Ugrás a tartalomra

Nem csak a gazdagok kiváltsága - tippek filléres utazásokhoz

2022.11.15
14:57
2022.11.15
15:06
Forrás
Pannon RTV
5-7 eurós repülőjegy, gazdaságos szálláshelyek, leleményes poggyász-összeállítás. Az olcsó utazásnak számos trükkje van. Ha ezeket az ember kitanulja, megnyílik előtte a világ. A Közügyekben Czékus Borisz osztotta meg tapasztalatait.

Minden a részletes tervezésen múlik, vallja a szabadkai Czékus Borisz, akinek utazási témájú cikkei már évek óta olvashatók a helyi sajtóban, és két kötete is megjelent ezekből. Szinte minden szabadidejét utazásra fordítja, nem múlik el nála úgy ünnep vagy hosszú hétvége, hogy ne látogatna el egy európai nagyvárosba, vagy valamilyen egzotikusabb vidékre. Ha pedig valaki azt hinné, hogy Borisz egy milliomos, téved. Egyszerűen csak ügyesen, okosan utazik.

Az egyik legfontosabb, hogy le kell mondani az óriási bőröndökről. A repülőjegyek ára ugyanis lényegesen olcsóbb, ha csak egy kézipoggyászt viszünk magunkkal. De hogy mi fér bele egy ilyenbe?

„Például minden, ami egy tíznapos portugáliai úthoz kell. A pakoláson is sok múlik, meg persze azon, hogy mit viszünk. Úgy szoktam, hogy a kopott harisnyát, szétnyúlt pólót viszem, és ott eldobom. Senki nem fog arról megjegyezni engem mondjuk Rómában, hogy szakadt volt a pólóm. Az eldobott holmik helyére aztán tudok ott vásárolni." - mesélte praktikáit Czékus Borisz.

Az sem mindegy, mikor utazik az ember: ha elkerüljük a csúcsszezont, olcsóbban tudunk foglalni, és a tömegtől is megkíméljük magunkat. Borisz például egyenesen Görögországból érkezett a Közügyekbe. A novemberi időjárás éppen kellemes volt Athén és a környék körbejárásához.

„Még fürödtem is. Turista most is van, ugyanis a járvány miatt két év kimaradt. Én egyébként akkor szoktam utazni, amikor találok olcsó repülőjegyet. Megvannak azok a desztinációk, ahova egyszer szeretnék eljutni, de prioritás a jegyár. Mondjuk 5 euró, 7 euró, 11 euróért ha van, akkor megveszem, és megyek. Általában Budapestről indulok, jobban össze van kötve, és olcsóbbak az illetékek, mint a belgrádi repülőtéren. Főleg fapados járattal megyek."

A szálláson is sokat lehet spórolni, ha az ember hajlandó lemondani a kényelméről.

„Az esetek 90 százalékában koedukált hálótermekben alszom. Ez azt jelenti, hogy 12-en, 24-en, akár 36-an is vagyunk egy-egy szobában. Itt 5-6 euró egy éjszaka. Este 10-kor odaérek, letusolok, egy alvásnak meg megteszi. Rengeteget aludtam a reptéren is. Az ételen is rengeteget lehet spórolni. A lényeg azonban az előre tervezés. Az interneten rengeteg dolog fenn van, a menetrendek, a belépők, a tömegközlekedés. Mindig alaposan felkészülök, kinyomtatom, hogy mikor honnan hova megyek, mit nézek meg. Reggeltől estig kitöltöm a napomat."

És hogy melyek voltak az eddigi legegzotikusabb úti célok?

„Talán Marokkó, az tőlünk nagyon távol eső kultúra, világ, mindennapok. Azok az igazi arab piacok, kígyóbűvölők, csigatea, amit megkóstoltam. Volt még nagyon szép kirándulásom Kazahsztánba, Kirgizisztánba és Üzbegisztánba. Harminchat órát utaztam a sztyeppén, láttam naplementét, napkeltét, nomádokkal találkoztunk, jurtában voltam, kumiszt kóstoltam, rengeteg lóhúst ettem. Ott az ételek 90 százaléka lóhúsból készül. Európában is sok különleges helyen voltam, ahova irodák nem szerveznek utat. Jártam Csernobilban, körbejártam a Mária kegyhelyeket."

A következő hónapok utazásai között szerepel Fehéroroszország, Lengyelország, Szardínia, Bern, május végén pedig egy nagy arab túra vár a szabadkai világutazóra.

utazás
Czékus Borisz

Kapcsolódó tartalmak

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.