Szőttesműhelymunka-találkozó Sztapáron
Hatodik alkalommal tartanak Sztapáron szőttesműhelymunka-találkozót. A tapasztalatcsere és a képzés mellett az esemény célja felhívni a figyelmet a női munkaerő foglalkoztatásának fontosságára és a kulturális hagyományok megőrzésére.
A találkozóra a környékbeli településekről érkeztek a résztvevők, de Novi Pazarból és Pirotból is, ahol ugyancsak tartanak szőttesműhelymunka-találkozókat. A sztapári szőnyegeken a virágminták és a tarka színek dominálnak. Katarina Dmitruk, elnök, Arany Kezek Egyesület, Zombor: „Mi itt, Vajdaságban horizontális szövőszéken dolgozunk, mint ezek itt most, mindegy, hogy asztali vagy álló. Dél-Szerbiában, Pirotban vertikális szövőszéken dolgoznak, és más a munkatechnika. Mi Pirotban a kolónián tanulunk egy kicsit tőlük, ők mikor eljönnek, tanulnak egy kicsit a mi munkáinkból. Hasonló, csak a technika tér el némileg.”
A kézműves foglalkozásoknak jelentős munkahelyteremtő potenciáljuk van, ha a termékek megtalálják a helyüket a hazai és a külföldi piacokon is. Violeta Jovanović, elnök, Etno-hálózat: „Hisszük, itt a pillanat, hogy a Külügyminisztérium ellássa a külföldi nagykövetségeinket kézműves alkotásokkal, mint protokollajándékokkal, ami biztos munkát teremtene nők százai számára, és ami ugyanolyan fontos, hozzájárulna Szerbia imázsának az erősítéséhez a világban.”
A sztapári szőttes kiemelkedő népművészeti érték. Három szőnyeget jelöltek az UNESCO világörökségi listájára is. Zorana Mihajlović, kormányalelnök, Szerbia: „Amit mi, mint állam megtehetünk minden falusi és egyéb nő számára, akik be szeretnének kapcsolódni ilyen programokba, hogy elfogadunk bizonyos törvényeket. Remélem, hogy a leendő kormány dolgozik majd rajta, ezek a törvények pedig a kézművességre, a szociális vállalkozásra, a nemi egyenjogúságra vonatkoznak.”
Az eseményen jelen volt több állam nagykövete is, akik a műhelymunka-találkozókat anyagilag is támogatják.