Ugrás a tartalomra

Emlékművet emeltek a valamikori járeki tábor területén (videó)

2017.05.06
15:26
Járekon a II
Járekon a II. világháború végén történt események ártatlan német és magyar áldozataiért emeltek emlékművet a valamikori tábor területén. Az eseményen részt vett Axel Dittmann, Németország szerbiai nagykövete, továbbá Hans Supritz, a Dunamenti Svábok Világszervezetének elnöke, Aleksandar Vučić szerb kormányfő és Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke is. Koszorúzással egybekötött emlékműavatást tartottak az Újvidék melletti Járekon, ahol 1944 és 1945-ben mintegy 6500 német nemzetiségű ember vesztette életét a gyűjtőtáborban. Az ártatlan áldozatokért emelt kereszt leleplezésére szinte az egész országból, valamint külföldről is érkeztek leszármazottak, hozzátartozók. Deák Magdaléna, Szabadka: „Ez nekünk egy emlék, tiszteletadás az őseink előtt.” Az emlékhely kialakításának gondolata tíz évvel ezelőtt vetődött fel a vajdasági németség körében. A mostani esemény egyfajta megbékélést is jelent a két nemzet között – mondta Göncző Mandler László, a Német Nemzeti Tanács elnöke. „Sokat jelent, hogy az utókor is valahol megtalálja azt, hogy itt valamikor németek éltek, és ne hallgassuk el, én mindig hangsúlyozom, hogy igenis, itt ártatlan áldozatok fekszenek, tehát nem kollektív bűnösök, a németeknek a nyakukba varrták ezt, és ezért harcolok külföldön, sőt Strasbourgban is harcolok, hogy mondjuk ki, vonjuk vissza ezt a kollektív bűnösséget, mert olyan nem létezik.” FoNet-POLITIKA-VUÈIÆ Járekon megszentelték az emlékhelyet, majd beszédet mondott Axel Dittmann, Németország szerbiai nagykövete. Rámutatott arra, hogy a németek és szerbek mennyire előrehaladtak a megbékélés folyamatában, szerinte sikerült megbocsátani a múltbéli eseményeket.



Pásztor István, a VMSZ és a Tartományi Képviselőház elnöke azt mondta, hogy vegyes érzések kavarognak a lelkekben, amikor a végtisztesség jeleként keresztet emelnek a tábor helyén. „Én ezt egy nagyon fontos civilizációs lépésként élem meg, és ha szabad ilyent mondanom, akkor elmondom, hogy én boldog vagyok, hogy ennek részese voltam, mert azt gondolom, hogy egy olyan adósságot törlesztünk, ami az aktuális politikának a feladata, már nagyon régen előttünk, másoknak meg kellett volna tenniük, de az a fontos, hogy mi ebben nem mulasztottunk.” FoNet-DRUŠTVO-SPOMENIK Aleksandar Vučić szerb kormányfő a nemzetek közötti megbocsátásról, valamint Belgrád és Berlin partneri kapcsolatairól is beszélt. „Ma egy civilizációs változást teszünk a valamikori viselkedésünkhöz képest, de más népekéhez képest is. Nem a számuk, hanem a tetteik alapján kell értékelni a népeket, az alapján, hogy miként viszonyulnak saját és más nemzetek áldozataihoz. Mi megmutatjuk azt, hogy tudunk tiszteletet tanúsítani mások áldozatai iránt, mert csak így várhatunk el igazságtételt, és hogy tisztelettel viszonyuljanak a mi áldozatainkhoz.” A II. világégésig mintegy 400 ezer német élt Bánátban és Bácskában, jelenleg a számuk 4000 körül mozog. A háború vége felé sokan elmenekültek a partizánok elől, sokan azonban meghaltak a táborokban. Járekon működött az az internáló tábor, ahova a csúrogi, zsablyai és mozsori magyarok mellett vajdasági németek is kerültek a II. világháború végén.
tábor
emlékmű
Járek

Most

Népszerű

A Gebi felvásárolta a Fidelinkát

A csantavéri Gebi cég megvásárolta az egykori szabadkai malomipari óriás, a Fidelinka védjegyét, malmait, silóit és tésztagyárát.

Agancsot gyűjtött, megölte a puma

Fiatal férfivel végzett egy puma Kaliforniában. A szerencsétlenül járt 21 éves férfi öccsével együtt gyűjtött elhullajtott agancsokat egy lakott területtől távol fekvő erdőben, amikor a puma megtámadta őket.