Ugrás a tartalomra

A digitális írástudás szerepe az oktatásban

2020.11.06
16:59
2020.11.06
21:33
Forrás
Pannon RTV
Ezzel a címmel kezdődött ma háromnapos továbbképzés Szabadkán, Újvidéken és Zentán. A tanfolyam célja a pedagógusok digitális kompetenciájának továbbfejlesztése. A Magyar Nemzeti Tanács és az Edu Digit Kft. kurzusán 36 pedagógus vesz részt.

A Kahoot platformot kedveli leginkább Radetity Ádám szabadkai zenetanár, aki ezt a felületet nemcsak a tanításban, hanem különböző kvízek-készítésben is használja. A kurzusra azért érkezett, hogy bővítse gyakorlati tudását.

Radetity Ádám, zenetanár, Majsai Úti Általános Iskola, Szabadka: „Elsősorban nagyon nagy szükségünk van a digitális kompetenciák fejlésére. Amikor megláttam ennek a továbbképzésnek a felhívását, azonnal eszembe jutott, hogy mi az amit még tudnék tanítani, és mi az amit még át tudnék adni a diákoknak, leginkább digitális környezetben.”

Az online oktatás folyamán kikristályosodtak a gyakorlatban a leghasznosabb platformok, programok, szoftverek amelyeket a tanárok előszeretettel alkalmaznak az oktatás során. Ezeket gyűjtötték össze egy csokorba - mondta el Rózsa Zsombor a képzés társszerzője. A kurzust fiatal egyetemista hallgatók tartják majd, ugyanis ők a legjáratosabbak a digitális világban. A cél, hogy a pedagógusok egységes platformot használjanak ezután, így könnyítve a diákok munkáját.

Rózsa Zsombor, igazgató, Edu Digit Kft.: „Melyek azok a szoftverek amivel a tanár elő tudja készíteni az anyagot? Mi az amivel kommunikálni tudja a gyerekek felé, kiküldeni? Mi módon tudja megtartani például online formában az oktatást? Illetve, hogy tudja visszakérni az anyagot? Úgyhogy ezeket mind figyelembe vettük, illetve még arra is gondoltunk, hogy milyen applikációkkal tudják esetleg a tanárok színezni az online oktatást.”

A járványhelyzettől függetlenül a továbbképzés előre tervezett - mondta Jerasz Anikó a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, ugyanis a pedagógusok digitális kompetenciájának fejlesztése töretlenül időszerű.

„A mindennapjainkat egy nagyon-nagyon bizonytalan helyzetben éljük hiszen a koronavírus egy olyan helyzetet teremtett, amely a pedagógusokat is különböző megpróbáltatások elé állítja és kulcsfontossága van annak, hogy a digitális kompetenciáikat fejlesszék, hogy az IT-eszközöket olyan szinten tudják használni, amely a 21. századnak megfelel és bízunk benne, hogy ez a továbbképzés hozzá fog járulni ahhoz, hogy az itt megszerzett tudást alkalmazni tudják a mindennapi munkájukban.”

A Google tanterem platform használatát ajánlja a tanításban a szerb oktatási minisztérium és a tanfolyamon is ezt a felületet tanácsolják. A szervezők elmondták, ha lesz rá igény a jövőben is szerveznek hasonló témájú továbbképzést a pedagógusok számára.

Magyar Nemzeti Tanács
Radetity Ádám
Rózsa Zsombor

Most

13:59, Frissítve: 14:26

Az amerikai nagykövettel tárgyalt dr. Pásztor Bálint

A vajdasági magyarság helyzetéről és lehetőségeiről is szó esett Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Christopher Hill, az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövete közös megbeszélésén, Szabadkán.

Népszerű