Olaszország győzött a 2021-es Eurovíziós Dalfesztiválon

2021.05.23
09:23
2021.05.23
11:09
Olaszország nyerte meg a 65. Eurovíziós Dalfesztivált 524 ponttal, megelőzve Franciaországot és Svájcot. Az olasz Maneskin együttes - Zitti E Buoni rockdalával érdemelte ki a verseny üvegmikrofonját.

Az utolsó pillanatig izgalmakkal teli volt a 2021-es Eurovíziós Dalfesztivál fináléja. A közönség és a szakmai zsűri szavazatai alapján az olasz Maneskin együttes nyerte a versenyt. A banda 524 ponttal lett győztes szombat este a közel három és fél órás fináléban. Az olaszok 206 pontot a szakmai zsűritől, 318 pontot pedig a közönségtől kaptak. Egyértelműen a közönség kedvence is volt Maneskin, hiszen az olasz rockbandának érkezett a legmagasabb pontszám a nézőktől.

A második helyen a francia Barbara Pravi 499, a harmadik helyen a svájci Gjon's Tears együttes zárt 432 ponttal.

A Szerbiát képviselő Hurricane együttes Loco Loco dala a 15. helyen zárta a viadalt mindösszesen 102 ponttal. Egyedül csak az észak-macedón szakmai zsűritől kapta meg a legnagyobb, 12 pontot. Az albán zsűri egy, a horvát zsűri 7 ponttal értékelte a három hölgy színpadi teljesítményét. A közönség összesített pontszáma a 82-t érte el.

Az Eurovíziós Dalfesztivált jövőre Olaszország rendezheti meg. A pontos helyszínről később születik döntés. Olaszország legutoljára 1990-ben nyerte meg az Eurovíziót Toto Cutugno: Insieme 1992 dalával, így 33 év után tér vissza a verseny Európa déli országába.

Az idei műsor a koronavírus-járvány árnyékában zajlott. Az izlandi versenyzők hatósági karanténban voltak kénytelenek végigkövetni a versenyt az egyik rotterdami szállodában. Az ő produkciójukat a döntő folyamán is felvételről lehetett látni. A 2019-es holland győztes Duncan Laurence koronavírus-tesztje is pozitív eredményt mutatott, ezért az ő vendégszereplését is előre rögzített felvételről sugározták az élő adásban.

Az Eurovízió története folyamán első alkalommal nem kapott pontot sem a közönségtől, sem pedig a szakmai zsűritől az Egyesült Királyság, így abszolút 0 ponttal az utolsó helyen végeztek. Nem kapott pontot a közönségtől a német, a spanyol és a holland versenyző sem. Ők mindannyian az utómezőnyben fejezték a versenyt.

Az idei Eurovíziós Dalfesztivál elődöntőire és fináléjára összesen 3500 nézőt engedtek be a rotterdami Ahoy arénába, ahol a közönségnek nem kellett maszkot viselnie.