Ugrás a tartalomra

Emléktáblát avattak Zentán dr. Rajki Márton tiszteletére (videó)

2016.10.21
10:41
A Zentai Magyar Kamaraszínházban tartottak megemlékezést csütörtök este az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulója alkalmából
A Zentai Magyar Kamaraszínházban tartottak megemlékezést csütörtök este az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulója alkalmából. A rendezvényt a forradalom zentai származású mártírja, dr. Rajki Márton emléke előtti tisztelgés jegyében szervezték meg, akinek emlékére nem sokkal korábban emléktáblát avattak a zentai Városháza oszlopcsarnokában. A zentai Cor Jesu Városi Kamarakórus előadásában hangzott el a Himnusz a Zentai Magyar Kamaraszínházban a dr. Rajki Márton emléke előtti tisztelgés jegyében megtartott ’56-os megemlékezésen. Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulja ünnepi beszédében kiemelte, ami a távolságok ellenére világszerte összeköti a magyarságot, a közös nyelvünk és kultúránk mellett a töretlen szabadságvágyunk. Babity János, szabadkai főkonzul: "A közös megemlékezések üzenete, hogy jó érzés a magyarok közösségéhez tartozni, amelynek történelme 1100 évre nyúlik vissza, és az a legfontosabb képessége, hogy mindig talpra áll, és kivívja a függetlenségét." Ceglédi Rudolf, Zenta polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta, 1956 hőseinek emlékét, közöttük dr. Rajki Mártonét is, nemcsak őriznünk kell, hanem át is kell adnunk az utánunk jövő generációknak, hiszen a történelem ezt a felelősséget hagyta ránk. Ceglédi Rudolf, polgármester: "Az utánunk jövőknek is meg kell tanulniuk, hogy nemzetünk nagy pillanatai azért lehetnek örökké emlékezetesek, mert az emberek nem az egyéni, hanem a közösségi érdeket tartották a legfontosabbnak. Legyünk méltóak az 56-os hősökhöz és mártírokhoz, tőlük merítsünk erőt azoknak a feladatoknak az elvégzéséhez, amelyek várnak ránk."



Ifj. Rajki Márton, a zentai 56-os mártír unokája nagyapjára emlékezve életének utolsó napjaiban a családjának írt leveléből idézett fel néhány részletet. "Miattam akkor sem szabad búsulnotok, mert nem rossz az, hanem jó, ha Krisztusért élhetek és halhatok. A szenvedés még a bűnösre is jó, mert alkalom a jobbá válásra. Nekem, akiről ti éppúgy tudjátok, mint én magam, mennyire bűntelenül éltem, mert még a gondolatomban is csak másokért áldozat vállalás volt, a szenvedés tőle érkező kiválasztást jelent." Az ünnepség vendégei végül közösen tekintették meg a Zentai Magyar Kamaraszínház A szabadság lángjai című alkalmi produkcióját, Wischer Johann rendezésében.

Felavatták a dr. Rajki Márton 56-os mártír emlékére állított táblát a zentai Városházán

Ezután a család életútját bemutató előadásokat tartottak és A szabadság lángjai című darabot tekinthette meg a közönség a Művészetek Házában. Az 1956-os forradalom után 60 évvel tábla őrzi dr. Rajki Márton emlékét a zentai Városházán. Az emléktábla leleplezését annak megkoszorúzása követte. Többek között Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is elhelyezte az emlékezés virágait. A táblát az önkormányzat és a szabadkai magyar főkonzulátus állíttatta. Ceglédi Rudolf, polgármester, Zenta: „A zentaiaknak óriási jelentőségű, hogy ez az emléktábla fölkerülhetett. Délvidékről csak két 56-os mártír van, és az egyik közülük zentai születésű, Zentán fejezte az iskolát. Végső ideje volt, hogy erre megemlékezzünk, tehát egy táblát emeljünk az emlékére.”



Babity János szabadkai magyar főkonzul elmondta, dr. Rajki Márton emléktábláját vélhetően még számos másik követi majd Vajdaságban. „Történészkonferenciát is fogunk szervezni a Vajdaság és 1956 kapcsolatával Szabadkán, ahol neves előadónk Wittner Mária lesz. Ott is ki fogunk térni arra a témakörre, hogy milyen olyan emlékeket lehetne még ápolni és minek lehetne még emléket állítani, ami szervesen kötődik az 1956-os forradalomhoz.” Az ünnepi műsor a dr. Rajki Márton életútját bemutató előadásokkal folytatódott és A szabadság lángjai című előadással zárult. Előzmény: Az 1956-os forradalom és szabadságharc zentai származású mártírja, dr. Rajki Márton tiszteletére a forradalom 60. évfordulója alkalmából emléktáblát állítanak a zentai Városháza oszlopcsarnokában. Az emléktábla-avatásra Vajdaságba érkeztek dr. Rajki Márton leszármazottai is, akik felkeresték azokat a helyeket, amelyek fontos szerepet töltöttek be a mártírhalált halt ügyvéd életében. Zentagunarason kezdték meg vajdasági látogatásukat a Rajki család tagjai. Zentán a Városháza, a család egykori háza, a Tisza-parti sétány, valamint a gimnázium épületének megtekintése szerepelt a programban. Rajki Zsolt, dr. Rajki Márton unokája: „Nem jártunk itt, illetve négyéves korunkban voltunk egyszer itt, amiből nekünk nem sok emlékünk maradt a bátyámmal, legfeljebb annyi, hogy talán voltunk Zentagunarason, egy tanyán, és most elég érdekes volt megnézni azt a részt, ahol a nagypapánk felnőtt.”



A család ma is őrzi dr. Rajki Márton emlékét. Unokái, Márton és Zsolt annak ellenére, hogy személyesen nem ismerhették őt, igazi példaképként tekintenek rá. Rajki Márton, dr. Rajki Márton unokája: „Nem ismertem őt, ’59. július 30-án végezték ki, ’57-ben előzetes letartóztatásba helyezték, én ’58 márciusában születtem, és soha nem látogathattam meg a börtönben, mert senki nem látogathatta.” A Rajki család tagjai számára nagy megtiszteltetést jelent az, hogy Zentán ma is tisztelettel adóznak a mártírhalált halt elődjük emléke előtt. Perpauer Attila, a zentai községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja: „Nemcsak a mostani idősebb generációnak, hanem a fiatal generációnak is át kell adni ezeket az élményeket, hiszen hosszú távon el kell ültetni azokat a magvakat, amelyek biztosítják számunkra, a magyarság számára, hogy tudunk emlékezni, és megmarad a történelmi emlékezetünk.” A zentai születésű 56-os mártír emlékét ma a budapesti IV. kerületben – Újpesten –, a városháza falán elhelyezett emléktábla, és a 2001-óta a nevét viselő tér őrzi. Mostantól kezdve – Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa és Zenta község önkormányzata kezdeményezésére – a zentai Városháza oszlopcsarnokában is emléktábla őrzi majd az 1956-os forradalom és szabadságharc meghatározó egyéniségének emlékét.
emléktábla
Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa
Rajki Márton

Most

Népszerű