrendezett zenés műsor, amit az ürményházi Szent Anna Római Katolikus Templomban mutattak be.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.