Ugrás a tartalomra

Tartsuk be a szabályokat, és a strandolás nem fordul tragédiába

2021.06.22
13:34
2021.06.22
22:49
Forrás
Pannon RTV
Két hónap alatt több tragédiával végződő medencével, folyóval, csatornával kapcsolatos baleset is történt vidékünkön.

A minap egy férfi fulladt meg a Palicsi-tóban, néhány hete pedig fiatalkorúak merültek el Kishegyesnél a csatornában. A tragédiák sorozata megelőzhető megfelelő odafigyeléssel - hívják fel a figyelmet a szakemberek.

A nyári hőségben rengetegen döntenek a vízparti pihenés mellett. A víz azonban veszélyeket is rejthet, amelyekkel nem árt tisztában lennünk. Két hónap alatt négy fürdőző vesztette életét Vajdaságban. Mitrovicánál egy tíz éves kisfiú fulladt meg, ezt követően két kiskorú bácsfeketehegyi kamasz fulladt vízbe, néhány napja pedig egy 54 éves férfi merült el a Palicsi-tóban. A fürdőidőszak most kezdődik igazán, elengedhetetlen a felelős magatartás.

A mostanihoz hasonló időjárás esetén a közel negyven fok körüli levegőből a huszonegy-néhány fokos vízbe érve az emberi testnek óriási hőkülönbséget kell elviselnie, így ha nincs meg a fokozatosság, előfordulhat, hogy megáll a szív, ami könnyen tragédiához is vezethet.

Fontos, hogy néhány tanácsot betartsunk, ha fürdőzni megyünk, a gyengén úszók lehetőleg sekély vízben fürödjenek, közvetlenül étkezés után ne menjünk úszni, amennyiben hínárba akadunk, akkor feküdjünk a hátunkra és lassan lebegve ússzunk ki belőle, a gyermekeket pedig semmiképpen se hagyjuk felügyelet nélkül se a parton, sem pedig a vízben, figyelmeztetnek a szakemberek.

Szendi Zsolt, a vízimentő-szolgálat koordinátora, Vöröskereszt, Szabadka: „Nálunk a nyílt vizek, a folyók, a tavak 99,9 százalékban nem átlátszók, úgyhogy át kell gondolni, hogyan megyünk be, milyen a víznek az alja, iszapos, vagy köves. Milyen a mélység: hirtelen növekvő, vagy nem, illetve arra kell figyelnünk, hogy ha ugrálunk, bár nem lenne szabad, ismeretlen vagy nem átlátszó vízben ugrálni, ellenőrizzük a víz felületét.”

A kánikulában a strandolás egyik legfontosabb szabálya, hogy szervezetünket mindig készítsük fel a hőmérséklet-különbségre, felhevült testtel soha ne ugorjunk be a vízbe – emelte ki Dr. Pajor Margit általános szakorvos: „Amikor vízbe szeretnénk menni, először csak belelépünk. Lassan a lábunkat, kezünket megvizezzük, hűtjük, a fürdőruhánkat a testünket is először csak kézzel vizesítjük át, aztán elmerülünk derékig, kiemelkedünk kicsit a vízből és nyakig elmerülünk és így lehet aztán már, amikor lehűlt a testünk fokozatosan belemenni a vízbe.”

Abban az esetben, ha csak picit is úgy tűnik, hogy valaki bajban van, rögtön kérjünk segítséget az illetékes szervektől. Az időben érkezett, szakszerű segítség életet menthet.

fulladás
víz
vízpart
kánikula

Most

07:35

Érkezik a csapadék

A reggeli órákban Szerbia déli vidékein már esett, késő délutánra pedig az ország többi részén is megvastagszik a felhőzet. Késő délutánra Vajdaságba is megérkezhet a csapadék.
21:33, Frissítve: 21:53

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.