Ugrás a tartalomra

Virágzik a rózsatermesztés Vajdaságban

2020.06.11
12:36
2020.06.11
17:53
Forrás
Pannon RTV
Egyre több vajdasági rózsatermesztő alkalmazza az új technológiákat és a nemesítési technikákat, így a hazai virág is megállja a helyét a piacon.

Annak ellenére, hogy többéves kultúráról van szó, a beruházás a minőség eléréséhez minden évben hatalmas. A gazdák szerint a nagybani ár alacsony, ezért érdemesebb lenne a piacon eladni a termést.

Folyamatosan nyílnak a rózsák Kormányos Albert újvidéki virágtermesztő kertjében. Ha az időjárás is megengedi, egészen novemberig tud friss virágot termelni. Célja, hogy kiváló minőséget érjen el, ami nagy odafigyelést igényel.

Kormányos Albert: „Rengeteg munkát kell belefektetni meg pénzt is, mert nagyon drágák ezek a szerek, de ki lehet mindent húzni, ha az ember rendesen és őszintén dolgozik, az értékesítés nagyban megy viszonteladóknak, de van, aki a piacon is árulja, de el lehet adni. A nagybani eladás az ára végett nem a legjobb, de ki lehet húzni.”

Míg régebben a virágkertészetek kínálatában a fajták domináltak, az utóbbi években a hibrid rózsák nyerik el a vásárlók tetszését. A nemesítés folyamán vadrózsa alanyra szemzik a fajtákat. Szerbiában alig egy pár gazdaság, köztük az adai Bor Nándor foglalkozik az alanyok termesztésével: „Ez egy egész éves munka, nincs pihenés, indul a csipkebogyó betakarításával, abból ki kell szedni a magot, azt előkészíteni az őszi vetésre, talán télen nincs vele munka, de akkor osztályozzuk az előző évi termést. A nyár folyamán meg kell védenünk a lisztharmattól és a rozsdától, kelés után a különböző barkóktól, úgyhogy folyamatos a munka a rózsával.”

A gazda elmondása szerint a bevétel évről évre a piaci kereslet-kínálat függvénye, így a tíz éves átlagot kell alapul venni a jövedelem számításakor.

rózsatermesztés
rózsa
virág
kertészet

Most

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.