Ugrás a tartalomra

Emléktáblát avattak Zomborban Kiss Lajos zenetudós emlékére

2020.11.07
19:24
2020.11.07
19:37
Forrás
Vajdasági RTV, Pannon RTV
Az emléktábla elhelyezése a Kiss Lajos Néprajzi Társaság, a Magyar Nemzeti Tanács és a zombori Magyar Polgári Kaszinó közös szervezésében valósult meg.

Kiss Lajos 1900-ban született Zomborban. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakának elvégzése után Belgrádban dolgozott karnagyként, majd az újvidéki zenekonzervatórium igazgatója, 1945-től pedig a Győri Állami Konzervatórium és a Győri Filharmonikus Zenekar vezetője volt. 1950 után a Magyar Népzene Tára kiadványsorozat szerkesztője, és tudományos kutatója lett.

Szőke Anna, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnöke: „Kikopott a neve egyszerűen, tehát nem nagyon tudják, hogy ki volt, holott én ki merem mondani, a legnagyobb néprajzi kutatónk, népdalgyűjtőnk, több mint 20000 dallamot gyűjtött föl, ez óriási szám, ahonnan örökölte ezt a hajlamát, az az édesanyjától ered. Óriási ember volt, és sajnálatos, hogy a köztudatból kikopott.”

Pastyik László irodalomtörténész: „Amiért mi Kiss Lajost nagyra értékeljük, az az, hogy Zomborban lett azzá, amit a későbbi évek folyamán csak tökéletesebben, nagyobb eredményekkel végzett.”

Az ünnepség résztvevői szerint Kiss Lajos munkássága ma is példaértékű.

Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke: „Kiss Lajosnak köszönhető egyebek között, hogy ezeket a népdalokat ma, hogy így mondjam, az újjáélesztés, reviválás korszakában, ahogy mondani szokták, újra tudjuk énekelni, újra tudjuk tanulni, újra tudjuk sajátunknak érezni, és a fiatalok úgy érezhetik, hogy ez az ő örökségük.”

A zombori Magyar Polgári Kaszinó vezetőségének régi álma teljesült az emléktábla felhelyezésével.

Karchert Erzsébet, a Magyar Polgári Kaszinó elnöke: „Örülünk annak, hogy ma le tudjuk leplezni Kiss Lajosnak az emléktábláját, hiszen ő is egy értékes tagja volt a valamikori zombori magyarságnak, és úgy gondolom, hogy méltó helyet kap itt az udvarunkban ez a tábla.”

A rendezvényt Csonka Ferenc, Halmos Béla-vándordíjas prímás hegedűjátéka és a horgosi Bartók Béla Művelődési Egyesület asszonykórusának fellépése tette még ünnepélyesebbé.

emléktáblavatás
Zombor
Magyar Polgári Kaszinó
Kiss Lajos
Kiss Lajos Néprajzi Társaság
Szőke Anna
Hajnal Jenő
Karchert Erzsébet
Pastyik László

Kapcsolódó tartalmak

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.