Ugrás a tartalomra

Büntetik az iskolai szabályokat sértő diákokat Szerbiában

2018.09.13
09:11
2024.03.19
08:42
Hétfőtől társadalmilag hasznos munkát kell végezniük az oktatási intézmény szabályait sértő diákoknak Szerbiában. A munkavégzés 15-45 percig tartana naponta - ezt tartalmazza az új szabályzat.

Az új szabályzat értelmében a károk okozásának mértékével összhangban a gyerekek a szülőkkel együtt takaríthatják az udvart, festhetik a kerítést, vagy részt vehetnek az erőszakos cselekményekről szóló műhelymunkák szervezésében.

Agatity Anita, nyolcadikos, Széchenyi István Á. I., Szabadka: „Ebből akár tanulhatnak, hogy az, amit csinálnak, az nem helyes, és így megtanulják az ilyen kellemetlen munkákból, hogy saját maguknak tesznek rosszat, ha rongálják azt, amit nem lenne szabad.”

Amennyiben kárt tesznek az iskola tulajdonában, segíteniük kell az adminisztrációs munkákban. Ha bántalmazzák iskolatársaikat, kábítószert, vagy alkoholt visznek be az iskola területére, falevelet kell szedniük, el kell takarítaniuk a havat, segíteniük kell a házmesternek.

Az új szabályzat értelmében a gyerekeket társadalmilag hasznos munkával büntethetik a kihívó öltözködés miatt is, például, ha túl rövid szoknyában jönnek a lányok, vagy a cicanadrág túl szűk és nem takarja el egy hosszabb tunika. Megengedett nyáron a háromnegyedes nadrág és a térdet eltakaró szoknya, de nem megengedett a papucs és a baseball-sapka sem.
A legfontosabb, hogy a gyerekekben tudatosítsák azt, ha tévedett vagy rosszat tett.

Szőke Szabó Izabella, pszichológus, Széchenyi István Á. I., Szabadka:
„Úgy kell kitalálnunk ezt a büntetést, hogy kapcsolódjon ahhoz, amit elkövetett.
- Aki rongált, például kerítést festhet?
- Igen, de néha az az érzésem, hogy nincs annyi kerítése az iskolának, hogy olyan szépen ki lesz festve, hogy egy idő után nem lesz rajta mit szépíteni, de a levelek mindig hullanak, söprögetni mindig lehet, vagy télen a havat eltisztítani.”

 

A társadalmilag hasznos munka heti két alkalommal, napi 15-45 percre szabható ki, fajtája pedig a szabályszegés vagy károkozás mértékétől függ.

Weiss Vesna, igazgató, Széchenyi István Á. I., Szabadka: „Segítség az ügyeletes tanároknak, segítség a mestereknek, takarítóknak, a tanároknak, az adminisztratív munkásoknak.”

De lehet ez fogalmazás, beszámoló írása is arról a témáról, amilyen szabályt a diák megszegett. Amennyiben a tanuló nem végzi el a munkát, a szülőt vonják felelősségre.
Nyilas Mihály, tartományi oktatási titkár: „Nagyon fontos azt is tudni, hogy ez nem kötelező olyan értelemben, hogy ha a diák ezzel nem ért egyet, akkor ezt nem kell elvégeznie. Viszont ennek vannak következményei, hiszen a szülő is be van kapcsolva ebbe a kérdésbe, ott kell lennie, konzultálnia kell a pedagógussal, az iskolával, hogy van-e változás, milyenek az eredmények.”

Azaz, ha a diák elutasítja a társadalmilag hasznos munkát, a szülő akár pénzbüntetésben is részesülhet.

Szerbia
iskola
szabály
társadalmilag hasznos munka

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.